Co zrobić, żeby się lepiej uczyć?

Modified: 

  Na pewno większość uczniów z naszej szkoły ma jakieś problemy z uczeniem się. Zawsze jest jakiś przedmiot, który sprawia trudność. W tym artykule znajdziecie kilka sposobów na skuteczną naukę.
  1) Pozytywne nastawienie do nauki. Trudno jest się zmotywować do nauki, kiedy ma się do niej negatywne nastawienie. Możliwe, że niektóre informacje wydają się niepotrzebne, ale z czasem uczenie się ich wychodzi nam na dobre. Zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin wzbogaca nasze zrozumienie otaczającego nas świata, co pomaga w rozwijaniu zdolności myślenia, która bardzo przydaje się w życiu codziennym. Pamiętaj, że nie uczysz się tylko na ocenę. Kiedy pójdziesz do pracy, szef nie zapyta się „ile miałeś z historii”, tylko „ile z niej umiesz”.
2) Wiara we własne umiejętności. Każdy ma w sobie ukryty talent, zdolności. Szkoła pomaga je odkryć i rozwijać. Warto odrzucić negatywny stosunek do swoich umiejętności i uwierzyć we własne siły. Nigdy nie zakładajcie z góry, że coś wam się nie uda. Nie słuchajcie też tych, którzy was krytykują co do umiejętności. A może właśnie to, co według ciebie ci się nie uda jest twoim ukrytym talentem? Warto to sprawdzić.
3) Dobre nawyki. Idąc na skróty nie zajdziemy zbyt daleko. Nie warto ściągać, albo używać sposobu „wykuwam, zdaję, zapominam”. Prędzej czy później trzeba się zabrać do nauki. Zdobywanie wiedzy przynosi dużo korzyści, a przy odrobinie wysiłku można się przekonać, ze nauka może sprawiać przyjemność. Aby skutecznie się uczyć, należy mądrze gospodarować czasem. Trzeba wyznaczyć sobie czas na naukę i trzymać się planu.

A jak sobie radzić z odrabianiem lekcji?

  •  Wybierz odpowiednie miejsce. Nic nie powinno cię rozpraszać. Jeżeli to możliwe, ucz się przy biurku. I nie włączaj telewizora.
  •  Ustal hierarchię wartości. Nauka jest naprawdę ważna, więc postanów, że dopóki nie odrobisz lekcji, nie włączysz telewizora lub komputera.
  •  Nie odkładaj nauki. Wyznacz sobie nieprzekraczalny termin odrobienia określonej pracy domowej i staraj się go dotrzymać.
  •  Ułóż plan. Zdecyduj, które zadanie musisz odrobić w pierwszej kolejności, które w drugiej i tak dalej. Wypisz je wraz z limitem czasu, który możesz każdemu z nich poświęcić. Wykonane zadania wykreślaj.Biurko
  •  Rób przerwy. W razie kłopotów z koncentracją oderwij się na chwilę. Wróć jednak do lekcji tak szybko, jak to możliwe.
  • Miej wiarę we własne siły. Pamiętaj, że różnica między dobrym a słabym uczniem zazwyczaj tkwi nie w zdolnościach, lecz w pilności. Naprawdę możesz uzyskać dobre wyniki w nauce. Wysiłki, na które się zdobędziesz z pewnością nie pójdą na marne.

Na podstawie  „Pytania młodych ludzi, praktyczne odpowiedzi (tom 2)”, Wydawnictwo Watch Tower Bible, 2008 rok
Źródło zdjęcia 1: photopin.com by Maciek Bielec
Źródło zdjęcia 2:photopin.com by Elvire.R.
Źródło zdjęcia 3: photopin.com by hawkexpress

Leave a comment

You must be connected to post a comment.

css.php