Zaczynamy, zaczyna się

Zaczyna się. Jak wypełnić pierwsze dni szkoły, by dzieci poczuły, że to ich miejsce, że będzie ciekawie, twórczo? Że będą uczyć się pożytecznych rzeczy w bezpiecznej, sprzyjającej atmosferze?

Dobrze zacząć można od wspomnień z wakacji, rozmowy, rysunku, widokówki. Na blogu Kreatywna Pedagogika znajdziecie gotową kartę do wydruku, która może być podpowiedzią dla uczniów/uczennic.

wspomnienia-z-wakacji

 

Grafika pochodzi ze strony Kreatywna Pedagogika.

Wspomnienia z wakacji mogą być tematem integrującej gry bingo (Znajdź osobę, która wybudowała coś dużego z piasku podczas wakacji… itp.), która zachęci do rozmowy z różnymi osobami z klasy a przy okazji będzie pretekstem by wyjść z ławek.

Początek roku szkolnego to dobry czas na stworzenie klasowego systemu przywitań i pożegnań. Uczniowie mogą ustawiać się wężykiem przy drzwiach witać się z nauczycielem na swój indywidualny sposób (uścisk dłoni, obrót, dwa podskoki). Opracowanie takiego wyjątkowego przywitania może być początkiem Waszego klasowego rytuału (np. zawsze w poniedziałki).

Początek roku to też czas na wypracowanie klasowych zasad, kontraktu, który w widoczny sposób będzie zaprezentowany w sali. Kontrakt może być w formie grafik, ikonek, haseł.  Najmłodszym uczniom, można go odczytywać przez jakiś czas na początku dnia. Ważne by propozycję co może być w kontrakcie pochodziły od dzieci. Starajmy się zapisywać je w formie pozytywnej np: bądźmy dla siebie mili, pytajmy gdy coś jest niejasne, pomagajmy sobie. O tym czym jakie znaczenie ma kontrakt, dlaczego warto go spisywać nawet z najmłodszymi i jak można to robić przeczytacie tutaj.

Początek roku to też sprzyjający czas na zrobienie klasowego albumu – ze zdjęciem dzieci, imionami ale też np. z tym co lubią, jak spędzają czas (album warto aktualizować co jakiś czas:).

Macie swoje sprawdzone sposoby na początek roku? Podzielicie się?

Dobrego czasu!

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge