Zadanie, z ostatniego już, Modułu 6.

POKUTA

Czy zdajemy sobie sprawę jak dalekosiężne i katastrofalne mogą być skutki naszych, nawet tych błahych, decyzji? Jest to kwestia niesamowicie intrygująca, którą porusza obsypany nagrodami film Pokuta. Nasze fatalne w skutkach wybory mogą skrzywdzić innych, lecz w tym filmie najwięcej emocji i współczucia wzbudza właśnie ta osoba, która odbywa tytułową pokutę.

The Scientist – Coldplay

Zdecydowałyśmy, że jednym z bardziej inspirujących dla nas teledysków jest teledysk grupy Coldplay do utworu The Scientist.

Jest to historia pokazana wstecz. Ciekawostką jest, że lider zespołu, Chris Martin musiał nauczyć się wykonywać tę piosenkę od tyłu, co zajęło mu ponad miesiąc.

Wszystko rozpoczyna się, gdy Martin budzi się na materacu. Rozpoczyna wtedy podróż wstecz. Widzimy go przemierzającego miasto, wkraczającego na przedmieścia, przechodzącego przez las. Wreszcie dociera do auta, i leżącej przed nim martwej dziewczyny, która wypadła z samochodu. Na samym końcu docieramy do przyczyny wszystkiego – Martin prowadzący samochód traci panowanie nad kierownicą i auto spada ze stromej góry. Sam nie odnosi większych obrażeń, ale jego dziewczyna umiera, a wszystko przez to, że chwilę przed wypadkiem odpięła pas bezpieczeństwa ponieważ chciała założyć kurtkę. To pokazuje nam jak drobnostki, przypadkowe czyny mogą diametralnie zmienić nasz los.

Kluczowym wersem tej piosenki jest „Oh take me back to the start”, czyli „Zabierz mnie do początku”. Do początku, czyli do momentu przed wypadkiem. Gdyby miał jeszcze jedną szansę mógłby wszystko odkręcić. Jest to bardzo bliskie nam wszystkim, ponieważ bardzo często gdy coś nam nie wyjdzie, chcielibyśmy się cofnąć w czasie  i zrobić to dobrze. Niestety nie mamy takiej możliwości.

NUMER 1

Ingmar Bergman (1918- 2007) – szwedzki reżyser filmowy i teatralny, uważany za największego szwedzkiego artystę i jednego z największych artystów w historii kina, zajmuje pierwsze miejsce na naszej liście TOP TEN. W swoich filmach porusza ważne tematy takie jak śmierć, cierpienie czy samotność. W jego dziełach bardzo często pojawiają się motywy religijne, i rozważania o Bogu. Filmy Bergmana potrafią wzruszyć i sprowokować do myślenia.

Filmy tego reżysera godne polecenia to m.in.: Siódma pieczęć, Tam, gdzie rosną poziomki, Persona, Milczenie.

Strona na Filmwebie: http://www.filmweb.pl/person/Ingmar.Bergman

NUMER 2

Tim Burton  (ur. 1958r.) – jest jednym z najoryginalniejszych współczesnych reżyserów.  Ma bardzo specyficzny, czarny humor, który gładko przenosi do filmu. Potrafi zrobić zarówno genialny film osadzony w rzeczywistości, jak i uznawaną za dzieło sztuki kreskówkę. Ma charakterystyczny styl, który łatwo poznać w filmie.

Jest twórcą takich filmów jak: Sok z żuka, Batman, Edward Nożycoręki, Marsjanie atakują, Jeździec bez głowy, Planeta małp, Charlie i fabryka czekolady, Alicja w Krainie Czarów czy Frankenweenie.

Strona na Filmwebie: http://www.filmweb.pl/person/Tim.Burton

NUMER 3

Quentin Tarantino (ur. 1963r.) – uważany za jednego z najlepszych i najchętniej oglądanych reżyserów naszych czasów. Przedstawiciel postmodernizmu filmowego. Jego styl filmowy ccharakteryzuje się drastyczną przemocą, deformacją rzeczywistości i licznymi nawiązaniami do kultury masowej.

Można wyróżnić mnóstwo wyreżyserowanych przez niego filmów, np: Wściekłe psy, Pulp fiction, Kill Bill czy Bękarty wojny.

Strona na Filmwebie: http://www.filmweb.pl/person/Quentin.Tarantino

NUMER 4

Alfred Hitchcock (1899- 1980) – jest on twórcą gatunku dreszczowców. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina – z czym się absolutnie zgadzamy.

Niektóre z jego filmów to: Numer 13, Elstree Calling, Człowiek, który widział za dużo, Rebeka, Urzeczona, Zawrót głowy, Psychoza i  Intryga rodzinna.

Strona na Filmwebie: http://www.filmweb.pl/person/Alfred.Hitchcock

NUMER 5

Andrzej Wajda (ur. 1926r.)  - jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów oraz współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Twórczość Andrzeja Wajdy charakteryzuje się nawiązywaniem do polskiego symbolizmu i romantyzmu, a także rozrachunkiem

z mitami występującymi w świadomości narodowej Polaków. Jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości.

Jest twórcą takich filmów jak: Polowanie na muchy, Krajobraz po bitwie, Wesele, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Bez znieczulenia, Człowiek z żelaza, Katyń, Tatarak.

Strona na Filmwebie: http://www.filmweb.pl/person/Andrzej.Wajda

NUMER 6

Stanley Kubrick (1928 – 1999) – jego filmy uznawane są za klasyki. W filmach Kubricka można wyróżnić kilka dominujących wątków: przekonanie, że człowiek jest z gruntu zły, że w istocie człowiek ma niewielki wpływ na swój los, pozostając zabawką w rękach kapryśnego losu, że zło pochodzi z wnętrza człowieka, a zdolność do świadomego, dobrowolnego wybierania zła jest miarą człowieczeństwa.

Wyreżyserował m.in.:  Ścieżki chwały, Lolitę, 2001: Odyseja kosmiczna, Lśnienie i Oczy szeroko zamknięte.

Strona na Filmwebie:  http://www.filmweb.pl/person/Stanley.Kubrick