Pomysły na przedwakacyjne lekcje

Czerwiec to czas, kiedy dzieci (i nauczyciele) z utęsknieniem czekają na wakacje. Jest ciepło i siedzenie w klasie nie jest najlepszym pomysłem. Jak wykorzystać ostatnie tygodnie szkoły? Oto kilka pomysłów:

1. Lekcja w terenie

Oczywiście pobliski park, boisko czy szkolny plac zabaw to świetne i lubiane miejsca. Zaproponujmy jednak dzieciom nietypową zabawę nawet w tych znanych im przestrzeniach. Wszyscy możemy zamienić się w tropicieli, szukających śladów lata, wakacji, ptaków itp.  Tutaj przypominam wpis Zabierzmy dzieci na dwór z inspirującą publikacją on-line pełną ćwiczeń i aktywności, które możemy wykorzystać wychodząc z dziećmi ze szkoły. A tutaj  pisałam o grze bingo, która ćwiczy uważność podczas spacerów. Przy okazji jej tworzenia z uczniami i uczennicami, możecie powtórzyć pisanie, liczenie itp.

2. Podsumowania na wesoło

Zaproponuj dzieciom podsumowanie minionego roku szkolnego. Możecie zrobić to w formie zabawowej,  artystycznej np. dramowej czy plastycznej. Uczniowie i uczennice mogą rozmawiać w parach, większych grupkach a potem przygotowywać razem plakat.  Ciekawym pomysłem może być quiz o życiu klasy (w którym zadajemy pytania o to, co działo się w klasie, o najczęstsze zabawy, niezapomniane chwile ale też rzeczy o których się uczyliśmy). Zwróć uwagę na relacje w klasie, postaraj się by podsumowaniom towarzyszyła życzliwa atmosfera. Podsumowaniem może być też formie np. pisania do siebie miłych kartek pocztowych czy listów.

3. Wakacyjne pytania

Wykorzystajcie ostatnie dni roku szkolnego na rozmowy,  ćwiczenie wyobraźni, tworzenie prac na temat tego co można robić na wakacjach. Potrawy, zwierzęta, rzeki, góry Polski, Europy, świata? Geografia, przyroda i matematyka w jednym. Powtarzajcie kierunki rysując mapy, które mogą przydać się podczas wolnego czasu. Zaszyfrujcie tajną wakacyjną wiadomość. Zróbcie burzę pomysłów na temat tego, co ciekawego można robić w domu w wakacje.

Co robicie w ostatnie dni szkoły?

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge