Czytam sobie. Mogę być kim chcę.

Choć od Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci minął już ponad miesiąc, to jednak hasło akcji promującej samodzielne czytanie dzieci – Czytam sobie! Mogę być, kim chcę – wraca. Bo czytanie, zawsze jest ważne.

Doświadczenia, które wynosimy z czytania książek pozwalają nam z większą pewnością siebie dążyć do realizacji marzeń, do odkrycia swoich zainteresowań, talentów a nawet przyszłej drogi zawodowej. Dobrze jest dzielić się swoją czytelniczą pasją i zachęcać do niej uczniów.

Badania naukowców udowodniły, że podczas czytania pobudzane są te same fragmenty mózgu, które odpowiadają za bodźce dotykowe, czy zapachowe. Przeczytana historia działa na czytelnika niemal tak samo, jak gdyby przeżył on ją w rzeczywistości. Sytuacje, przygody, emocje, trudności z którymi stykają się dzieci w książkach sprawiają, że są one pewniejsze siebie oraz bogatsze o przeżyte/przeczytane doświadczenia. Stąd pomysły na działanie, chęć rozwijania się, ciekawość.

Na stronie kampanii  w sekcji „Znani oczytani” aktorzy, dziennikarze i sportowcy opowiadają o swoich perypetiach z nauką czytania, ulubionych lekturach z dzieciństwa i o tym, czym dla nich samych oraz ich dzieci jest książka.

Ze strony można wydrukować fragmenty książekkolorowanki, odznaki czytelnika lub dyplom, które będą miłą nagrodą dla pociechy za postępy w czytaniu. W przygotowaniu się do roli przewodnika małego czytelnika pomogą porady i opinie ekspertów: pedagogów, psychologów, językoznawców, animatorów kultury i pisarzy.

blog

Skorzystać można również ze scenariuszy do konkretnych lektur – które twórczo i aktywnie zachęcają do uważnej lektury. Przyłączcie się i pokażcie dzieciom, że czytanie sprawia radość!

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge