Dobry przykład

Początek roku szkolnego to dla każdego duże zamieszanie – dla rodziców, nauczycieli, opiekunów no i oczywiście dla samych dzieci – coś już o tym pisaliśmy, czytając przygody Alberta Albertsona. Zostając w temacie Skandynawii, chciałam przytoczyć przykład świetnej edukacji – Finlandię. To tu w międzynarodowych testach PISA uczniowie od lat zajmują czołowe pozycje, uczęszczając do szkół, które dawno odeszły od formy testów, ocen i sztywnego rygoru. O tym co mogłoby zainspirować polską szkołę w tym modelu, przeczytacie na portalu dziecisawazne.pl Przeczytacie tam między innymi o tym jak ważne jest zaufaniu do nauczycieli i prestiż pracy w szkole.

A tu zaczerpnięte z portalu, kilka faktów o finlandzkim modelu edukacji:

  • Reforma szkolnictwa w Finlandii miała miejsce 40 lat temu. Tyle wystarczyło, by znaleźć się na szczycie edukacyjnych rankingów.
  • Edukacja zaczyna się w wieku 7 lat i dzieci nie są testowane do 16 roku życia.
  • Lekcje zaczynają się o 8.15. Zdecydowana większość uczniów dojeżdża do szkoły rowerami.
  • Fiński nauczyciel spędza w klasie średnio 4 godziny dziennie. Dodatkowo 2 godziny tygodniowo zobowiązany jest przeznaczyć na doskonalenie swoich kompetencji.
  • Fiński rząd inwestuje 30 razy więcej w rozwój swoich nauczycieli niż w badania wydajności nauczania i osiągnięć uczniów w szkołach.
  • 66 proc. fińskich uczniów idzie na studia. To największy odsetek w Europie.
  • Dyplom wyższej uczelni uzyskuje 93 proc. studentów.
  • System szkolnictwa jest niemal w 100 proc. państwowy.

Polecam jeszcze ciekawy artykuł o fińskim pomyśle zrezygnowania z oddzielnych lekcji matematyki, polskiego czy geografii i wprowadzeniu nauczania tematycznego.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge