Obchody Narodowego Święta Niepodległości w SP nr 1

Dniem obchodów tak ważnego dla nas Polaków Święta Niepodległości w naszej szkole – SP nr 1 w Drawsku Pomorskim, był piątek- 8.11.2019 r. W tym dniu odświętnie ubrani uczniowie i nauczyciele, z kotylionami przyczepionymi do piersi, kroczyli dumnie po szkolnych korytarzach oglądając gazetkę o 11 listopada i uczestnicząc w apelu z tej okazji. Podczas pięknej inscenizacji przypomnieliśmy sobie wszyscy losy naszej Ojczyzny do czasów odzyskania niepodległości. Dowiedzieliśmy się również jak należy rozumieć słowo ‚”patriotyzm”, a na zakończenie wspólnie odśpiewaliśmy legionowe pieśni.  Młodzi artyści z klas 0-VIII zaprezentowali najpiękniejszą lekcję historii i dostarczyli nam powodów do zadumy i wzruszenia.  D Z I Ę K U J E M Y!
gitarzyści-zBeatą 11-listopadaUczniowie naszej szkoły, szczególnie ci najmłodsi z kl.Ic, z wychowawczynią-A.Zemankiewicz i z panią dyrektor – L.Jabłońską,  zaprezentowali się dumnie z biało-czerwoną flagą:
Bianka-z-flagą-i-klasąZdjęcia ze strony internetowej naszej szkoły.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Olimpiada matematyczna Olimpus

5 listopada 2019 r. 28 uczniów z klas 4-8 przystąpiło do ogólnopolskiej olimpiady z matematyki. Każdy uczestnik uzupełniał test składający się z 30 zadań zamkniętych, przy czym wśród odpowiedzi mogli zaznaczyć jedną, dwie, trzy, a nawet cztery, które uznali za poprawne. 65 minut wytężonej pracy nad trudnymi zadaniami matematycznymi dla wielu uczestników było nie lada wyzwaniem. Jakie będą efekty? Czy wśród piszących znalazł się matematyczny geniusz? O tym dowiemy się dopiero w styczniu 2020 roku. A tymczasem spójrzcie jak pracowali nasi uczniowie nad konkursowymi zadaniami:
grupa-1 grupa-2autorka zdjęć: M.Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Rozmawiajmy o zachowaniach przemocowych

nekanie-2Dlaczego zachowania przemocowe w szkole ciągle mają miejsce? Co kieruje młodymi ludźmi, dziećmi, że dopuszczają się przemocy wobec młodszych, słabszych czy też rówieśników? Jak powinien zachować się uczeń prześladowany? Do kogo winien zwrócić się z tym problemem?
Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć sobie z uczniami na godzinach wychowawczych w klasach IV-VIII 28.10.2019 realizując zajęcia w oparciu o scenariusz opracowany przez naszych pedagogów i psychologa. Obejrzymy również  filmik, w którym  sędzia Anna Maria Wesołowska porusza zagadnienia przemocowe, mówi: „Przemoc rówieśnicza w szkole to ogromny problem. Nękanie, naruszenie prywatności, ośmieszanie… Tego nie powinni dopuszczać się młodzi ludzie”.

Więcej tutaj :  https://www.facebook.com/TelewizjaTTV/videos/525151308059608/
Pani sędzia proponuje umieścić w widocznym miejscu w klasie fragment Kodeksu Karnego, a dokładnie:

Art.190a Kodeks karny

„§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§
2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§
3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności
od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
nekanie

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Ślubowanie i pasowanie klas I

pasowanie_na_pierwszaka_20191023_1551292159Dzisiaj w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Zapytacie – jakie? Oczywiście! Wszyscy się domyśliliście, że to dzień ważny dla pierwszoklasistów. To Oni byli dzisiaj najważniejsi, a do tego świetnie zdali pierwszy egzamin, czyli występ przed publicznością (a sala pękała w szwach, byli rodzice, babcie, dziadkowie, starsi koledzy, koleżanki oraz zaproszeni goście i panie dyrektorki: Lucyna Jabłońska i Iwona Rogalska). Był piękny taniec, polonez w wykonaniu Ia, były wiersze i piosenki Ib, Ic i Ia. Tradycyjnie podczas takiego święta wybrzmiał wiersz Bełzy :Kto Ty jesteś? Całość uświetnił występ orkiestry dętej oraz mażoretek.
Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie na ucznia SP nr 1 w Drawsku Pom. i złożenie ślubowania. Każdy uczeń otrzymał swój pierwszy dokument-legitymację szkolną.  B R A W O    PIERWSZOKLASIŚCI!
polonez-1mażoretki

pasowanie-Ib

 

 

pasowanie-Ic

slubowanie-2Piękne zdjęcia, autorstwa fotografa-p. Adama Cygana pochodzą ze strony https://dsi.net.pl

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Społeczność szkolna wybrała

W dzisiejszym głosowaniu na najładniejszy jesienny bukiet z tabliczką mnożenia wzięło udział 217 uczniów (z klas 3a,b,c,4a,5b,c,6e,f,7a,b,8b) i 11 wychowawców. Głosami społeczności szkolnej najwięcej punktów uzyskały:

I miejsce - KLASA  3c – wych. Danuta Jakubowska

II miejsce -KLASA 3a -wych. Małgorzata Łaszczewska

 III miejsce - ex aequo  KLASA 4a  – wych. Mariola Grzybowska
i    KLASA 6d – wych. Dorota Sztuk

Wyróżnienie specjalne koordynatorzy lokalni akcji IX ŚDTM przyznali KLASIE 8b – wych. Irena Golińska
Najlepsze prace raz jeszcze:
kl-3c
kl-3-a

kl-4a    kl-6d
kl-8-b

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

IX ŚDTM – KONKURS DLA KLAS

W zespołowym konkursie matematyczno-plastycznym „Jesienny bukiet z tabliczką mnożenia” - dekoracja na drzwiach sali udział wzięło 11 klas z 18 mających prawo przystąpić do konkursu.
Tak wyglądają prace tych, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów akcji związanej z IX ŚDTM:
drzwi-1-popdrzwi-2-pop
Wszystkie prace są piękne! Jednakże szkolna komisja konkursowa wybierze tę najładniejszą, która spełnia wszystkie kryteria konkursu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki jury.
Uczniowie i wychowawcy zagłosują na najładniejszą pracę poprzez tzw. Kartę Głosowania.
Karta-głosowania-2

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia tuż, tuż! Zapraszamy do zabawy z TM!

Już niedługo, bo w piątek 4 października 2019 r. będziemy w szkole obchodzili IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nad przygotowaniem imprezy matematycznej czuwają nasi nauczyciele matematyki z klas IV-VIII oraz asystenci spośród uczniów, a także uczniowie z kółka matematycznego klas 8, którzy będą w piątek egzaminatorami. Tradycyjnie będzie można zdobyć certyfikat z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Organizatorzy zapraszają do zabawy uczniów z klas od drugiej po ósmą, nauczycieli różnych specjalności, pracowników administracyjnych, panie dyrektorki oraz rodziców i mieszkańców naszego miasta.
Atrakcje związane z tabliczką mnożenia czekają, a pozwolę sobie zdradzić, że będzie domino matematyczne na czas, ale także tabliczka mnożenia na sześcio-, ośmio-, dwunasto- a nawet dwudziestościennych kostkach.  Oczywiście znajdzie się też coś słodkiego dla odważnych. W tym dniu niechaj wszędzie rozbrzmiewają iloczyny i ilorazy w zakresie 30,50,100 i więcej !logo-małe

……………   Z A P R A S Z A M Y     D O    W S P Ó L N E J    Z A B A W Y! ………….

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Trzecie wyzwanie za 6e

Już koniec roku, ale warto przekazać innym jak klasa 6e w ostatnich tygodniach tego roku szkolnego realizowała ostatnie z wyzwań projektu edukacyjnego Wartość dodana. Temat wybranego wyzwania to:
Zmniejszcie ilość spożywanego cukru.
Szóstoklasiści przez trzy dni spisywali wszystkie swoje codzienne posiłki, przekąski i napoje, po to, by na lekcji matematyki wykorzystać te dane i uzupełnić o wskaźniki mówiące o zawartości cukru w tym to zjedli. Wyniki były zatrważające. Obliczona ilość cukru w zjedzonych produktach była wielokrotnie większa od zalecanych norm. Trudne zadanie stanęło przed każdym, kto postanowił zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Z czego najczęściej rezygnowali:
- ograniczyli ilość łyżeczek cukru do herbaty lub kawy zbożowej o 1, 2 łyżeczki (20-40 kcal);
- zrezygnowali z picia lub ograniczyli ilość wypijanej coca-coli ( 1 szklanka to 9g cukru około 8-9 łyżeczek);
- z przekąsek w postaci słodkich batoników ( 1 batonik od 20 do 48 g cukru czyli od 18 do 45 łyżeczek cukru).
Podczas realizacji wyzwania utrwalali wiedzę i umiejętności matematyczne dotyczące obliczeń procentowych, miar i jednostek wagi. Ćwiczyli pamięciowe i pisemne rachunki na liczbach naturalnych, a przede wszystkim wnioskowali i to nie tylko o zagadnieniach matematycznych, ale przede wszystkim o skutkach nadmiernego spożywania cukru i efektach jego ograniczenia.
Sprawdzając na ile udało się zrealizować plany ograniczenia cukru w spożywanych produktach z przyjemnością słuchałam:

„Piję gorzką kawę”, „Ograniczyłam ilość łyżeczek cukru w herbacie”, „Zamieniłem coca-colę na wodę, na razie gazowaną”, „Staram się zjadać mniej słodkich przekąsek”.
Najważniejsze, że zrozumieli, jak wielkie spustoszenie w organizmie człowieka robi nadmierne spożywanie cukru i, że obiecali czytać etykiety kupowanych produktów by unikać, m.in. syropu glukozowo-fruktozowego.

NIE  dla cukru !
cukierki

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Matematyczne zmagania w naszej SP nr1 w Drawsku Pom.

Dnia 30.05.2019 r. odbyły się w naszej szkole dwa konkursy matematyczne:
I- to Gminny Konkurs Matematyczny dla czwartoklasistów z gminy Drawsko Pom. Po rozwiązaniu przez 3 osobowe drużyny wielu zadań, w tym krzyżówek, wykreślanek, itp. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – SP w Ostrowicach
(Kornelia Duda,  Natalia Jasińska, Filip Waszczyk)

II miejsce – SP nr 1 w Drawsku Pom.
(Natalia Daciów- Grabicka, Hubert Chalaba, Jakub Głowacki,
Maja Wróbel, Wojciech Wróblewski, Aleksander Boniecki)

III miejsce – SP nr 2 w Drawsku Pom.
(Grabowski Piotr, Pasternak Leon, Zębała Filip, Krenz Sandra,
Piekarzewicz Kacper, Szpadziński Maksymilian)

II- to konkurs o nazwie „1 z 10″ dla klas 8 z powiatu drawskiego. Po eliminacjach i dogrywce zwycięzcami zostali:

I miejsce – Oliwia Nowak
( SP im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pom.)

II miejsce – Szymon Kiszko
(SP nr 1 im. mjra Henryka Sucharskiego w Drawsku Pom.)

III miejsce –Tymoteusz Skowron
(SP w Czaplinku)

IV miejsce – Julia Michalska
(SP im. 2 Warszawskiej  Dywizji Piechoty Jana Henryka Dąbrowskiego w Wierzchowie)

Wszystkim zwycięzcom, wyróżnionym i narodzonym gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach z królową nauk.

Podziękowania dla nauczycieli, opiekunów młodych matematyków oraz dla nauczycieli matematyki z SP 1 w Drawsku Pom. za wspólne zorganizowanie wspaniałej imprezy edukacyjnej -   Mariola Grzybowska, szkolny koordynator konkursów matematycznych.

drużyna -z-sp-2-Dr 1-z-10 10-najlepszych-8-klasistówAutorka zdjęć: M.G.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Program „Wartość dodana”

W tym roku szkolnym przystąpiłam do programu Wartość dodana, który realizuję razem z moją klasą- VI e. „Celem programu jest wsparcie nauczycieli w nowoczesnym, niestandardowym i przede wszystkim ciekawym nauczaniu matematyki, ale także celem jest zmiana podejścia uczniów do matematyki poprzez pokazanie jej praktycznego zastosowania w codziennym  życiu oraz popularyzacja metody pogłębionego planowania design thinking.” /frag. Regulaminu Programu Edukacyjnego Wartość dodana/
Przed nami jeszcze dwa wyzwania matematyczne do realizacji. A właściwie jedno. Pierwsze wyzwanie, które zrealizowaliśmy to stworzenie wymarzonej sali lekcyjnej. Realizując je skupiliśmy się przede wszystkim na pogłębionej analizie potrzeb uczniowskich i możliwości. Uczniowie wybrali najciekawszy, ich zdaniem, sposób dotyczący układu ławeczek w sali lekcyjnej. Jak narazie odpowiada on na potrzeby VIe i nie tylko, bo zadowolenie wyrazili także inni uczniowie.
Drugie wyzwanie to zwiększenie aktywności fizycznej klasy. Realizując kolejne etapy wyzwania metodą design thinking uczniowie przekonują się do tego, że matematyka towarzyszy nam w codziennym życiu, że tak naprawdę przydaje się każdego dnia, bo „Maths is everywhere” (Matematyka jest wszędzie). To wyzwanie już za nami, zostało nam jeszcze zweryfikowanie przyjętych założeń i zamieszczenie tutaj informacji oraz zdjęć.
Kilka zdjęć z zajęć dotyczących I wyzwania poniżej:
zdj-1-grupa-stolik zdj-2-mierzenie-L-B
Autorka zdjęć: M.Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment