Dodaję wpisy

1. Po zalogowaniu na bloga znajdziesz się w panelu administracyjnym. Po lewej stronie widzisz menu:

2. Klikasz Wpisy, a następnie Dodaj nowy i otwiera się taki ekran:

3. To właśnie tutaj tworzysz nowy wpis. Zaczynasz od wpisania tytułu w polu u góry  . Warto, by tytuł oddawał treść wpisu i przyciągał uwagę czytelników.

Kolejne pole to edycja treści wpisu  . W jego górnej części widać przyciski edycji tekstu, zobacz:

Opisy wszystkich przycisków pokażą się po najechaniu na nie kursorem myszki. Większość z nich na pewno znasz np. z edytora Word. Ale są też takie, które poznasz przy okazji blogowania, oto one:

– dzieli treść wpisu na lead (czyt. lid) i właściwą treść. Lead jest formą streszczenia, a zarazem zachętą dla czytelnika do przeczytania całego tekstu. Najlepiej używać go jeśli nasz wpis będzie bardzo długi. Wtedy po dwóch, trzech zdaniach wstawiam ten znak i pod nim piszemy dalszą część wpisu. Po opublikowaniu na stronie głównej najpierw pojawią się pierwsze dwa, trzy zdania, a następnie przycisk “Czytaj więcej…” po którym rozwinie się cały wpis.

– powiększa edytor na pełny ekran

– wyświetla drugi rząd przycisków edycji

– pozwala na szybkie formatowanie akapitów poprzez zastosowanie stylów, np.:

  • Paragraf – podstawowy styl dla akapitu tekstu (polecamy do większości tekstów)
  • Adres – tekst pochylony
  • Preformatowany – tekst o stałej szerokości znaków, przydaje się do publikacji kodu
  • Nagłówki 1-6 – pozwalają wyróżnić tytuły rozdziałów i podrozdziałów w tekście – czcionka będzie większa

– wstawianie tekstu, które usuwa z niego zbędne znaczniki. Przydatny jeśli przeklejamy jakiś materiał wcześniej stworzony w popularnym edytorze tekstu WORD.

Dodaj zdjęcie

Powyżej przycisków edycji znajdują się  przyciski multimediów . Pozwalają one dodawać do treści wpisu multimedia (zdjęcia, krótkie pliki muzyczne). Po naciśnięciu któregoś z przycisków, otworzy się okno zarządzania multimediami:

W tym oknie możesz przesłać do serwisu blogowego nowy plik (np. zdjęcie). Dozwolone są pliki o rozszerzeniu: jpg, jpeg, png, gif, mp3, midi, mid, pdf. Raz dodany plik można wykorzystywać wielokrotnie, nie trzeba go wgrywać za każdym razem. Możesz go potem wybrać z Biblioteki plików.

WAŻNE: Biblioteka plików jest zbiorem wszystkich plików przesłanych (wgranych) przez Ciebie na blog. Jeśli chcesz, aby we wpisie pojawiły się obrazki, muszą znaleźć się w Bibliotece plików.

Klikasz Wybierz pliki i na swoim komputerze odnajdujesz plik, który chcesz dodać do wpisu. Po dokonaniu wyboru pojawi się okno opcji obrazu:

W tym oknie podaj tytuł obrazu. Możesz podać także: alternatywny tekst (który wyświetli się, gdy przeglądarka nie będzie mogła wyświetlić obrazu), podpis (który pojawi się pod obrazem) oraz opis obrazu. Możesz tu też ustawić wyrównanie tekstu (czyli ustawić pozycję zdjęcia we wpisie) oraz wielkość, w jakiej obraz będzie wyświetlany (dla dużych zdjęć zawsze ustawmy miniaturę). Następnie kliknij Wstaw we wpis – wybrany przez Ciebie obraz został dodany do tekstu. Pamiętaj, by zdjęcie nie było zbyt duże, ponieważ wtedy zaburzy wygląd strony (wpis „rozjedzie się”).

Co dalej?

W prawej kolumnie jest widoczna ramka Publikuj  . Umożliwia ono zmianę statusu wpisu, np. w sytuacjach, kiedy wpis nie jest jeszcze zakończony:

  • szkic – wpis jest wciąż w opracowaniu – to znaczy nie będzie widoczny na blogu, a jedynie w panelu administracyjnym;
  • do przejrzenia – to gotowy teks oczekujący akceptacji lub odpowiedniego momentu do opublikowania;
  • opublikowany – tekst widoczny na blogu i mogą czytać go wszyscy.

Można ustawić także widoczności wpisu:

  • publiczny – widoczny dla czytelników,
  • zabezpieczony hasłem – treść zobaczą jedynie czytelnicy znający hasło,
  • prywatny – treść widoczna tylko ciebie, czyli autora bloga.

Ramka Publikuj pozwala także zmienić datę publikacji i co dla nas najważniejsze opublikować wpis. Służy do tego przycisk  . Po publikacji wpisu przycisk ten zmieni się na  – użyjesz go w sytuacji, jeśli w opublikowanym już wpisie zechcesz wprowadzić jakieś zmiany (aktualizacje).

Ramka Tagi(widoczna w prawej kolumnie) pozwala oznaczyć wpis odpowiednimi słowami kluczowymi, które nazywamy tagami. Pomagają one wyszukiwać wpis oraz powiązać ze sobą wpisy o podobnej tematyce. Tagi powinny być jedno-, dwuwyrazowymi hasłami opisującymi treść wpisu.

Poniżej ramki Tagów znajdują się Kategorie, które pozwalają na grupowanie i tworzenie drzewa pojęć. Część kategorii jest automatycznie przypisywana przez serwis, np. jeśli stworzyłeś/stworzyłaś blog w programie „Dobrzy ludzie w czasach zła” wszystkie twoje wpisy będą umieszczane w kategorii Dobrzy ludzie w czasach zła.

Tagi i Kategorie mają pomóc czytelnikowi odnaleźć interesujące go treści na twoim blogu. Kategorie służą głównie do porządkowania informacji na blogu.

Dodaj film

Nasz edytor pozwala nam na dodawanie dodatkowych multimediów. Umiecie już dodać zdjęcia, warto więc dowiedzieć się jak dodać filmy.

Można to zrobić na 2 sposoby:

Sposób 1.

Jeżeli film mamy ściągnięty, nagrany na swoim dysku i chcemy dodać go bezpośrednio z pamięci komputera, korzystamy z paska multimediów. Wybieramy ostatnią ikonę, która pozwala na dodawanie filmów:

Po wybraniu tej ikony wyświetla nam się  ekran, który pozwala nam wybrać dowolny film z pamięci naszego komputera, aby dodać go w treść wpisu.

Kiedy zdecydujemy się już, który plik umieszczamy w naszym wpisie, musimy poczekać aż cały film prześle się na serwer Word Press.

Kiedy plik będzie gotowy postępujemy tak samo jak wtedy, gdy dodawaliśmy zdjęcia. Pokaże nam się okno filmu, w któym będziemy mogli dodać tytuł filmu, czy podpis który pojawi się pod nim.

Kiedy już ustawimy wszystkie interesujące nas parametry klikamy Umieść we wpisie i gotowe!

Sposób 2.

Jeżeli chcemy we wpisie umieścić film, którego nie mamy na dysku swojego komputera, ale znajduje się on w serwisie internetowym np. Youtube, korzystamy z przycisków, które znajdują się na edytorze tekstów:

Ikony te pozwalają na dodadnie multimediów bezpośrednio z wybranego serwera plików. Po najechaniu na wybraną ikonę pojawia się nazwa strony, z której możemy dodać film, np:

– serwis Youtube

– serwis DailyMotion

- serwis Vimeo
Kiedy zdecydujemy się, z której strony chcemy umieścić film, wybieramy odpowiednią ikonę.

WAŻNE:

W tym miejscu powinniście mieć otwartą stronę, z której chcecie dodać film, w nowej karcie lub stronie swojej przeglądarki.

Po kliknięciu ikonki pojawi się ekran

Z prośbą, abyśmy skopiowali adres URL (czyli wszystko to, co znajduje się po prawej stronie skrótu www.

i zatwierdzamy przyciskiem Okay.

W tym miejscu w polu edycji tekstu (tam gdzie umieszczamy treść wpisu) pojawi nam się adres strony www. poprzedzony informacją z jakiego serwisu pochodzi nasz film.

Ostatnią rzeczą jaką musimy teraz zrobić to opublikować wpis, przez kliknięcie przycisku który jest widoczny w oknie po prawej stronie.

Nasz film jest już na blogu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php