Sędzia Anna Maria Wesołowska w Drawsku Pomorskim

o ten autograf zadbał uczeń z klasy Ve- Radek M.

o ten autograf zadbał uczeń z klasy Ve- Radek M.

10.01.2018 r. grupy uczniów ze szkół naszej gminy mogły spotkać się ze znaną z telewizji sędzią- Panią Anna Marią Wesołowską. Moja klasa -Ve  z SP nr 1 w Drawsku Pomorskim i klasy VI b oraz VI c też dostąpiły zaszczytu uczestniczenia w spotkaniu zorganizowanym przez Drawski Dom Kultury. Wypełniona po brzegi sala i zasłuchani uczniowie – tak można byłoby opisać jednym zdaniem to spotkanie. Pani Anna Maria Wesołowska potrafiła w ciekawy sposób przekazać słuchaczom istotne informacje związane z Jej pracą oraz dotyczące przepisów prawa, odpowiedzialności karnej czy też rozumienia słów rozbój, przestępstwo/przestępca. Obecni usłyszeli o niekorzystnych stronach telefonów komórkowych w szkole, dowiedzieli się również jak ważną rolę w życiu odgrywa nauczenie się przestrzegania w szkole regulaminów i zasad. Usłyszeliśmy też słowa skierowane do rodziców, nauczycieli i wychowawców, by nie usprawiedliwiać błędów młodych ludzi, by od najmłodszych lat uczyć dzieci ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny. Zrozumieliśmy jak ważne piętno wywrze na nas konsekwencja naszych rodziców i nauczycieli. Słowa pani sędzi Anny Marii Wesołowskiej zabrzmiały jak dzwon alarmowy w stronę nauczycieli i wychowawców w przededniu wystawiania ocen zachowania. Szkoda tylko, że nie dotarł on do wszystkich!
Na koniec kilka rad naszego Gościa:
1. W szkole warto założyć kącik prawny prowadzony przez uczniów, np. Samorząd Uczniowski  (albo gazetka, albo wystawka, albo stronka internetowa lub miejsce na stronie szkoły)!
2. Nieletni też odpowiadają za przestępstwa:
a)  gdy nieletni dopuszcza się czynu zabronionego przed ukończeniem 13 lat – sąd traktuje popełnienie takiego czynu wyłącznie jako przejaw demoralizacji nieletniego i może zastosować środki przewidziane w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich;
b) gdy jednak nieletni ukończył lat 15 i dopuścił się, np. rozboju, katastrofy, zabójstwa, itp. może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym;
c)  gdy sprawca dopuszcza się czynu zabronionego między 17 a 18 rokiem życia – wówczas co do zasady sąd stosuje przepisy kodeksu karnego;
3. Pamiętaj, zabierając 1 zł koledze lub przesyłając obraźliwy filmik do Internetu popełniasz przestępstwo!
4. Szanuj wszystkich ludzi! Ci, którzy zasiadają na ławie oskarżonych też zasługują na szacunek, bo są ludźmi, którzy pogubili się na swojej drodze życia.
5. Nie używaj wulgaryzmów! Niektórym pomógł zapis wywieszony w widocznym miejscu: „Wesołowska nie bluźni!”!

wesołowska-4.1autografy

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Kółko matematyczne w klasach V

Inne? To prawda! Ale świąteczne i to na 100 %! Kto potrafi dobrze patrzeć, to zauważy matematykę w każdej przedstawionej kartce.
kartki-7kartki-4 Wszystkim czytającym nasz blog życzę zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Orzeł Matematyczny

Pod taką nazwą miał miejsce w czwartek-14.XII.2017 roku , ogólnopolski konkurs matematyczny dla klas I-VII. W naszej szkole do konkursu przystąpiło 73 uczniów.
Wyniki tych matematycznych zmagań poznamy dopiero w marcu 2018 roku, ale już dzisiaj brawa i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom.
Na poniższych zdjęciach widać jak skupieni byli nad rozwiązywaniem zadań wszyscy uczniowie, i ci z klas młodszych i ci z klas IV-VII.

sala-301Bsala-301B-kl-I-II-III

sala-306A-2sala-305A-1

sala-305a-3

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Świątecznie w naszej szkole

Od 1 grudnia 2017 roku  nasze szkolne korytarze i niektóre sale lekcyjne zdobią zimowe i świąteczne dekoracje. Mamy pięknie przystrojoną choinkę, która wita w progach szkoły każdego kto nas odwiedza i jednocześnie zachwyca swoim urokiem. Wokół niej znajdziemy też ciekawy kalendarz adwentowy i dekorację świąteczną nad wejściem i schodami. Całość wystroju jest autorstwa p. Ireny Golińskiej- opiekunki Samorządu Uczniowskiego.
choinkadekoracja-kalendarz dekoracja-nad-wejściem

Znamy też wyniki konkursu dla klas I-VII na lampion. Jak zobaczycie na zdjęciach, kreatywność twórców nie miała końca. Co jeden lampion to ładniejszy.

I miejsce -wykonawcy-kl.VIa

I miejsce -wykonawcy-kl.VIa

poz-35-lampiony-Vepod nr 35 lampiony klasy Ve- zajęły II miejsce
lampiony-2lampiony-3

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Wyniki ogólnopolskiego konkursu matematycznego

SESJA  JESIENNA  – OLIMPUS 2017

Tytuł LAURETA uzyskali:
1. KISZKO  SZYMON  -kl.VII b  (10 miejsce w Polsce)
2. OZIERO  IGNACY   – kl.VII b (11 miejsce w Polsce)
3. GRZEGORCZYK TOMASZ – kl.IVd (14 miejsce w Polsce)

NAJLEPSI W SZKOLE wśród klas IV-VII:
klasy IV
1.Grzegorczyk Tomasz –kl.IVd
2.Rusin Katarzyna – kl.IVd
3.Pawełczak Anastazja – kl.IVd
klasy V
1.Stańczykowski Alan –kl.Ve
2.Szynkaruk Katarzyna – kl.Vc
3.Jarmarczyk Aleksandra – kl.Vd i Łuczak Filip – kl.Vc
klasy VI
1.Pietrasik Jakub – kl.VIa
klasy VII
1.Kiszko Szymon – kl.VIIb
2.Oziero Ignacy – kl.VIIb
3.Owczarek Grzegorz – kl.VIIb

bukiet-jesiennyJest mi szczególnie miło widzieć wśród 11 najlepszych w szkole aż 10 osób, które w tym roku szkolnym uczestniczą w kółku matematycznym.  BRAWO!
Wszystkim wyróżnionym gratuluję i życzę dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz umiejętności matematycznych.
Opiekunka koła matematycznego- Mariola Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Mikołajki i kółko matematyczne w Multikinie i Galaxy

6 grudnia 2017 roku klasa Ve oraz uczniowie z kółka matematycznego z klas IV-VII wybrali się na wycieczkę do Szczecina. W programie było zwiedzanie galerii handlowej, mikołajkowe zakupy, obejrzenie filmu komediowego „Mikołaj i spółka”, a dla młodych matematyków zadanie z nagrodami dotyczące zaokrąglania liczb i szacowania wyników. Komisja „autokarowa” oceniała prace biorąc po uwagę różnorodność proponowanych prezentów dostosowanych do grupy wiekowej i umiejętność szacowania. Zwyciężyła grupa: Grzegorz O. i Szymon K. z kl VIIb, a wyróżnienie przyznano grupie: Martyna Ł., Victoria K. i Joanna C. z klas VIa,Ve.
W czasie zwiedzania galerii i podziwiania świątecznych wystaw oraz dekoracji spotkaliśmy „świętego”Mikołaja i część grupy wycieczkowej upamiętniła spotkanie z nim na zdjęciu.
Mikołajki_w_Galaxy

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Dzień Praw Dziecka

Dzień Praw Dziecka – 20 listopada 2017 r.

W tym dniu warto porozmawiać z uczniami swojej klasy o Konwencji Praw Dziecka i o ich prawach. Są przygotowane przez innych prezentacje na ten temat, które nie tylko słowem, ale i obrazem przekażą najważniejsze treści.
Osobiście polecam poniżej zamieszczone filmiki:

/ UNICEF POLSKA, dostęp z dn.19.11.2017/

/prezentacja przygotowana przez SPnr 24, dostęp z dn. 19.11.2017/

/opublikowane przez Małą Orkiestrę Dni Naszych, dostęp z dn. 19.11.2017/

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Rocznica odzyskania niepodległości

dekoracja13.11.2017 na kolejnych dwóch godzinach lekcyjnych odbyły się apele z okazji Święta Niepodległości. W przygotowanym montażu słowno-muzycznym nie zabrakło pieśni legionowych i pięknych wierszy w wykonaniu czwartoklasistów.

Wiersz deklamuje Anastazja Pawełczak z kl. IVd

Wiersz deklamuje Anastazja Pawełczak z kl. IVd

99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę przeszła już do historii.
Podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali występ i dla uczniów-wykonawców dzisiejszej, szkolnej uroczystości.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

O współrzędnych geograficznych i nie tylko

23.10.2015 r. na blogu „Czytamy i odkrywamy w SP w Drawsku Pomorskim” zamieściłam taki wpis:
„Odwiedzając bloga naszych znajomych (z sieci) czyli ze Szkoły Podstawowej 146 w Warszawie przeczytałam bardzo ciekawy wpis zamieszczony przez Zofię Górską na temat współrzędnych geograficznych. Przeczytajcie sami: „Przeglądając stronę internetową Polskiego Portalu Edukacyjnego „Interklasa”  napotkałam na ciekawą aplikację dotyczącą współrzędnych geograficznych (http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2055/idc/7/). Podobne tematy są opisane TUTAJ. Na podanych stronach można znaleźć ciekawe informacje i animacje dotyczące południków i równoleżników. Są też przykładowe testy do rozwiązania. Zachęcam do obejrzenia. Może ułatwi Wam to lepsze zrozumienie omawianych teraz na przyrodzie zagadnień o długości i szerokości geograficznej.”

Autorka wpisu zachęca do zapoznania się z aplikacją, która każdemu szóstoklasiście (i nie tylko) pomoże zrozumieć i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w określaniu współrzędnych geograficznych. ”

Dzisiaj uważam ten temat za równie aktualny, a linki mogą być pomocą w nauce dla uczniów klas VI i VII na geografii.
globusOsobiście zachęcam koleżanki i kolegów nauczycieli do odwiedzin na stronie interklasy (http://eduseek.interklasa.pl/. Znajdziecie tam wiele wspaniałych przykładów różnych lekcji z różnych przedmiotów i wiele naprawdę fajnych ćwiczeń, w tym także interaktywnych oraz prezentacji multimedialnych.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Smartphon zombie

Smartfon zombie to pieszy, który porusza się powoli i bez uwagi na otoczenie, ponieważ koncentruje się na swoim smartfonie. Stanowi to obecnie znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ rozproszeni piesi (w tym bardzo wielu uczniów szkół podstawowych i to od najmłodszych klas) powodują wypadki. Niektóre miasta na świecie (np.: Chongqing w Chinach czy Antwerpia w Belgii) wprowadziły specjalne pasy dla użytkowników smartfonów, aby pomóc im w bezpiecznym przemieszczaniu się.

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

Ciekawostki ku przestrodze:
1. W 2014 r. w Chinach było ponad pięćset milionów użytkowników smartfonów, a ponad połowa z nich miała uzależnienie od telefonu.
2. Wysyłanie SMS-ów przez pieszych może spowodować, że potkną się o krawężniki, mogą wyjść przed samochody, wpaść na innych spacerowiczów, przechodniów.
(przykład z Ukrainy: 24-IX-2017 -młoda kobieta grając, czytając coś na smartfonie wpadła pod tramwaj, który ciągnął ją kilkanaście metrów. Przeżyła, ale straciła nogę.)
3. Pole widzenia użytkownika smartfona szacuje się na zaledwie 5% tego co widzi „normalny” pieszy.
4. Nadużywanie telefonów komórkowych (uzależnienie od telefonu komórkowego lub problem z używaniem telefonu komórkowego ) jest syndromem zależności obserwowanym u niektórych użytkowników telefonów komórkowych. Niektórzy użytkownicy smartfonów (itp.) wykazują problematyczne zachowania, które mogą obejmować zaabsorbowanie komunikacją mobilną, nadmierne wydawanie pieniędzy, spędzanie zbyt wielu godzin z telefonem komórkowym, korzystanie z telefonów w sytuacjach społecznie lub fizycznie nieodpowiednich, takich jak: udział w imprezie szkolnej, rodzinnej, prowadzenie samochodu, itp.

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie (zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie
(zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

O uzależnieniu od telefonu komórkowego mogą świadczyć odczucia niepokoju w sytuacji zabrania lub pozostawienia telefonu, a nawet w sytuacji braku sygnału na połączenie z Internetem.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment