Nie zostawiajmy nikogo w tyle

Zespół Aspergera to zbiór cech, które sprawiają, że ludziom trudniej jest odnaleźć się w różnych sytuacjach społecznych, szczególnie w szkole. Niemal w każdej klasie, możemy spotkać ucznia/uczennicę z takimi trudnościami.

joda

Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie wydało zeszyt dla uczniów i nauczycieli, który pomoże w zrozumieniu sposobu odbierania świata przez rówieśników z zespołem Aspergera. Znajdziecie w nim wskazówki i podstawowe informacje, które pomogą Wam zrozumieć  osoby z zespołem Aspergera, i sprawić by mogły swobodnie rozwijać się w klasie/szkole.

W publikacji obok pięknych kolorowych rysunków, które można wykorzystać na zajęciach, znajduje się również kilka scenariuszy lekcji.  Są to warsztaty umiejętności społecznych, które wykorzystują zamiłowania dzieci z zespołem Aspergera do elektroniki, mechaniki, informatyki. To przykład zajęć, które z jednej strony wykorzystują te zainteresowania, a z drugiej uczą współpracy, czekania na swoją kolej, dyskutowania, szanowania pomysłów innych i naprzemiennej interakcji. Dzięki takim zajęciom koledzy i koleżanki osób z zespołem Aspergera mogą odkryć ich wyjątkowe zainteresowania, a wszyscy mają szansę rozwinąć w sobie kompetencje społeczne.

Zarówno scenariusze zajęć, jak i część poświęcona zrozumieniu osób z zespołem Aspergera, mogą być inspiracją dla nauczycieli, chcących wzmacniać integrację w klasie, i przeciwdziałać wykluczeniu. Opracowane materiały mogą też najzwyczajniej w świecie służyć radą wszystkim tym, którzy chcą wyciągnąć pomocną rękę, ale nie wiedzą jak to zrobić.

koń

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge