Przestrzeń klasowa przyjazna uczeniu się, proste zabiegi

Nie na wszystko w wyglądzie sali klasowej mamy wpływ – to prawda. Dostaliśmy salę do korzystania przez najbliższe trzy lata, mamy tablicę ścienną, multimedialną, stoliki (a tu nasz post o ustawieniu stolików), krzesła, często dywan, który kładziemy z przodu lub z tyłu klasy w zależności do czego go używamy, jest kącik tematyczny, który cyklicznie z pomocą uczniów zmieniamy, ściany, które ozdabiamy pracami, kalendarzami itp.

Co jeszcze możemy zrobić, by przestrzeń, w której uczniowie spędzaj tyle czasu, zachęcała do nauki, sprzyjała tworzeniu dobrej atmosfery, była miejscem, w którym chce się być.

Erin Klein, wielokrotnie nagradzana nauczycielka i edukatorka, autorka strony kleinspiration.com, na której pisze między innymi o projektowaniu przestrzeni sprzyjających uczeniu się, wymienia kilka prostych rzeczy, możliwych do wprowadzenia niemal od ręki, które sprawią, że nasza sala klasowa będzie jeszcze bardziej przyjazna.

  • Przestawiajmy razem z uczniami stoliki i krzesła, maksymalizujmy przestrzeń,  ruch i zmiany ustawienia pobudzają mózg.
  • Unikajmy rażących, intensywnych kolorów i wzorów. Badania pokazują, że wyciszona kolorystyka i monochromatyczne wzory nie rozpraszają uwagi i pomagają w skupieniu.
  • Pamiętajmy o roślinach. To nie tylko tlen, ale również wspaniała lekcja odpowiedzialności. Uczniowie mają szansę na realne prace klasowe (podlewanie, obserwacje, czyszczenie, pielęgnację roślin).
  • Nasze ściany często zdobią plakaty, pomoce dydaktyczne itp. Pamiętajmy by były one na wysokości oczu uczniów. Unikajmy wieszania zalaminowanych materiałów, które odbijają światło i mogą utrudniać widzenie.
  • Nie przesadzajmy. Erin Klein radzi również by ostrożnie podchodzić do zawieszania na ścianach drukowanych materiałów – zgodnie z powiedzeniem „mniej oznacza więcej”, tak by pomoce które wieszamy nie stały się po prostu tapetą, którą przestaje się widzieć. O ekologii nie wspominając.

Ciekawy materiał o tym jak zmieniać przestrzeń – włączając w to uczniów znajdziecie również tutaj (w języku angielskim). A jak wyglądają Wasze sale?

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge