„Wolne piątki”

Myśleliście kiedyś nad wprowadzeniem jednego dnia w tygodniu, w którym dzieci mogłyby decydować o tym co dzieje się w klasie? Jakie pierwsze skojarzenia przychodzą Wam na myśl? Strach czy ciekawość? Odpowiedzialność, samodzielność, kreatywność, zarządzanie czasem czy samowolka i bałagan?

O motywacji wewnętrzenej, budowaniu relacji i stawianiu granic bardzo ciekawie opowiada Karolina Gaweł, nauczycielka wczesnej edukacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie (oraz trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania, czzłonkini grupy Superbelfrzy Mini) w artykule na portalu edunews.pl – całość do przeczytania znajduje się tutaj. ”Wolne piątki” w jej klasie wzięły się z potrzeby wsparcie dzieci w przejmowaniu przez nich odpowiedzialności za własną edukację. Pani Karolina dzieli się pomysłem, opowiada o sposobie realizacji i efektach, jakie osiągnęła klasa po kilku miesiącach.

Nie opuszcza mnie wrażenie, że w trakcie tych kilku miesięcy przeżyliśmy skok cywilizacyjny. Już po kilku wolnych piątkach dzieci stały się bardziej świadome tego, co chciały robić. Zaczęły lepiej zarządzać czasem. Przestały się pytać, czy coś mogą, tylko to robiły. Czasem planowały większe projekty na kilka wolnych piątków. Zdarzały się też propozycje dla całej klasy. Coraz częściej dzieci przed wolnym piątkiem chodziły do biblioteki po książki potrzebne do projektów, wybierały ważne informacje, uczyły się je filtrować.

Oczywiście czasami „wolny piątek” może być wolną środą albo poniedziałkiem. Myśleliście o wprowadzeniu takiego rytuału w przestrzeń swojej klasy?

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge