Nowy Rok, nowe początki

Początek roku to czas postanowień, zmian, przemeblowań Czujemy siłę, by zaczynać od nowa, z energią, zapałem i pomysłem.

Na ten czas szczególnie polecam artykuł Stanisława Bobuli, który niedawno ukazał się na platformie EraEdukacji.pl. Dowiedzieć się z niego jak pracować w klasie z uczniami z problemami emocjonalnymi i różnymi trudnościami, gdy jesteśmy świadkami wybuchów złości, zachowań agresywnych, uniemożłiwiającyh pracę innym uczniom.

Autor w ciekawy sposób sugeruje, że praca w klasie, do której chodzą dzieci z problemami emocjonalnymi i trudnościami z zachowaniem nie sprowadza się tylko i wyłącznie do indywidualnego oddziaływania na tych uczniów. Najbardziej skuteczne okazuje się uporządkowanie tego, co się dzieje z pozostałymi uczniami w klasie. Jakie systemowe rozwiązania można wprowadzić w klasie, które pomogą poczuć się uczniom bezpiecznie?

Jedną z propozycji jest budowanie ładu i harmoni za pomocą klasowych zasad – jasnych, przejrzystych, wspólnie wypracowanych, konkretnych (Szanujemy się – możemy zastąpić: Pomagamy sobie, słuchamy siebie itp).

Kolejnym przykładem jest udzielanie bieżącej informacji zwrotnej na temat zachowania, w atracyjnej formie rozudowanego boiska piłkarskiego. System tablicy nie polega na karze i nagrodzie, ale jest okazją do refleksji i nauki empatii (szczegółowy opis tablicy i jej zdjęcie znajdziecie na wspomnianej platformie).

W artykule znajdziecie dużo więcej pomysłów, które przyczyniają się do budowania dobrej atmosfery w klasie i wspierają uczniów w procesie uczenia się i radzenia sobie z emocjami, w tym m.in. rezygnacja z rywalizacji na rzecz współpracy. Niełatwe ale bardzo ważne.

Wytrwałości, pomyśłowości i spełnienia w Nowm Roku!

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge