Bądź mistrzem!

Każde dziecko potrzebuje mistrza, kogoś kto zawsze w nie wierzy. Taki dorosły motywuje, daje siłę by próbować, nie bać się myśleć, podejmować ryzyko. To wielka siła, z której mogą korzystać nauczycielki i nauczyciele.

Wspaniałe, nieco ponad 7 minutowe przemówienie nauczycielki z czterdziestoletnim stażem – Rity Pierson. O tym, że dzieci nie uczą się od osób, których nie lubią, o sile relacji, i tym, że warto doceniać najdrobniejsze starania – bo to tak, bardzo dodaje skrzydeł.

Jak często mówicie swoim uczniom, że są najlepsi? Jak często mówisz sam/sama sobie, że jesteś najlepszą nauczycielką/najlepszym nauczycielem i możesz zmienić świat? Mówmy to sobie i innym częściej!

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Jesienne spacery

Jesień. Coraz trudniej wyjść nam na dwór.  Jest zimno, nieprzyjemnie, wieje, pada, no i zawsze, mamy tyle rzeczy do zrobienia w klasie. Czy na pewno?

Dzieci często traktują wyjście na dwór jako przygodę. Warto potraktować wyjście zadaniowo, możemy czegoś szukać, coś notować, czemuś się przysłuchiwać – po to, by po powrocie do klasy, twórczo się tym zająć.

Grzyby, liście, drzewa, ptaki, trawy, owoce – to wszystko można spotkać nieopodal, w mieście i na wsi. Zwykłe pióro może rozbudzać ciekawość i wzmacniać myślenie naukowe.

  • Kiedy pióro napotyka opór?
  • Z czego jest zbudowane?(z tego samego co nasze paznokcie)
  • Czy pióro odbija światło? Sprawdź!
  • Co się dzieje jak je zniszczymy?

Znalezione pióra należy umyć płynem do naczyć lub wymrozić w zamrażalce, by móc z nich bezpiecznie korzystać – naturalna pomoc naukowa, która rozwija wyobraźnię.

Przed wyjściem w teren warto sięgnąć do ciekawych publikacji:

ksiazki male

 

Podzielcie się pomysłami! Co robicie na spacerach? W co się bawicie? Co zbieracie? Co z tym później robicie?

Kategorie Bez kategorii, Nauczyciel 1. klasa | Tagi , , | Zostaw komentarz

Poczytajmy na wakacje

Ostatnie chwile wspólnej nauki i czas wakacji. Życzymy wypoczynku, uśmiechu, pogody i jak zawsze inspiracji na kolejny rok szkolny.

Polecamy kilka książek, które w ciekawy sposób mówią o tym, czym może być wakacyjny czas wolny.

1. Brzuchem do góry, tekst i ilustracje Urszula Palusińska, wyd. Dwie Siostry

Ta pomysłowa, przepełniona wakacyjną atmosferą książka pokaże wam, jak zaskakująco może wyglądać świat oglądany z bardzo leniwej perspektywy. Książkę świetnie się czyta/przegląda z 7-8 latkami. Może być dobrym pretekstem do snucia opowieści, wymyślania wakacyjnych historii.

2. Wakacje z duchami, Adam Bahdaj, Wyd. Literatura

Książka dla dzieci 7+ w sam raz do plecaka.

Kultowa już powieść o trójce przyjaciół spędzających wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem… Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!

3.  Przewodnik Prawdziwych Tropicieli. Lato, Adam Wajrak, wyd. Agora

Po co nam nam egzotyczne dżungle i sawanny, skoro mamy takie skarby – dziwi się Adam Wajrak i zabiera nas w Polskę. Razem z nim w Tatrach nauczymy się tropić świstaki, w Bieszczadach odkryjemy węże, a w okolicach Lublina poznamy najbardziej tajemniczego mieszkańca polnych norek. Odwiedzimy Puszcze Białowieską (nocą!), okolice Olsztyna, polskie plaże i miasta – wszędzie czekają na nas przyrodnicze niespodzianki, o których nawet nie śniliśmy. Prawdziwi tropiciele, czas na lato!

Lato

To tylko trzy przykłady książek, które można polecić uczniom i uczennicom przed wakacjami. Chodź lista nie ma końca. Jakie macie swoje typy? Co polecacie najmłodszym? Co sami zabieracie do czytanie ze sobą?

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Pomysły na przedwakacyjne lekcje

Czerwiec to czas, kiedy dzieci (i nauczyciele) z utęsknieniem czekają na wakacje. Jest ciepło i siedzenie w klasie nie jest najlepszym pomysłem. Jak wykorzystać ostatnie tygodnie szkoły? Oto kilka pomysłów:

1. Lekcja w terenie

Oczywiście pobliski park, boisko czy szkolny plac zabaw to świetne i lubiane miejsca. Zaproponujmy jednak dzieciom nietypową zabawę nawet w tych znanych im przestrzeniach. Wszyscy możemy zamienić się w tropicieli, szukających śladów lata, wakacji, ptaków itp.  Tutaj przypominam wpis Zabierzmy dzieci na dwór z inspirującą publikacją on-line pełną ćwiczeń i aktywności, które możemy wykorzystać wychodząc z dziećmi ze szkoły. A tutaj  pisałam o grze bingo, która ćwiczy uważność podczas spacerów. Przy okazji jej tworzenia z uczniami i uczennicami, możecie powtórzyć pisanie, liczenie itp.

2. Podsumowania na wesoło

Zaproponuj dzieciom podsumowanie minionego roku szkolnego. Możecie zrobić to w formie zabawowej,  artystycznej np. dramowej czy plastycznej. Uczniowie i uczennice mogą rozmawiać w parach, większych grupkach a potem przygotowywać razem plakat.  Ciekawym pomysłem może być quiz o życiu klasy (w którym zadajemy pytania o to, co działo się w klasie, o najczęstsze zabawy, niezapomniane chwile ale też rzeczy o których się uczyliśmy). Zwróć uwagę na relacje w klasie, postaraj się by podsumowaniom towarzyszyła życzliwa atmosfera. Podsumowaniem może być też formie np. pisania do siebie miłych kartek pocztowych czy listów.

3. Wakacyjne pytania

Wykorzystajcie ostatnie dni roku szkolnego na rozmowy,  ćwiczenie wyobraźni, tworzenie prac na temat tego co można robić na wakacjach. Potrawy, zwierzęta, rzeki, góry Polski, Europy, świata? Geografia, przyroda i matematyka w jednym. Powtarzajcie kierunki rysując mapy, które mogą przydać się podczas wolnego czasu. Zaszyfrujcie tajną wakacyjną wiadomość. Zróbcie burzę pomysłów na temat tego, co ciekawego można robić w domu w wakacje.

Co robicie w ostatnie dni szkoły?

Kategorie Bez kategorii | Tagi , , , | Zostaw komentarz

Ćwiczenie na docenianie

Dzień mamy, taty, babci i dziadka, nauczyciela – to świetna okazja do tego, by docenić i wyrazić wdzięczność drugiej osobie. To czas, by w twórczy i refleksyjny sposób pokazać jak ważne są inne osoby wokół nas.

Tym razem kilka pomysłów na nadchodzący Dzień Mamy. Rysowanie, pisanie wierszy, robienie książki, plakatu, wspólny teatrzyk – może być nie tylko jednorazowym prezentem. Warto podejść do przygotowania tego dnia, jako procesu, który integruje uczniów, wpływa na atmosferę w klasie,  daje możliwość wykorzystania przez dzieci swoich umiejętności i wiedzy. Można wyjść od pytania, które otworzy dzieci na pomysły. Za co chcielibyście podziękować swojej mamie? Co lubicie robić ze swoją mamą? Jak najczęściej spędzacie czas? Co lubi Twoja mama? Odpowiedzi mogę być pretekstem do  zrobienia kolażu (ze starych gazet), książeczki, plakatu, opisania historii.

Mothers-Day-poem-printable-yoga-jpeg

 

710402acc23ae0a0ec48ae57590d3240

mday

Źródło inspiracji: pinterest

A jak Wy świętujecie ważne dni?

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Kolejowe ABC – warto znać

Zbliżają się wakacje a z nimi większe i mniejsze podróże. Samochód, rower, autokar, samolot, pociąg – sposobów dotarcia do celu jest wiele. Warto przy tej okazji porozmawiać z dziećmi również o bezpieczeństwie poruszania się, zasadach czy kulturze podróży. Z pomocą przychodzi kampania edukacyjna Kolejowe ABC przygotowana przez Urząd Transportu Kolejowego. W szczególności polecamy materiały edukacyjne przygotowane dla nauczycieli klas I- III. 

piktogramy blog

Podręcznik w przejrzysty, twórczy i aktywny sposób zachęca do poruszenia z dziećmi z klas I–III istotnego tematu, jakim jest bezpieczeństwo na obszarach kolejowych. Pociągi fascynują, występują w roli bohaterów bajek czy kolorowanek. Kojarzą się z podróżami, wakacjami, ruchem; przywodzą na myśl zmieniające się widoki za oknem.

W publikacji znajduje się szereg merytorycznych informacji i wskazówek metodycznych, a także scenariusze zajęć, które w kompleksowy sposób przybliżają główne tematy: bezpieczne zachowanie na obszarach kolejowych, w tym w szczególności zasady przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, zachowanie w pobliżu torów, kulturę podróżowania czy kwestię praw pasażerów.

Scenariusze i zaproponowane karty pracy są tak przygotowane by pozytywnie i stymulująco wpłynąć na rozwój zdolności poznawczych dzieci takich jak: uwaga, myślenie przyczynowo-skutkowe czy spostrzegawczość, a także na umiejętność bezpiecznego poruszania się w pobliżu linii kolejowych oraz umiejętność przewidywania i podejmowania właściwych decyzji. Zaproponowane zajęcia rozwijają wyobraźnię dzieci oraz poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

Jak wezwać pomoc blog

Materiały edukacyjne opracowane zostały przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej na zlecenie Urzędu Transportu Kolejowego.

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz

Płyniemy razem – klasowy zespół bez dokuczania

Jak tworzyć zespół? Po co ze sobą współpracować? Jakie znaczenie ma atmosfera w klasie, życzliwość i zaufanie? Jak ją budować w najmłodszych klasach? Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć w  nowych materiałach edukacyjnych przygotowanych w ramach kampanii Cartoon Network  „Bądź kumplem, nie dokuczaj” (2018).

Dla klas I-III przygotowane zostały aż trzy różnorodne scenariusze zajęć, które w ciekawy, aktywny i twórczy sposób pokazują jak ważna jest współpraca, otwartość, wzajemna pomoc.Materiały dla nauczyciela CN

W scenariuszach zaproponowano wiele metod rozbudzających ciekawość i angażujących uczniów – wykorzystując je do wspólnej zabawy i integracji uczniów i uczennic.

Materiały dla nauczyciela CN_1

Wszystkie materiały są do pobrania w plikach pdf (gotowe do druku, łącznie z kartami pracy załączonymi do każdego scenariusza) na stronie: http://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/#/dla-szkolZachęcamy również do korzystania z przewodnika metodologicznego o tym jak przeciwdziałać dokuczaniu w klasie oraz praktycznego poradnika dla uczniów „Jak radzić sobie z dokuczaniem”.Materiały dla nauczyciela CN_2

Jakie są wasze metody radzenia sobie z dokuczaniem w klasie?

 

Kategorie Bez kategorii | Zostaw komentarz