Ćwiczmy rozpoznawanie swoich myśli

Dużo ostatnio mówi się o ćwiczeniach, kursach, technikach z zakresu Mindfulness czyli uważności. Jest to stan umysłu, który osiągamy poprzez skupienie uwagi na chwili obecnej, przy równoczesnym spokojnym przyjmowaniu emocji, myśli, dźwięków, zapachów itp. Używany jest jako technika terapeutyczna. Dorośli praktykują mindfulness m.in. poprzez medytację i różne formy świadomego działania w życiu codziennym. A jak i po co ćwiczyć to z dziećmi? Myślę, że warto zwrócić na to uwagę, choćby po to, by dać dzieciom narzędzia, za pomocą których będą bardziej świadomie odbierać siebie i świat, które pomogą im rozpoznawać i rozumieć swoje myśli i emocje a co za tym idzie pozwolą im kontrolować różne impulsy.

15655214702_0ca539aba7_b  źródło: https://www.flickr.com/photos/forbesoste/15655214702

Ćwiczyć uważność możemy za pomocą prostych aktywności, wykonywanych podczas zajęć lekcyjnych, podaję tutaj dwie, które zaczerpnęłam ze strony emocje-cialo-umysł.pl (tam znajdziecie 7 pomysłów na ćwiczenia!)

Bicie serca: Dzieci przez minutę skaczą, albo tańczą. Następnie siadają i kładą rękę na sercu. Z zamkniętymi oczami starają się poczuć uderzenia serca, oddech i inne wrażenia, które pojawiają się w ciele.

Rozmawiamy o uczuciach: Jakie uczucia dzieci odczuwają? Skąd wiedzą, że czują te właśnie emocje? Gdzie odczuwają je w ciele? Które uczucia lubią najbardziej? Później możemy zapytać, co robią, kiedy nie czują tych uczuć, które lubią najbardziej. Możemy im przypomnieć, że kiedy czują smutek mogą praktykować zamienianie myśli w bańki mydlane. Że mogą zrobić napinanie i rozluźnianie ciała, żeby się uspokoić. Że mogą posłuchać bicia swojego serca, albo skupić się na oddechu, żeby się zrelaksować…

Macie swoje pomysły, sprawdzone ćwiczenia?

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge