Zaczynamy!

Alicja Pacewicz, Wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej: Dlaczego to najlepszy moment, by „odpalić” program NAUCZYCIEL/KA I KLASA?

Po pierwsze – pierwszaków mamy w tym i przyszłym roku naprawdę wyjątkowo dużo. Do szkół idą dzieci sześcio- i siedmioletnie: niektóre wyjątkowo dobrze nastawione, inne mniej gotowe emocjonalnie i społecznie, by zacząć „nowe życie”. Bo to naprawdę jest nowe życie – nie wiem czy kiedykolwiek później zmiana jest równie głęboka i radykalna, jak wtedy, gdy człowiek staje pierwszy raz na progu szkoły. Podobnie ciężko jest wtedy, gdy pierwszy raz idzie się do pracy albo, gdy człowiekowi rodzi się dziecko…  Ale to jest na szczęście dużo, dużo później.

Po drugie – nauczycielki, które w tym roku szkolnym uczą pierwsze klasy mają naprawdę trudne zadanie. Serio, serio. Zmienił się elementarz, nie wszędzie udało się już kupić lub wydrukować materiały do ćwiczeń. Trochę też nie wiadomo, jak postępować z tymi książkami na trzy lata: dać dzieciom je swobodnie używać, czy chronić jak oka w głowie? Nie ma już „boksów”, gotowych wyklejanek i w ogóle – znikąd pomocy…

Ale my wierzymy, że choć nie będzie łatwo, to polskie nauczycielki dadzą radę. Wymyślą własne ćwiczenia, zaangażują dzieci i rodziców, a jak trzeba będzie – nawet dziadków. To wymaga twórczego podejścia, wiary we własne pomysły, ale też wsparcia. Razem łatwiej być pionierem, a właściwie pionierką.

I dlatego my w CEO, wspólnie z naszymi partnerami, chcemy wesprzeć „Nauczycieli I Klasa” pomysłami, warsztatami, e-coachingiem, ciekawymi materiałami. WCIES – opiekuje się nauczycielami warszawskimi, MSCDN – tymi z całego Mazowsza, zaś PAFW dba o szkoły z małych miejscowości i wsi. A Ministerstwo Edukacji Narodowej patrzy na nas z zainteresowaniem.

Ciekawe sposoby pracy i materiały, które wypracujemy wspólnie z nauczycielkami i naszymi,  pokażemy innym Siłaczkom z I Klas. Razem damy radę. Czego Wam i sobie życzę!

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

One Response to Zaczynamy!

  1. Małgorzata Janik powiedział:

    O! Partnerów moc, pozytywnej energii jeszcze więcej. W takich okolicznościach wierzę głęboko, iż pomysł i cała inicjatywa są skazane na sukces, który wspierać będziemy z sercem i pełnym bagażem umiejętności pedagogicznych :)
    Pozdrowienia i serdeczności dla dzielnych Organizatorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge