Trzecie wyzwanie za 6e

Już koniec roku, ale warto przekazać innym jak klasa 6e w ostatnich tygodniach tego roku szkolnego realizowała ostatnie z wyzwań projektu edukacyjnego Wartość dodana. Temat wybranego wyzwania to:
Zmniejszcie ilość spożywanego cukru.
Szóstoklasiści przez trzy dni spisywali wszystkie swoje codzienne posiłki, przekąski i napoje, po to, by na lekcji matematyki wykorzystać te dane i uzupełnić o wskaźniki mówiące o zawartości cukru w tym to zjedli. Wyniki były zatrważające. Obliczona ilość cukru w zjedzonych produktach była wielokrotnie większa od zalecanych norm. Trudne zadanie stanęło przed każdym, kto postanowił zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Z czego najczęściej rezygnowali:
- ograniczyli ilość łyżeczek cukru do herbaty lub kawy zbożowej o 1, 2 łyżeczki (20-40 kcal);
- zrezygnowali z picia lub ograniczyli ilość wypijanej coca-coli ( 1 szklanka to 9g cukru około 8-9 łyżeczek);
- z przekąsek w postaci słodkich batoników ( 1 batonik od 20 do 48 g cukru czyli od 18 do 45 łyżeczek cukru).
Podczas realizacji wyzwania utrwalali wiedzę i umiejętności matematyczne dotyczące obliczeń procentowych, miar i jednostek wagi. Ćwiczyli pamięciowe i pisemne rachunki na liczbach naturalnych, a przede wszystkim wnioskowali i to nie tylko o zagadnieniach matematycznych, ale przede wszystkim o skutkach nadmiernego spożywania cukru i efektach jego ograniczenia.
Sprawdzając na ile udało się zrealizować plany ograniczenia cukru w spożywanych produktach z przyjemnością słuchałam:

„Piję gorzką kawę”, „Ograniczyłam ilość łyżeczek cukru w herbacie”, „Zamieniłem coca-colę na wodę, na razie gazowaną”, „Staram się zjadać mniej słodkich przekąsek”.
Najważniejsze, że zrozumieli, jak wielkie spustoszenie w organizmie człowieka robi nadmierne spożywanie cukru i, że obiecali czytać etykiety kupowanych produktów by unikać, m.in. syropu glukozowo-fruktozowego.

NIE  dla cukru !
cukierki

About Mariola Grzybowska

Obecnie jestem nauczycielką matematyki, prowadzę też zajęcia komputerowe, ale pierwsze kroki w zawodzie stawiałam jako nauczyciel klas początkowych, w szkole w Gudowie. Czas tam spędzony wspominam jako jedno z lepszych doświadczeń w karierze zawodowej. To tam poznałam wspaniałych ludzi, którzy byli moimi przewodnikami w pracy nauczycielskiej.Od 2012 roku pracuję w SP w Drawsku Pomorskim i tu także mam przyjemność spotykać się z pedagogami oddanymi swojej pracy, pracy dla dzieci i z dziećmi.Naprawdę lubię to, co robię! Staram się uczyć i wychowywać jak najlepiej potrafię, poszukując nowych, ciekawych metod i form pracy.
This entry was posted in Bez kategorii, Szkolne życie. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge