Gry na matematyce? Czemu nie…

W szkolnej codzienności jest bardzo wiele sytuacji, gdy jakąś umiejętność  ćwiczymy z dziećmi wielokrotnie. Co zrobić, aby uniknąć monotonii, a żmudne ćwiczenia zamienić w grę lub zabawę? Może przydatne okażą się generatory, przy pomocy których w kilka minut przygotujemy na przykład  plansze do bingo czy grę trimino. Generatory te  są bardzo intuicyjne i mimo, że nie posiadają polskiego interfejsu nie powinny sprawić kłopotu w szybkim przygotowaniu pomocy w postaci plansz. Prezentowane przykłady dotyczą edukacji matematycznej, ale można również wykorzystać je do utrwalania materiału z innych dziedzin. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

bingo

Za pomocą tego generatora w kilka minut  zrobimy bingo z takim zakresem liczbowym, jakiego potrzebujemy.

Instrukcja do wykonania bingo: http://bit.ly/2lkZUHQ

Gdy już mamy gotowe karty do bingo możemy mówić dzieciom działania, toczyć 2 kostkami, albo użyć narzędzi online -  koła fortuny lub wirtualnych kostek. Gdy użyjemy żetonów, guziczków lub innych liczmanów taką kartę możemy wykorzystywać wielokrotnie.

Druga propozycja to trimino – rodzaj układanki, w której układamy trójkąty – każdy z boków musi pasować do boku innego trójkąta. Przykład. Wygenerowaną planszę należy porozcinać i już można dopasowywać trójkąty (w przykładzie dodawanie w zakresie 10 – do działań należy dopasować wyniki). Gdy planszę przed rozcięciem zalaminujemy przedłużymy „żywotność” naszej pomocy dydaktycznej.

Instrukcja do wykonania trimino: http://bit.ly/2mpDENt

Wkrótce kolejne pomysły na matematyczne gry.

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge