Dzień Języka Ojczystego

W ubiegłym tygodniu, 21 lutego, obchodziliśmy międzynarodowy dzień języka ojczystego. Jak się jednak okazuje, wielu z nas popełnia błędy językowe.

Pierwsze teksty w języku polskim były głównie tłumaczeniami fragmentów Pisma Św. czy psałterzy, no a później pojawił się Mikołaj Rej  i znane powiedzenie „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.
   Nie tak dawno czytałam artykuł, w którym poloniści zwracali uwagę na to, iż my Polacy nie dbamy o poprawność języka polskiego. Wielu z nas mówi w sposób niedbały i niewyraźny, wielu wypowiada zdania składające się z wulgaryzmów. Nie odmieniamy nazwisk  i  miesięcy, itd,itp.

W trosce o poprawność językową uczniów, Poloniści z naszej SP nr 1, przygotowali szereg ciekawych zadań, krzyżówek, kalamburowych frazeologizmów i zakodowanych  zadań, którymi na godzinach wychowawczych uczciliśmy obchody Dnia Języka Ojczystego. Dla uświetnienia tego wydarzenia obowiązywał w szkole strój w barwach narodowych.
Na zdjęciach widać uczniów z klasy VIe, którzy pracują w grupach nad zadaniami z j.polskiego.
DJO-4-gr-IVDJO-1-GRIIAutor zdjęć: M.G.

About Mariola Grzybowska

Obecnie jestem nauczycielką matematyki, prowadzę też zajęcia komputerowe, ale pierwsze kroki w zawodzie stawiałam jako nauczyciel klas początkowych, w szkole w Gudowie. Czas tam spędzony wspominam jako jedno z lepszych doświadczeń w karierze zawodowej. To tam poznałam wspaniałych ludzi, którzy byli moimi przewodnikami w pracy nauczycielskiej.Od 2012 roku pracuję w SP w Drawsku Pomorskim i tu także mam przyjemność spotykać się z pedagogami oddanymi swojej pracy, pracy dla dzieci i z dziećmi.Naprawdę lubię to, co robię! Staram się uczyć i wychowywać jak najlepiej potrafię, poszukując nowych, ciekawych metod i form pracy.
This entry was posted in Bez kategorii, Szkolne życie. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge