Jesiennie…..

Jesień w tym roku pozwala nam wyjątkowo długo cieszyć się swoimi niezwykłymi barwami. Aż się prosi, aby piękne, jesienne krajobrazy utrwalić w pracach plastycznych. Zaproponujmy dzieciom lubiane przez nich techniki polegające na stemplowaniu z użyciem różnych przedmiotów. Możemy wykorzystać nie tylko liście, ale także patyczki kosmetyczne, folię bąbelkową, klocki, pomponiki z waty, stemple z ziemniaka, a nawet…. różyczki brokuła. Technika ta daje świetne (i szybkie) efekty i sprawia dzieciom wiele radości.

jesienne stemplowanie_2 jesienne stemplowanie Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii, Edukacja I klasa | Tagi | Zostaw komentarz

11 listopada

Wkrótce Święto Niepodległości. Czym jest niepodległość, patriotyzm i jakie były koleje historii naszej Ojczyzny to sprawy trudne dla najmłodszych. Jednak od najwcześniejszych lat, w przystępny sposób trzeba przybliżać dzieciom te pojęcia, bo przecież, jak powiedział Józef Piłsudski:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Zebrane poniżej linki do materiałów przydatnych podczas realizacji tematów związanych z 11 listopada, być może ułatwią Wam to zadanie.

Animowana historia Polski
YouTube Preview Image Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii | Tagi | Zostaw komentarz

„Pozytywna uwaga”

Czy próbowaliście kiedyś poprosić swoich uczniów, aby napisali coś dobrego o sobie? A Wy, czytający te słowa, gdyby poproszono o napisanie czegoś pozytywnego o Was samych, sprawiłoby to Wam jakąś trudność? Przeczytałam dzisiaj na stronie akcji „Pozytywna uwaga”, że gdy zwrócono się do dzieci, aby napisały coś dobrego o sobie, te oddały puste kartki…..Nie potrafiły….

Stąd pomysł akcji zapoczątkowanej w SP nr 52 w Warszawie. Wasza szkoła też może się przyłączyć. Szczegóły tutaj

Przechwytywanie

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Wyrazy zamknięte w chmurach

Dzieci bardzo lubią zabawy słowami, może więc warto pokazać im narzędzia, dzięki którym zamkną wyrazy w różne kształty (nie tylko chmury, jak sugeruje tytuł). W sieci działa wiele aplikacji, przy pomocy których wygenerujemy przeróżne kształty z wykorzystaniem  zgromadzonego słownictwa. Zasady doboru wyrazów mogą być dowolne. Np. zapisujemy wszystkie, które związane są z jesienią; same czasowniki/rzeczowniki/przymiotniki; wyrazy z określoną trudnością ortograficzną; nazwy potraw; wyrazy związane z Bożym Narodzeniem; nazwy ptaków; cechy bohatera lektury…… itd. Dodatkowo możemy dopasować kształt „chmurki wyrazowej” do zgromadzonego słownictwa, tak jak w tych przykładach:

chWyrazy z „ch” Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii, Edukacja I klasa | Tagi | Zostaw komentarz

Gry na matematyce? Czemu nie…

W szkolnej codzienności jest bardzo wiele sytuacji, gdy jakąś umiejętność  ćwiczymy z dziećmi wielokrotnie. Co zrobić, aby uniknąć monotonii, a żmudne ćwiczenia zamienić w grę lub zabawę? Może przydatne okażą się generatory, przy pomocy których w kilka minut przygotujemy na przykład  plansze do bingo czy grę trimino. Generatory te  są bardzo intuicyjne i mimo, że nie posiadają polskiego interfejsu nie powinny sprawić kłopotu w szybkim przygotowaniu pomocy w postaci plansz. Prezentowane przykłady dotyczą edukacji matematycznej, ale można również wykorzystać je do utrwalania materiału z innych dziedzin. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii, Edukacja I klasa | Tagi , | Zostaw komentarz

Na dobry początek…..

Rok szkolny w pełni….. Zapomnieliśmy już o urokach wakacji i słodkim „nicnierobieniu”, przed nami nowe obowiązki i wyzwania. Jakie by one nie były, warto każdy szkolny dzień rozpocząć tak, aby dobry humor  nas i naszych uczniów nie opuszczał. Ostatnio w sieci krążą filmiki, takie jak ten zamieszczony poniżej, pokazujące sposoby indywidualnego przywitania  uczniów przez nauczyciela. Prawda, że już samo oglądanie wywołuje uśmiech?

YouTube Preview Image Czytaj dalej

Kategorie Bez kategorii, Nauczyciel 1. klasa | Tagi | Zostaw komentarz