Święta w Polsce i w Wielkiej Brytanii

jajko-3
„W naszym kraju nad Wisłą, święta wielkanocne poprzedza tydzień wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień świąt wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (łac.resurrectio – zmartwychwstanie), która swymi tradycjami sięga średniowiecza. Po powrocie do domu zasiadamy z całą rodziną do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń
i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stole znajdują się przysmaki wielkanocne: jajka (podawane na różne sposoby), wędliny, wielkanocne babki i mazurki. Dekorację stanowią bukiety z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Po pysznym śniadaniu czas na zabawę. W wielu domach organizowane są różne zabawy, w które chętnie włączają się dzieci . Chyba najbardziej znana zabawa to:

  • Jajko o jajko – zabawa w parach. Potrzebna jest jedna pisanka na osobę. Zawodnicy siadają naprzeciwko siebie. Zabawa polega na tym, że trzeba uderzyć swoim jajkiem
    w jajko osoby siedzącej przed nami. Wygrywa ta osoba, której jajko nie będzie zbite.

Poniedziałek Wielkanocny (nazywany też Lanym Poniedziałkiem, Śmigusem-dyngusem) to drugi dzień świąt Wielkiej Nocy. Śmingus-dyngus wywodzi się z obrządku słowiańskiego i choć dzisiaj obchodzimy go w święta wielkanocne, kiedyś był on obchodzony 21 marca, czyli w Pierwszy dzień wiosny i miał symbolizować pozimowe oczyszczenie ciała
i duszy.
Święta spędzane przy stole w rodzinnym gronie to radosne chwile, które wspominamy przez cały rok. W dzisiejszych czasach, gdy każdy dzień mija niezauważony, to właśnie święta sprawiają, że mamy czas by nacieszyć się sobą.

Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy, przy czym w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Wielka Sobota to czas wielu ulicznych festiwali. W pierwszy dzień świąt Brytyjczycy spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, a po śniadaniu wybierają się do kościoła i na spacer. Przygotowuje się kosze z przysmakami, które zabierane są na wypad do parku czy wyjazd za miasto.

Tradycyjne śniadanie wielkanocne nie może odbyć się bez gotowanych jaj, które symbolizują nadejście życia. Po śniadaniu domownicy wymieniają wielkanocne podarki oraz kartki świąteczne z życzeniami pomyślności i zdrowia.

Na świąteczny obiad serwuje się tego dnia pieczoną jagnięcinę – danie wywodzące się z kultury żydowskiej. Żydzi serwują jagnięcinę w dniu Paschy. Od wieków danie to jest tradycyjna potrawą wielkanocną w krajach anglosaskich.

Na deser podaje się tradycyjny pudding, ale w różniącej się od bożonarodzeniowej wersji. Pudding wielkanocny ma formę tarty z custardem – słodkim sosem przypominającym nasz budyń posypanej rodzynkami.

Na podwieczorek z kolei serwuje się tzw. Simnel cake – lekkie ciasto owocowe w polewie marcepanowej. Na brzegach ciasta umieszczonych jest 12 marcepanowych kulek, które reprezentują 12 apostołów Chrystusa.
Jajka w Wielkiej Brytanii są elementem wielu zwyczajów i zabaw.

  • Egg hunt – polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci.
  • Rolling eggs – toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki, albo które rozbije się jako ostatnie.”

    /opracowała-Paulina 22-Familie.pl/
    jajka-1

About Mariola Grzybowska

Obecnie jestem nauczycielką matematyki, prowadzę też zajęcia komputerowe, ale pierwsze kroki w zawodzie stawiałam jako nauczyciel klas początkowych, w szkole w Gudowie. Czas tam spędzony wspominam jako jedno z lepszych doświadczeń w karierze zawodowej. To tam poznałam wspaniałych ludzi, którzy byli moimi przewodnikami w pracy nauczycielskiej.Od 2012 roku pracuję w SP w Drawsku Pomorskim i tu także mam przyjemność spotykać się z pedagogami oddanymi swojej pracy, pracy dla dzieci i z dziećmi.Naprawdę lubię to, co robię! Staram się uczyć i wychowywać jak najlepiej potrafię, poszukując nowych, ciekawych metod i form pracy.
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge