Być czy nie być na „Hamlecie” we Współczesnym ?

„Być albo nie być…”. Ten cytat z pewnością zna każdy. Niewątpliwie na „Hamlecie” w reżyserii Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym trzeba BYĆ. Już w pierwszych minutach spektaklu mamy okazję zobaczyć krótką etiudę, mającą na celu przedstawienie nam wszystkich postaci. Jeszcze jest to prawdopodobnie czas żałoby po królu Danii. Najpierw na scenę wychodzi cały dwór – aktorzy grający chociażby sługę, damę dworną czy majtka, którzy zasiadają przy dużym stole. Chwilę później wchodzi Klaudiusz, brat zmarłego, obecny król duński, którego gra Andrzej Zieliński. Na koniec pojawia się królowa Gertruda (Katarzyna Dąbrowska) w czarnej sukni. Zastyga w bezruchu, bardzo skupiona patrzy w dal i wydaje się być smutna. Po chwili podchodzi do niej brat zmarłego króla, na którego widok królowa uśmiecha się. Trzymając się za ręce wychodzą, a cały dwór za nimi…

Scenografia wydaje się być bardzo prosta, ale doskonale ukazuje wnętrze zamku. Stanowi ją kilka kolumn i dwa krzesła, z boku poręcze, barierki i schody, na których najwięcej czasu spędzał zaczytany Hamlet. Jedynie w kilku scenach dostawiane było parę krzeseł i stół. W pewnym momencie pojawia się również podwyższenie dla aktorów – trupy teatralnej, zamówionej przez młodego księcia.

Dużym zaskoczeniem, pozytywnym jak i negatywnym, był Borys Szyc, grający tytułowego bohatera – Hamleta, młodego księcia duńskiego. Po aktorze tego formatu oczekiwałoby się wyśmienitej gry i ogólnie było dobrze, ale niestety nie rewelacyjnie. Niemalże w każdej scenie zagrał tak samo, włączając sceny gniewu. Sceny z jego udziałem pozbawione były dynamiki, życia, kwestie wypowiadane tym samym, monotonnym polipowym głosem.  I właśnie ten głos mógł szczególnie irytować widza. Szyc, który miał zagrać buntowniczego, twardego i poważnego, sprawiał wrażenie śmiesznego poprzez swój z lekka „kwaczący” głos, który wydaje się być jego manierą, bo przecież nie zawsze tak mówi. Ubrany w czarny płaszcz z wysokim kołnierzem i czarną koszulę, sprawiał wrażenie mrocznego, skrywającego tajemnicę, a chwilami groźnego mężczyzny.

Niewątpliwie zaskakująca była postać Ofelii. Wydawała się bezbarwna, bez wyrazu, być może z winy Natalii Rybickiej, która nie okazała się tak bardzo charakterystyczna i rzucająca się w oczy jak Gertruda. Ofelia, swoją drobną budową, delikatnymi rysami i białym strojem, sprawiała wrażenie bardzo młodej, niedojrzałej dziewczyny. Rybicka w każdej scenie była bardzo urocza, toteż można było przymknąć oko na te jej drobne uchybienia i niedociągnięcia w grze…

Trudno też zaprzeczyć bardzo dobrej grze aktorskiej Katarzyny Dąbrowskiej odgrywającej rolę Gertrudy. Ubrana w żółtą suknię z dużą ilością złotej i błyszczącej biżuterii na szyi, z włosami zaczesanymi do góry i upiętymi w specyficzny kok, sprawiała wrażenie pewnej siebie i swojej władzy królowej. Rewelacyjnie wyszło jej zagranie złośliwej i ironicznej, a z kolei w scenach bardziej dramatycznych, potrafiła pokazać tę drugą twarz Gertrudy – twarz matki troszczącej się o zdrowie i bezpieczeństwo syna, kobiety nieradzącej sobie w sytuacji, kiedy jej potomek wypiera się jej, traktuje momentami wręcz przedmiotowo, krzyczy na nią i podnosi na nią rękę, a także obraża ją i nie szczędzi przykrych komentarzy pod adresem jej małżeństwa ze stryjem. W Gertrudzie coś wtedy pęka i nie umie powtrzymać łez, wpada w histerię, woła o pomoc… Jej rozdzierający krzyk i płacz, wyraźnie rozchodzący się po całej sali wywoływał wiele emocji, wzruszenia i litości nad biedną Gertrudą.  Biednej, ale wciąż bardzo ufnej w stosunku do odmienionego syna, nawet, gdy ten jest o krok od zadania jej ciosu sztyletem…

Andrzej Zieliński, grający Klaudiusza, jedynie potwierdził jak znakomitym jest aktorem. Doskonale ukazał kontrast, polegający na czułości w stosunku do żony, a ironią wobec złośliwego i mściwego Hamleta.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem był młody Marcin Januszkiewicz, który wcielił się w rolę Laertesa, brata Ofelii, a syna Poloniusza (Sławomir Orzechowski). Z początku odpowiedzialny, grzeczny i spokojny młodzieniec, przeobraził się w walecznego mężczyznę, który był gotów stawić czoła Hamletowi w pojedynku. Scena szermierki i walki Hamleta z Laertesem była zagrana doskonale przez obu aktorów.

Aktorzy w pełni zasłużyli na tę dziesięciominutową owację, jaką otrzymali. Pomimo drobnych uchybień i niedociągnięć, inscenizację „Hamleta” we „Współczesnym” można uznać za sukces…!. Z genialnej szekspirowskiej sztuki powstał wyjątkowy spektakl, który okazał się hitem i niewątpliwie długo będzie utrzymywał się na deskach… Spektakl, na który nie idzie się tylko raz! Chapeau bas!

To moja recenzja sprzed pół roku… Na wyżej opisanej wersji tego szekspirowskiego dzieła byłam już trzykrotnie. Niekoniecznie ze względu na „doskonałą” grę aktorską, po prostu mam słabość do sztuki. Po przeczytaniu recenzji, którą tu wkleiłam stwierdzam, że jest ona nieco przesłodzona, bo w spektaklu nie zawsze było tak różowo. Oczywiście, były różne niedociągnięcia i słaba gra głównych bohaterów w paru miejscach, momentami widz miał inne wyobrażenie o tej czy innej scenie i mógł doznać lekkiego rozczarowania, gdyż okazała się ona zupełnie inna… Oprócz tego zmienili się trzej aktorzy grający w sztuce, nastąpiła rewolucja. Bo ja wiem, czy na lepsze… Może gdybym poszła po raz czwarty i ostatni (mam nadzieję), to przekonam się, jak to jest z tym „Hamletem”…

~ Ruda

4 Komentarzy

 • kasia g.
  6 grudnia 2012 - 15:59 | Permalink

  Witajcie dziewczyny!
  Cieszę się, ze dołączyłyście do ekipy bloggerów programu „Włącz się”.
  Stawiacie na kulturę – i bardzo dobrze.
  Na „Hamlecie” jeszcze nie byłam, ale zaimponowałaś mi Ruda tym, że obejrzałaś ten spektakl aż trzy razy, zwłaszcza, że jest dość wymagający (również pod kątem długości – prawie 4 godziny). A zatem 12 godzin „oddane” Hamletowi ze Współczesnego – oto prawdziwa recenzja!
  Ciekawa jestem, co dalej – czy przeczytamy wasze impresje o książkach, kolejnych spektaklach, filmach?
  Może jakieś wywiady?

  pozdrowienia
  Kasia G. z CEO

 • 9 grudnia 2012 - 14:21 | Permalink

  Podobnie jak Ty z ,,Hamletem”, ja miałem problem z ,,Incepcją” ale doszedłem wtedy do wniosku, że filmy czy spektakle są tak robione żeby oglądnąć je jeden raz, więc jeżeli spodobało Ci się za pierwszym razem to myślę, że ,,Hamlet” we Współczesnym jest dobry.

  Say what! Prus
  prus ostatnio opublikował..WięcMy Profile

 • Pingback: Blogujemy! » Włącz się!

 • 22 marca 2013 - 23:44 | Permalink

  Thank you, I have just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve found out so far. But, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?
  trampoline avec filet ostatnio opublikował..trampoline avec filetMy Profile

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php