Smartphon zombie

Smartfon zombie to pieszy, który porusza się powoli i bez uwagi na otoczenie, ponieważ koncentruje się na swoim smartfonie. Stanowi to obecnie znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ rozproszeni piesi (w tym bardzo wielu uczniów szkół podstawowych i to od najmłodszych klas) powodują wypadki. Niektóre miasta na świecie (np.: Chongqing w Chinach czy Antwerpia w Belgii) wprowadziły specjalne pasy dla użytkowników smartfonów, aby pomóc im w bezpiecznym przemieszczaniu się.

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

autor: Ccmsharma2, Wikipedia,z dn. 11.11.2017; CC BY-SA 4.0

Ciekawostki ku przestrodze:
1. W 2014 r. w Chinach było ponad pięćset milionów użytkowników smartfonów, a ponad połowa z nich miała uzależnienie od telefonu.
2. Wysyłanie SMS-ów przez pieszych może spowodować, że potkną się o krawężniki, mogą wyjść przed samochody, wpaść na innych spacerowiczów, przechodniów.
(przykład z Ukrainy: 24-IX-2017 -młoda kobieta grając, czytając coś na smartfonie wpadła pod tramwaj, który ciągnął ją kilkanaście metrów. Przeżyła, ale straciła nogę.)
3. Pole widzenia użytkownika smartfona szacuje się na zaledwie 5% tego co widzi „normalny” pieszy.
4. Nadużywanie telefonów komórkowych (uzależnienie od telefonu komórkowego lub problem z używaniem telefonu komórkowego ) jest syndromem zależności obserwowanym u niektórych użytkowników telefonów komórkowych. Niektórzy użytkownicy smartfonów (itp.) wykazują problematyczne zachowania, które mogą obejmować zaabsorbowanie komunikacją mobilną, nadmierne wydawanie pieniędzy, spędzanie zbyt wielu godzin z telefonem komórkowym, korzystanie z telefonów w sytuacjach społecznie lub fizycznie nieodpowiednich, takich jak: udział w imprezie szkolnej, rodzinnej, prowadzenie samochodu, itp.

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie (zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

młodzi ludzie używają swoich telefonów indywidualnie na imprezie
(zdj. z Wikipedii-dostęp-dn. 11.11.2017)

O uzależnieniu od telefonu komórkowego mogą świadczyć odczucia niepokoju w sytuacji zabrania lub pozostawienia telefonu, a nawet w sytuacji braku sygnału na połączenie z Internetem.

About Mariola Grzybowska

Obecnie jestem nauczycielką matematyki, prowadzę też zajęcia komputerowe, ale pierwsze kroki w zawodzie stawiałam jako nauczyciel klas początkowych, w szkole w Gudowie. Czas tam spędzony wspominam jako jedno z lepszych doświadczeń w karierze zawodowej. To tam poznałam wspaniałych ludzi, którzy byli moimi przewodnikami w pracy nauczycielskiej.Od 2012 roku pracuję w SP w Drawsku Pomorskim i tu także mam przyjemność spotykać się z pedagogami oddanymi swojej pracy, pracy dla dzieci i z dziećmi.Naprawdę lubię to, co robię! Staram się uczyć i wychowywać jak najlepiej potrafię, poszukując nowych, ciekawych metod i form pracy.
This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge