11 maj 2012

Debata „Wyprawka dla nauczyciela” – dodatek specjalny :)

Zaproszenie na debatę przyjęłam w ostatniej chwili, ale z przyjemnością :) Nie spodziewałam się jednak, że mam tak dużo do powiedzenia i że 15 min to całkiem mało, jak na mnie. Wiedziałam, że mam gadane, ale żeby aż tak! ;) Następną konferencję proszę poświęcić tylko na moją wypowiedź, wtedy nie będę czuła takiego niedosytu :) :):)

Nie powiedziałam czegoś, co bardzo leży mi na sercu, a nie chciałam, aby pojawiło się w samej prezentacji. Mam nadzieję, że domyślacie się, dlaczego…

Sądzę, że „Cyfrowa szkoła” to świetny zalążek dobrych zmian w oświacie. Myślę jednak, że musi być nadal coś nie tak z edukacją informatyczną w naszych szkołach, jeśli ci najmłodsi nauczyciele, którzy potencjalnie powinni być lepiej niż ja wyposażeni w umiejętności informatyczne, niejednokrotnie takiej biegłości wcale nie wykazują. Potrzebna jest – według mnie – także zmiana programów studiów na kierunkach pedagogicznych, nauczycielskich i wzbogacenie ich o zajęcia komputerowe dla studentów – przyszłych nauczycieli. Już na tym etapie przygotowania do wykonywania tego zawodu trzeba mówić o prawie autorskim, licencjach CC, prostych, darmowych narzędziach i aplikacjach oraz zasobach edukacyjnych w sieci czy tworzenie platformy e-learningowej. Jeśli dodamy do tego rozszerzenie oferty ośrodków doskonalenia nauczycieli, o czym wspomniałam i zmianę programów studiów podyplomowych z informatyki (bo te właśnie studia kończą zazwyczaj pracujący w szkołach nauczyciele informatyki, którzy mogą być ogromnych wsparciem dla innych nauczycieli w szkole) – osiągniemy sukces.

Podtrzymuję – NIC SIĘ NIE ZMIENI, JEŚLI NAM SAMYM ZABRAKNIE CHĘCI I MOTYWACJI WEWNĘTRZNEJ DO ZMIANY I SAMODOSKONALENIA. To od nas, od każdego z nas zależy, co się dalej stanie w dziedzinie wykorzystywania TIK w polskich szkołach. Bardziej od nas niż od jakichkolwiek aktów normatywnych.

Więc… (jak mawia moja szkolna, blogująca już koleżanka) :)

NIECH TIK BĘDZIE Z WAMI!!!

Kanał RSS komentarzy Adres TrackBack

Zostaw komentarz

Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 

*

CommentLuv badge
css.php