Mobbing w szkole też istnieje!

Modified: 

ChłopiecMobbing oznacza prześladowanie, szykanowanie, ośmieszanie, poniżanie współpracowników lub rówieśników. Niestety ta czynność nie dotyczy tylko dorosłych. Coraz częściej pojawia się w szkołach. Mobbing ma na celu wyłączenie ofiary z grupy koleżeńskiej lub życia społecznego, poniżenie jej. Najczęściej ofiarą mobbingu zostaje osoba „inna”, o innych przekonaniach, nieśmiała, słaba psychicznie. Sprawcą mobbingu najczęściej jest osoba agresywna, mająca potrzebę dominowania wśród rówieśników i dręczenia innych. Oczywiście pojedyńcze zaczepki i kłótnie to nie mobbing.  O mobbingu mówi się, gdy prześladowanie trwa przez dłuższy okres czasu, dokuczanie ma charakter celowy, czyli sprawcy chodzi o wyłączenie ofiary z grupy lub zepsucie jej opinii, dręczyciel ma nad ofiarą przewagę psychiczną lub fizyczną. Ale ofiara dręczenia nie jest w sytuacji bez wyjścia. Oto kilka sposobów na pokonanie dręczyciela:
1) Nie bądź przewrażliwiony! Czasami ktoś może z ciebie zadrwić tylko dla żartu, więc warto patrzeć na to z dystansu. Warto też nie zwracać zbytnio uwagi na drwiny. Wtedy inni zauważą, że ich uwagi odnoszą niewielki skutek i możliwe, że dadzą ci spokój.
2) Bądź spokojny! Warto panować nad sobą i zachować zimną krew. Dręczyciel będzie całkowicie zaskoczony spokojną reakcją swojej ofiary i sytuacja sama się rozładuje. Takie postępowanie zawsze się opłaca.
3) Nie daj się skrzywdzić! Kiedy sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, zanim wybuchnie kłótnia, po prostu odejdź. Jeśli jest to niemożliwe spróbuj się obronić.
4) Nie trzymaj swoich kłopotów w tajemnicy! O wszystkich twoich szkolnych problemach mają prawo wiedzieć rodzice. Mogą oni udzielić ci wskazówek i pomocnych rad. Warto też porozmawiać o prześladowaniach z wychowawcą lub innym szkolnym pedagogiem. Spróbuje on załatwić tą sprawę dyskretnie, nie dodając ci przy tym kłopotów.

Pamiętaj o sprawie zasadniczej: szkolny prześladowca nie wygra, jeśli odmówisz udziału w jego grze. Nie daj się więc sprowokować. Staraj się raczej opanować sytuację, stosując podane tu rady.

Na podstawie www.edukacja.edux.pl i Pytania młodych ludzi, praktyczne odpowiedzi (tom 2), Wydawnictwo Watch Tower Bible, 2008 rok

Źródło zdjęcia 1: photopin.com by Shavar Ross
Źródło zdjęcia 2: photopin.com by Pink Sherbet Photography

Leave a comment

You must be connected to post a comment.

css.php