Jak się nie nudzić w czasie ferii

ferieFerie zimowe rozpoczęte! Przed Wami Uczniowie i Nauczyciele czas zasłużonego relaksu!
Niech te dwa tygodnie – do 25.02.2017 upłyną w atmosferze radości i zabawy, którym towarzyszyć będzie bezpieczeństwo i zdrowie.
Poniżej kilka sposobów na spędzenie ferii zimowych , a mówiąc za panią Alicją Pacewicz- wicedyrektor CEO „rzeczy, które mogą się spodobać młodym ludziom”.

1.Ugotuj coś samodzielnie
Wybierz ciekawą, ale nie bardzo skomplikowaną potrawę, najlepiej taką, której nigdy nie jadłeś albo z takiej części świata, którą chciałbyś odwiedzić. Znajdź przepis: zapytaj babcię albo poszukaj w sieci. Zachęć do gotowania rodzeństwo, dziadka albo koleżanki z bloku… Urządźcie potem wspólny posiłek – zaproście nowych mieszkańców Waszego bloku albo starych znajomych. Umiejętność gotowania (i odwaga zapraszania) naprawdę niezwykle się przydaje w życiu.
2.Zrób coś własnymi rękami
Napraw taboret, sklej ramkę na zdjęcia, pomaluj skrzynkę na drewno, wkręć haczyk na szczotkę do zamiatania, uszczelnij okno, napraw budkę dla ptaków, sfilcuj stare wełniane swetry i uszyj z nich torbę albo getry, znajdź w piwnicy albo na strychu jakąś staroć i przerób ją na tackę, stolik albo lampę… Jak się dobrze rozejrzeć, jest wokół mnóstwo rzeczy, które warto naprawić i odnowić. Nie wiadomo, czy zostaniesz zapalonym majsterkowiczem/czką, ale umieć coś zrobić własnymi rękami – rzecz bezcenna.
3.Poczytaj o czymś kompletnie ci obcym
4.Pochodź po zakamarkach swojej miejscowości
5.Odkryj nowy kanał (telewizyjny)
6.Poznajcie się lepiej
Ferie to dobry moment, żeby pokolegować się i pobyć z ludźmi, zarówno tymi, których już dobrze znasz, jak i tymi, o których wiesz niewiele. Można to zrobić w czasie pobytu u dziadków, na obozie zimowym, ale też po prostu na własnym osiedlu czy podwórku. Im więcej dobrych relacji w życiu, tym lepiej! Spróbuj nawiązać kontakt z kimś spoza swojej grupy wiekowej i zobacz, jakie fajne mogą być kontakty z młodszymi dziećmi albo osobami w wieku twoich dziadków.
7.Zaopiekuj się zwierzętami
Jeśli masz w domu zwierzę, wykorzystaj ferie na to, żeby się nim dobrze zaopiekować, zmienić legowisko, dużo się przytulać, a może nawet porozmawiać… Jeśli nie masz zwierząt w domu, idź do najbliższego schroniska dla psów i zapytaj, jak mógłbyś/mogłabyś pomóc w opiece nad nimi. Albo dokarmiaj koty lub ptaki w swojej okolicy – w zimie jest im dużo trudniej znaleźć pożywienie. Sprawdź w internecie, jak to rozsądnie robić, by im nie zaszkodzić! Kręć filmiki, rób zdjęcia – to może zachęci innych do pójścia twoim tropem.
8.Zrób sobie wolne od komputera/telefonu
Wykonaj niegroźny eksperyment na samym sobie: na dzień albo chociaż pół dnia odetnij się od telefonu komórkowego i mediów społecznościowych i sprawdź, ile czasu i uwagi człowiek zyskuje. Możesz w tym czasie iść na sanki albo biegówki, pograć w piłkę albo po prostu porozmawiać o życiu z kolegą lub koleżanką (oni też wyłączają smartfony).
9.Zrób kolaż/mini-album o feriach
Może być wyklejany, rysowany, wydzierany albo fotograficzny. Zrób tak, żeby nadawał się do pokazania innym, nikogo nie obrażał ani nie ośmieszał. Jeśli będziesz zadowolony/a z efektu, pokaż go innym po powrocie do szkoły.
10.Oglądaj filmy bez dubbingu
Spróbuj oglądać filmy bez dubbingu, najlepiej z napisami, ale oczywiście nie w języku polskim. Nie zniechęcaj się, jeśli nie wszystko zrozumiesz – to na początku nie jest łatwe, ale niezwykle rozwija umiejętności językowe i komunikacyjne w ogólności.
11.Lektura z wyboru
12.Wymyśl adaptację filmową
13.Wizyta w muzeum
14.Wkręć się w nowy sport
Polecamy biegówki i łyżwy, ale może być też coś łatwiejszego: nordic walking, czyli spacery z kijkami, bieganie, ping pong, taniec, zumba albo joga…

Tych 14 pomysłów na spędzanie ferii w ciekawy sposób to podpowiedź dla Was. Naprawdę nie musicie się nudzić! Jeżeli, któryś z nieopisanych pomysłów Was zainteresuje to odsyłam na stronę Szkoły z Klasą, tam poczytacie więcej- kliknij tutaj

UDANYCH FERII !

About Mariola Grzybowska

Obecnie jestem nauczycielką matematyki, prowadzę też zajęcia komputerowe, ale pierwsze kroki w zawodzie stawiałam jako nauczyciel klas początkowych, w szkole w Gudowie. Czas tam spędzony wspominam jako jedno z lepszych doświadczeń w karierze zawodowej. To tam poznałam wspaniałych ludzi, którzy byli moimi przewodnikami w pracy nauczycielskiej.Od 2012 roku pracuję w SP w Drawsku Pomorskim i tu także mam przyjemność spotykać się z pedagogami oddanymi swojej pracy, pracy dla dzieci i z dziećmi.Naprawdę lubię to, co robię! Staram się uczyć i wychowywać jak najlepiej potrafię, poszukując nowych, ciekawych metod i form pracy.
This entry was posted in Bez kategorii, Szkolne życie. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge