Czy możemy pomóc…..?

Wszyscy z przerażeniem, ogromnym żalem i bólem śledzimy katastrofalne pożary w Australii. Ich niszczycielska siła zbiera tragiczne żniwo. Ze stron gazet i portali internetowych docierają do nas  budzące grozę przerażające zdjęcia…..Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy my, będąc tysiące kilometrów od tych dotkniętych katastrofą miejsc możemy coś zrobić? Może na początek małą kropelką w tym oceanie potrzeb cierpiącej Australii będzie reakcja Was i Waszych uczniów na możliwość adopcji koali?

koalalink

Na pewno musimy też zwiększyć nacisk na edukację naszych uczniów i to poczynając od tych najmłodszych. Wszak każdy z nas może coś zrobić, aby poprawić sytuację klimatyczną. Na pewno przydadzą się materiały zebrane przez panią Jolantę Okuniewską, które dotyczą edukacji globalnej oraz zmian klimatycznych.

Przydatne też będą scenariusze lekcji na stronie Uniwersytetu Dzieci, gdzie  w polu wyszukiwarki wpisujemy interesujący nas temat. Jest wiele materiałów dotyczących klimatu oraz szeroko pojętej ekologii.

A może podzielicie się swoimi sprawdzonym przepisami na budzenie świadomości ekologicznej u Waszych uczniów?

Od nas zależy, czy będzie jutro….

YouTube Preview Image
Kategorie Bez kategorii | Tagi , | Zostaw komentarz

24 zadania na czas oczekiwania

Już po raz szósty grupa nauczycielek z różnych stron Polski rozpoczęła projekt eTwinning o nazwie „24 zadania na czas oczekiwania”. Kilka lat temu na tym blogu pojawił się już wpis przybliżający szczegóły tego niezwykłego przedsięwzięcia. Można o nim przeczytać tutaj. A tak o tegorocznej edycji pisze na blogu Superbefrzy Beata Skrzypiec, nauczycielka z ZSP w Piasku, mentorka w kursie „Nauczyciel/ka I klasa”

Na wirtualnym kalendarzu adwentowym, począwszy od 1 grudnia aż do Wigilii,  każdego dnia będą się pojawiać różnorodne zadania do wykonania. W imieniu autorek projektu zapraszamy Was do wspólnej zabawy!

Twinspace projektu

Kategorie Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa | Zostaw komentarz

Dzień Pluszowego Misia

clipart-teddybear-256x256-ccc5Coraz powszechniej w polskich szkołach i przedszkolach obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Przypada on 25 listopada. Dlaczego akurat wtedy? Jest to związane z rocznicą powstania tej maskotki, o czym można przeczytać na stronie „Biblioteka w szkole”. I mimo, że to święto nie ma zbyt długiej tradycji, jest niezwykle sympatyczne, może skutecznie rozweselić i rozjaśnić pochmurny, listopadowy dzień.

Na stronie ekokalendarza materiały przydatne w tym dniu, a na stronie Uniwersytetu Dzieci świetny scenariusz zajęć,  które pomogą dzieciom różnicować, co to „miś”, a co „niedźwiedź”.

A jak Wy obchodzicie ten dzień? Zapraszamy do dzielenia się swoimi pomysłami. Z radością opublikujemy je na blogu.

źródło grafiki: http://www.i2clipart.com/

Kategorie Bez kategorii, Nauczyciel 1. klasa | Tagi | Zostaw komentarz

Matematyka I klasa

15 listopada wystartował kurs e-learningowy „Matematyka I klasa”, realizowany w ramach programu „Nauczyciel/ka I klasa”. Jest on skierowany jest do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i wzbogacić swój warsztat pracy. 20 listopada w Warszawie miały miejsce warsztaty zorganizowane w ramach tego kursu, prowadzone przez dr Mirosława Dąbrowskiego. Jak wykazują badania ponad połowa dzieci 6-letnich jest obdarzona uzdolnieniami matematycznymi. Według prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskie już kilka miesięcy nauki w szkole wystarcza, aby ta ilość znacznie się zmniejszyła. Ten skrótowy zapis zasad, przedstawionych podczas warsztatu przez dr Dąbrowskiego być może pomoże nam podtrzymać naturalne zdolności dzieci do matematyki.

YouTube Preview Image

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Jesiennie…..

Jesień w tym roku pozwala nam wyjątkowo długo cieszyć się swoimi niezwykłymi barwami. Aż się prosi, aby piękne, jesienne krajobrazy utrwalić w pracach plastycznych. Zaproponujmy dzieciom lubiane przez nich techniki polegające na stemplowaniu z użyciem różnych przedmiotów. Możemy wykorzystać nie tylko liście, ale także patyczki kosmetyczne, folię bąbelkową, klocki, pomponiki z waty, stemple z ziemniaka, a nawet…. różyczki brokuła. Technika ta daje świetne (i szybkie) efekty i sprawia dzieciom wiele radości.

jesienne stemplowanie_2 jesienne stemplowanie Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii, Edukacja I klasa | Tagi | Zostaw komentarz

11 listopada

Wkrótce Święto Niepodległości. Czym jest niepodległość, patriotyzm i jakie były koleje historii naszej Ojczyzny to sprawy trudne dla najmłodszych. Jednak od najwcześniejszych lat, w przystępny sposób trzeba przybliżać dzieciom te pojęcia, bo przecież, jak powiedział Józef Piłsudski:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Zebrane poniżej linki do materiałów przydatnych podczas realizacji tematów związanych z 11 listopada, być może ułatwią Wam to zadanie.

Animowana historia Polski
YouTube Preview Image Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii | Tagi | Zostaw komentarz