Kangur 2021

Ze względu na ograniczenia obowiązujące obecnie w kraju, konkurs matematyczny Kangur odbył się w  naszej szkole  dnia 22 kwietnia 2021 r.  w formie zdalnej (elektronicznej – za pośrednictwem Internetu).

            Do konkursu zgłosiło się 36 osób z klas od II do VII, ale przystąpiło tylko 32 uczniów. Każdy uczestnik rozwiązywał zadania  ze swojej kategorii (kl.II- Żaczek, kl. III-IV- Maluch, kl.V-VI Beniamin, a kl.VII-VIII- Kadet) mając na to 90 minut. W tym czasie należało też nanieść odpowiedzi na Kartę odpowiedzi, którą wszyscy uczestnicy musieli  odesłać do  mnie- szkolnego koordynatora konkursu.

Wyniki będą w niedalekiej przyszłości, po „majówce”. Każdy uczestnik otrzyma Dyplom oraz  drobny upominek ufundowany przez organizatorów (jak na zdjęciach poniżej). Najlepsi ze szkoły otrzymają upominki ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kangura przy CEN w Koszalinie.

Na zdjęciach można zobaczyć przykładowe zadania z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu.
dyplom-kangurzad-kangur-M-B-Kżaczek-zad

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Walentynkowe szaleństwo nie tylko wśród uczniów

Czy uczniowie lubią Walentynki? O tak, któż ich nie lubi. W czasie nauki stacjonarnej zawsze Samorząd Uczniowski dbał o pocztę walentynkową, a obdarowywani byli dumni jeżeli tylko dostali chociaż jedną „walentynkę”. W czasie pandemii też można obdarowywać się walentynkami. Zamierzam uczynić to w poniedziałek (co prawda dzień po Walentynkach), ale uważam, że każdy z nas zasługuje na miłe słowo, nawet na matematyce , której uczę w klasach 4-8 (i przecież nie tylko w Walentynki). Walentynkowo na matematyce to : walentynka dla klasy w ramach rachunku pamięciowego, to zadania z serduszkiem, to nawet sprawdzian  z walentynkowymi elementami , no i oczywiście tło za moimi plecami  na Teamsie przepełnione serduszkowymi balonami. Traktuję ten dzień jako miłą zabawę w czasie tak smutnym, z  panoszącym się koronawirusem.
Mariola Grzybowska, SP 1 w Drawsku Pom.
walentynki

„Miłość to silne uczucie, uczucie przywiązania do partnera, dziecka, rodziców, swoich pasji, przyjaciół, ojczyzny czy wreszcie do samego życia. Żadna z tych miłości nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać, troszczyć się, pielęgnować ją każdego dnia i w każdej chwili. Jak pięknie napisał Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu „Rozmowa liryczna”:

„Kocham cię (…)
Bez wyjątku.
I na końcu ulicy. I na początku.
I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.
W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.
W morzu. W górach. W kaloszach.
I boso. Dzisiaj. Wczoraj.
I jutro.
Dniem i nocą.”

    W każdej osobie jest ogromne pragnienie kochania i bycia kochanym. Miłość jest siłą napędową naszego życia. Ale nie potrafimy prawdziwie i zdrowo kochać innych, jeśli nie kochamy samych  siebie. Miłość własna to nie egoizm, a akceptacja i wiara w siebie i w swoje możliwości, to siła i poleganie na sobie,  droga do zdrowych stosunków z innymi ludźmi, do dojrzałej miłości wobec partnera i dzieci.

Prawdziwa miłość jest wartością samą w sobie, niczego nie oczekuje, nie stawia warunków, nie szantażuje i nie kontroluje. Miłość to drobne codzienne gesty i wielkie czyny.

A jak to jest z dziećmi?
Aby dziecko czuło się w pełni kochane, musi zostać spełnionych kilka warunków.
Po pierwsze rodzice muszą kochać samych siebie. Możemy innym dać tylko tyle miłości, ile mamy jej sami.
Po drugie, rodzice muszą kochać się wzajemnie, bo dzieci uczą się miłości, bezpośrednio ją odczuwając i obserwując jej objawy i obecność w rodzinie.  (…) Jeśli rodzic nie szanuje swoich rodziców, lekceważy ich czy odnosi się do nich wrogo, jeśli mówi o dziadkach dziecka źle w jego obecności, niech nie oczekuje w przyszłości innego zachowania swojego dziecka wobec siebie.
I trzeci ważny warunekrodzice muszą kochać dziecko. Kochać bezwarunkowo! Wielu rodziców niespecjalnie lubi swoje dzieci. Uważają, że zadaniem dziecka jest spełnianie ich oczekiwań, często tych, których nie udało im się zrealizować w swoim życiu. Są przekonani, że dziecko nie ma nic do powiedzenia, że trzeba mu organizować cały czas i bez przerwy je kontrolować. Rodzice nabierają nawyku (często destruktywnego) krytykowania i jedynie tolerowania swoich dzieci, zamiast je kochać i szanować. Uzależniają swoją miłość od spełnienia określonych warunków. Ile razy dziecko słyszy: „Nie zrobiłeś tego, to znaczy, że nie kochasz mamusi”, „Jesteś niedobrym dzieckiem”, „Ja się tak dla Ciebie poświęcam, a Ty znowu dostałeś tylko tróję”, „Nic dobrego z Ciebie nie wyrośnie”, „Dopóki Cię utrzymuję, musisz robić to, co Ci każę”.

Szaleństwo walentynek – bukietów kwiatów, romantycznych randek, czerwonych serduszek, walentynkowych pocztówek i licytowania się, kto w szkolnej klasie dostał ich najwięcej. 14 lutego będzie aż ociekał słowami o miłości. A potem?

A potem, kochajmy nie za, ale pomimo wszystko, dotrzymujmy obietnic i przysiąg. Po prostu – kochajmy się. „

Tekst powyższy to fragmenty artykułu „Miłość nie tylko od święta – wyrażaj ją każdego dnia” Iwony Wandy Grygiel na Portalu Librus

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Ferie zimowe 2021

zima-1

 

Drodzy Uczniowie!
Rozpoczęły się upragnione ferie. Przerwa od obowiązków szkolnych, lekcji i prac domowych. Dwutygodniowy czas  na korzystanie z uroków zimy, na odpoczynek i dotlenienie swojego organizmu świeżym, mroźnym powietrzem. To nic, że przyszło Wam odpoczywać w czasie  pandemii, wykorzystajcie ten czas jak najlepiej, najciekawiej, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Życzę wszystkim prawdziwego wypoczynku, wspaniałych chwil przepełnionych radością i optymizmem na lepsze jutro. Obejrzyjcie ciekawy film, przeczytajcie interesującą książkę, zagrajcie w gry planszowe.  Zawsze i wszędzie gdzie tylko będziecie  w czasie tych ferii, pamiętajcie  o bezpieczeństwie swoim  oraz osób z którymi spędzacie ten piękny czas. Niechaj ferie zimowe napełnią wasze serca szczęściem, a uśmiech, chęć do życia i radosnej zabawy towarzyszą Wam każdego pięknego, styczniowego dnia w tym nowym roku 2021.

Nauczycielka matematyki w SP nr 1 w Drawsku Pomorskim – Mariola Grzybowska
zima-2

 

Posted in Bez kategorii | Leave a comment

Podsumowanie 2020 roku w SP nr 1 w Drawsku Pom.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku (link poniżej), w którym to Pani Dyrektor Lucyna Jabłońska mówi o zmianach jakie dokonały się w 2020 roku w naszej drawskiej podstawówce nr 1.

SP nr 1 w Drawsku Pom. w 2020 roku

p-dyrektor

 

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Życzenia świąteczne

Wspaniałe życzenia dla Nauczycieli naszej SP1 w Drawsku Pom. przesłali uczniowie oraz nauczyciele. Zobaczmy czego życzą autorzy poniższych prac.
KL.3c slajd-od-kl-3c
A do tego zestawu pięknych kartek były takie życzenia:
Szanowni Państwo!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia zdrowia, miłości, szczęścia. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych będzie dla Was momentem wytchnienia od trudów zwłaszcza obecnej codzienności. Niech kolejny rok upływa w zdrowiu, pod znakiem pomyślności i sukcesów osobistych.
Uczniowie klasy 3 C wraz z wychowawczynią E. Mierzwińską
Klasa 7a przesłała takie zdjęcie:
życzenia-od-7aA na końcu moje życzenia do wszystkich Uczniów i Rodziców oraz Nauczycieli:
kartka-dla-uczniów

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Mikołajki online

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Spotkanie online w 5a z artystą fotografem

Na dzisiejszej lekcji godziny wychowawczej gościliśmy światowej sławy artystę fotografa, który mieszka w  naszym mieście, w Drawsku Pom. – pana Leszka Paradowskiego. Pan Leszek to wspaniały człowiek, artysta i miłośnik fotografii, która  stała się Jego wielką pasją.  On sam mówi o sobie  tak: „Ciesząc się życiem i otaczającym mnie światem, staram się dokumentować obrazy jakie tworzy natura i człowiek. Zazwyczaj są to ulotne, niepowtarzalne chwile, które dzięki fotografii zatrzymuję w pamięci na dłużej, zdając sobie sprawę, że każdy dzień jest inny i niepowtarzalny. Zdecydowana większość prac pochodzi z moich rodzinnych stron, czyli Pojezierza Drawskiego. Ta piękna część naszego kraju jest doskonałą modelką, którą ciągle staram się „podglądać”, im więcej poznaję jej tajemnic, tym bardziej jest dla mnie łaskawa. Uwielbiam wędrówki po okolicznych lasach, z wielką radością i nadzieją witam kolejne pory roku, rejestrując zachodzące zmiany.
Jestem lokalnym patriotą i mam dużą satysfakcję gdy obrazy mojej małej ojczyzny są doceniane na różnych kontynentach. Obecnie ciągle poszukuję swojej tożsamości twórczej, realizując wizje o szerokim spektrum od fotografii przyrodniczej, krajobrazu do konceptualnej, kreatywnej i aktu.
Posiadam tytuły artystyczne AFIAP Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, PPSA Photographic Society of America oraz artysty fotografika Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Jestem laureatem ponad stu międzynarodowych konkursów fotograficznych, między innymi Nagrody Grand Prix oraz pięciu złotych medali w jednym z największych konkursów fotograficznych na świecie „21.TRIERENBERG SUPER CIRCUIT 2012″. Najnowsze osiągnięcie to zdobycie czterech złotych i dwóch srebrnych medali w prestiżowym konkursie „PX3 PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS 2015. Moje prace wielokrotnie były publikowane w albumach, czasopismach, kalendarzach, katalogach krajowych i zagranicznych oraz brały udział w międzynarodowych wystawach pokonkursowych na sześciu kontynentach.”
(wpis ze strony internetowej autora -www.paradowski.net.pl)
Leszek-P-GK Miniaturki_zdjęć_L-P BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPANIAE SPOTKANIE (NAWET TO ONLINE, KTÓRE ZAKŁÓCAŁ INTERNET). BYŁO NIEPOWTARZALNE I POZOSTANIE NA DŁUGO WE WSPOMNIENIACH UCZNIÓW 5A I MOICH.

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21-XI-pozdrowieniaA tak było u nas w szkole, zobaczcie

tutaj

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Spotkanie w 5a z pasjonatem historycznych „skarbów”

W czwartek, 12 XI 2020 roku uczniowie klasy 5a spotkali się podczas lekcji online z mieszkańcem Drawska Pomorskiego – Panem Wiesławem Piotrowskim, na co dzień strażakiem, a w wolnym czasie pasjonatem historii i członkiem Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Misericordia”. Spotkanie było zaplanowanym działaniem w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Wolna, Niepodległa-Polska. Zaproszony gość pasjonuje się w zbieraniu różnych historycznych przedmiotów, przygotowuje wystawy nie tylko na terenie naszej gminy.
Piątoklasiści zaprosili Pana Wiesława, aby porozmawiał z nimi o historii związanej z obchodami 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W swojej opowieści zaproszony gość skupił się na przybliżeniu uczniom sylwetki wielkiego wodza- Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego roli na drodze do wolności. Spotkanie było bardzo ciekawe, wzbogacone różnymi „skarbelkami” jak nazywa swoje zbiory Pan Piotrowski.

W galerii kolaż ze zdjęciami (zrzuty ekranu) ze spotkania i dyplom-podziękowania.
kolaż-W-Ppodziekowanie

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment

Polska, to brzmi dumnie

Polska-1

Zapraszamy uczniów klas trzecich i czwartych do udziału w konkursie na plakat/rysunek z okazji 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Temat konkursu: „Polska, to brzmi dumnie”.

Plakat/rysunek należy wykonać dowolną techniką na kartce formatu A3 (z dużego bloku rysunkowego), zrobić zdjęcie pracy i odesłać na służbowy adres e-mail wychowawczyni klasy 5a:

grzybowska.mariola@spdrawsko.pl

Termin wykonania i odesłania prac: do 20 XI 2020

Nadesłane prace nie mogą być wcześniej gdziekolwiek publikowane, mają być autorstwa wykonawcy. Wszystkie prace znajdą się na wystawie na stronie internetowej szkoły oraz na blogu nauczycielskim, dlatego wykonanie pracy
i odesłanie zdjęcia jest jednocześnie wyrażeniem zgody na publikowanie danych – imię, nazwisko, klasa (zgodnie z RODO).

Komisja złożona z organizatorów konkursu wybierze prace, które nagrodzi. Przyznamy 1,2,3 miejsce oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni (dyplom i nagroda rzeczowa). Wśród nagród rzeczowych jest kendama-japońska gra zręcznościowa.

ORGANIZATORZY-
klasa 5a z wychowawczynią Mariolą Grzybowską, realizatorzy projektu edukacyjnego WOLNA, NIEPODLEGŁA -POLSKA.

Polska-2

 

 

Posted in Bez kategorii, Szkolne życie | Leave a comment