Rocznica odzyskania niepodległości

dekoracja13.11.2017 na kolejnych dwóch godzinach lekcyjnych odbyły się apele z okazji Święta Niepodległości. W przygotowanym montażu słowno-muzycznym nie zabrakło pieśni legionowych i pięknych wierszy w wykonaniu czwartoklasistów.

Wiersz deklamuje Anastazja Pawełczak z kl. IVd

Wiersz deklamuje Anastazja Pawełczak z kl. IVd

99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę przeszła już do historii.
Podziękowania dla nauczycieli, którzy przygotowali występ i dla uczniów-wykonawców dzisiejszej, szkolnej uroczystości.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

O współrzędnych geograficznych i nie tylko

23.10.2015 r. na blogu „Czytamy i odkrywamy w SP w Drawsku Pomorskim” zamieściłam taki wpis:
„Odwiedzając bloga naszych znajomych (z sieci) czyli ze Szkoły Podstawowej 146 w Warszawie przeczytałam bardzo ciekawy wpis zamieszczony przez Zofię Górską na temat współrzędnych geograficznych. Przeczytajcie sami: „Przeglądając stronę internetową Polskiego Portalu Edukacyjnego „Interklasa”  napotkałam na ciekawą aplikację dotyczącą współrzędnych geograficznych (http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2055/idc/7/). Podobne tematy są opisane TUTAJ. Na podanych stronach można znaleźć ciekawe informacje i animacje dotyczące południków i równoleżników. Są też przykładowe testy do rozwiązania. Zachęcam do obejrzenia. Może ułatwi Wam to lepsze zrozumienie omawianych teraz na przyrodzie zagadnień o długości i szerokości geograficznej.”

Autorka wpisu zachęca do zapoznania się z aplikacją, która każdemu szóstoklasiście (i nie tylko) pomoże zrozumieć i sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w określaniu współrzędnych geograficznych. ”

Dzisiaj uważam ten temat za równie aktualny, a linki mogą być pomocą w nauce dla uczniów klas VI i VII na geografii.
globusOsobiście zachęcam koleżanki i kolegów nauczycieli do odwiedzin na stronie interklasy (http://eduseek.interklasa.pl/. Znajdziecie tam wiele wspaniałych przykładów różnych lekcji z różnych przedmiotów i wiele naprawdę fajnych ćwiczeń, w tym także interaktywnych oraz prezentacji multimedialnych.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Smartphon zombie

Smartfon zombie to pieszy, który porusza się powoli i bez uwagi na otoczenie, ponieważ koncentruje się na swoim smartfonie. Stanowi to obecnie znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ rozproszeni piesi (w tym bardzo wielu uczniów szkół podstawowych i to od najmłodszych klas) powodują wypadki. Niektóre miasta na świecie (np.: Chongqing w Chinach czy Antwerpia w Belgii) wprowadziły specjalne pasy dla użytkowników smartfonów, aby pomóc im w bezpiecznym przemieszczaniu się.

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

Ciekawostki ku przestrodze:
1. W 2014 r. w Chinach było ponad pięćset milionów użytkowników smartfonów, a ponad połowa z nich miała uzależnienie od telefonu.
2. Wysyłanie SMS-ów przez pieszych może spowodować, że potkną się o krawężniki, mogą wyjść przed samochody, wpaść na innych spacerowiczów, przechodniów.
(przykład z Ukrainy: 24-IX-2017 -młoda kobieta grając, czytając coś na smartfonie wpadła pod tramwaj, który ciągnął ją kilkanaście metrów. Przeżyła, ale straciła nogę.)
3. Pole widzenia użytkownika smartfona szacuje się na zaledwie 5% tego co widzi „normalny” pieszy.
4. Nadużywanie telefonów komórkowych (uzależnienie od telefonu komórkowego lub problem z używaniem telefonu komórkowego ) jest syndromem zależności obserwowanym u niektórych użytkowników telefonów komórkowych. Niektórzy użytkownicy smartfonów (itp.) wykazują problematyczne zachowania, które mogą obejmować zaabsorbowanie komunikacją mobilną, nadmierne wydawanie pieniędzy, spędzanie zbyt wielu godzin z telefonem komórkowym, korzystanie z telefonów w sytuacjach społecznie lub fizycznie nieodpowiednich, takich jak: udział w imprezie szkolnej, rodzinnej, prowadzenie samochodu, itp.

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie (zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie
(zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

O uzależnieniu od telefonu komórkowego mogą świadczyć odczucia niepokoju w sytuacji zabrania lub pozostawienia telefonu, a nawet w sytuacji braku sygnału na połączenie z Internetem.

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Ve na ścieżce edukacyjnej w Jankowie

26 października 2017 roku uczniowie klasy Ve udali się na wycieczkę zorganizowaną
w nagrodę za I miejsce w zbiórce kasztanów w ubiegłym roku szkolnym.
Pracownik Nadleśnictwa Drawsko Pom. zaprosił klasę na ścieżkę edukacyjną -Park Jankowo. Pani Katarzyna Knyszewska rozpoczęła spotkanie z nami od przedstawienia historii zabytkowego spichlerza, potem w ciekawy sposób opowiadała o obiektach przyrodniczych na trasie ścieżki, a my wszyscy (prawie) z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwaliśmy się tym opowieściom i podziwialiśmy uroki przyrody.
spichlerz-3spichlerz-i-ja-2przed-górą-Konwaliową

przy najstarszym buku

przy najstarszym buku

Na koniec spaceru piękną ścieżką edukacyjną było ognisko i pieczenie kiełbasek.
Dziękujemy pani dyrektor Joannie Szewczyk za tę nagrodę i smaczne kiełbaski .
Pogoda nam dopisała, humor także, ale jak to mówią”wszystko co dobre szybko się kończy” więc i my musieliśmy wrócić do szkoły.

Podziękowania dla pani Kamili Dempniak za pomoc w sprawowaniu opieki nad grupą.
Wych.kl.Ve- Mariola Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Szkolny Festiwal Książki

W dniach od 23 do 27 października 2017 r. biblioteka szkolna zorganizowała
FESTIWAL  KSIĄŻKI.

Na korytarzu króluje wystawa książek i prezentacja plakatów „Książki naszych rodziców, dziadków i pradziadków”
plakaty-festiwal-ksiązekNajlepsi artyści:
I miejsce- Aleksandra Dziak (IVc) i Anastazja Pawełczak (IVd)
II miejsce- Lena Szalewicz (Ia), Adam Tylka (Ia) i Wiktoria Mogilewska -VIa
III miejsce- Jan Wasilewski (Ia), Blanka Kot (IVd) i Hanna Ordańska (IVe)

Gratulacje dla wyróżnionych!

W programie znalazło się wiele atrakcji. W poniedziałek odbył się konkurs pięknego czytania -  uczniowie z klas IV-VII czytali dzieciom z grup przedszkolnych oraz dzieciom z klas Ie, IId i IIIf. Znamy już zwycięzców, którzy piękną dykcją, odpowiednią intonacją i płynnością czytania sprawili przyjemność słuchającym i zasłużyli na wyróżnienie:
I miejsce - Rozalia Łuszczak (IVb), Anastazja Pawełczak (IVd), Oliwia Wysoczańska (VIIb)
II miejsce – Oliwia Bogusz-IVa, Wiktoria Kowalczyk-VIe, Julia Bilińska-VIa
III miejsce – Julia Gurska (IVf), Piotr Dulak
(IVd)

W środę i w czwartek    w  bibliotece, podczas przerw międzylekcyjnych chętni uczniowie mogą wziąć udział w quizie o książkach (tych znanych, mniej lub bardziej lubianych). Warto się zmierzyć z pytaniem, gdyż kazda poprawna odpowiedź nagradzana jest słodziutkim cukiereczkiem.

W piątek kl. VII spotkają się z p. Ireną Oziero, mieszkanką Drawska Pom., która zaprezentuje swoją twórczość i podzieli się z młodymi ludźmi ciekawymi opowieściami.
Ten ostatni dzień tygodnia będzie również okazją do wykazania się kreatywnością dla najmłodszych uczniów z klas 0-III, którzy mogą przebrać się za ulubione postacie z bajek. Zobaczymy, kto zaprezentuje się najciekawiej, a kto najpiękniej.


DZIĘKUJEMY  PANIOM Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
ZA PRZYGOTOWANIE FESTIWALU KSIĄŻKI!

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Jesienne korytarze

jesienna-praca-3Jesień zawitała i rozgościła się w parkach, lasach, sadach,ogrodach i w naszej Szkole Podstawowej nr 1 w Drawsku Pom. Bogactwo jesiennych darów zaprezentowali uczniowie klas najmłodszych I-III zdobiąc korytarze w budynku D pięknymi pracami. Brawa za pomysłowość dla twórców, a potwierdzeniem ich kreatywności niechaj będą umieszczone w tym wpisie zdjęcia  z darami jesieni.
jesienna-praca-1jesienna-praca-2jesienna-praca-4Autor zdjęć- Mariola Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Nauczyciel na medal

plakat-MG

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Dzień Edukacji Narodowej

życzenia

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Komisje, patrole egzaminacyjne,gra z piłką i tabliczka mnożenia

Tak, VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już za nami, ale najpierw słów i fotek kilka na temat tego dnia w naszej SP NR 1 w Drawsku Pomorskim.
Działo się naprawdę dużo.
Najpierw kilka dni wcześniej uczniowie z kółek matematycznych przygotowywali gazetki i dekorowali szkołę plakatami:
gazetka-na-pB plakat-oli-s plakaty na gazetce29- września- klasy młodsze (III) mogły się sprawdzić ze znajomości tabliczki mnożenia
w zakresie 50. To zadanie wykonały dwa patrole egzaminacyjne.

3-osobowy PATROL : Anastazja, Dominika i Jakub

3-osobowy PATROL : Anastazja, Dominika i Jakub

Jeden z tych patroli gotowy do drogi (na zdjęciu powyżej). Z części A musieli przejść do budynków C i D, by tam znaleźć Ekspertów mnożenia. I udało się, wręczyli kilkanaście certyfikatów.
Więcej chętnych (z klas-IV-VII) podchodziło do 2 stanowisk , przy których członkowie komisji dumnie wypełniali swoje zadanie.
Piotrek-T-przy-komisjiucz-z-IV-przy-komisji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się Quiz interaktywny o tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia, którym została uczennica klasy 7a- Weronika Mazur.Zapewne siódemka przyniosła jej szczęście ( VII ŚDTM, 7-a klasa).

Na zdj. Maciej z VId

Na zdj. Maciej z VId

Tabliczkę mnożenia sprawdzili także uczniowie klas czwartych podczas gry „Piłkarz- Matematyk”. W tej zabawie zwycięzcą został uczeń z kl. IVa -Jakub Chwaliński.

BARDZO, BARDZO serdecznie dziękuję !
Wszystkim uczniom z kółka matematycznego, którzy byli moimi asystentami, egzaminatorami i którzy włączyli się w organizację i przebieg VII ŚDTM.

ZAPRASZAM ZA ROK!

Autor zdjęć: M.Grzybowska

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

ŚDTM i nasza licencja

Tak! To już w piątek, za dwa dni, wielka akcja związana z tabliczką mnożenia.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy oficjalnie, razem z około 4000 szkół nie tylko z Polski.

A to nasza licencja (tu, ta po angielsku):
licencja-po-angielskuPrzygotowania trwają! Wykonujemy plakaty i ozdabiamy nimi szkolne korytarze i sale lekcyjne. Robi się matematycznie i kolorowo.
Szczególne podziękowania dla uczniów, rodziców i nauczycieli wspierających akcję i angażujących się w przygotowania.
Wkrótce info ze zdjęciami! Pozdrawiam -M.G.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment