Walentynkowo i ….. słodko

Obchodzicie Walentynki? Ten dzień ma wielu zwolenników, ale też sporo przeciwników. Gdyby jednak i jedni, i drudzy mogli uczestniczyć w niezwykłym przedsięwzięciu, które miało miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku k/Pszczyny, na pewno uznaliby, że takie Walentynki „To jest to!”

Beata Skrzypiec, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w tejże szkole oraz mentorka w kursie „Nauczyciel/ka I klasa” zorganizowała wraz ze swoimi uczniami kawiarenkę „Od serca”. Ten przeprowadzony z rozmachem projekt wart jest rozpowszechnienia i na pewno znajdzie naśladowców. 

Walentynki to radosny czas. W szkole dominują czerwone kolory oraz serduszka. Pojawia się walentynkowa poczta, która sprawia, że niektórzy poczują się wyróżnieni.

BS4

Trzecioklasiści z Piasku zrealizować pomysł „Kawiarenka Od Serca”, który stał się klasowym projektem z zakresu przedsiębiorczości, małej  ekonomii i finansów. Jednocześnie ważnym aspektem projektu było zrobienie czegoś dla innych, wyjście poza klasę, a przy okazji sprawienie radości poprzez dawanie. Projekt polegał na stworzeniu w dniu Walentynek Kawiarenki na szkolnym korytarzu. W szkole zapachniało kawą, zimową herbatką. Pojawiły się pyszne ciasta i babeczki pieczone przez rodziców. Uczniowie samodzielnie zorganizowali kawiarenkę, wybrali różne zadania do wykonania. Niektórzy zrobili plakaty reklamowe, inni ulotki. Rozdawali talony na kawę, docierając do każdego pracownika szkoły. Zorganizowali degustację w przeddzień wydarzenia, częstując całą społeczność szkoły, rozdając przy tym ulotki. Wybraliśmy księgowego i magazyniera, sprzedawców oraz kasjerów. Byli też kelnerzy. Uczniowie samodzielnie parzyli kawę w ekspresach, czekoladę na gorąco oraz zimową herbatkę. Na korytarzu ustawiliśmy okrągłe stoliki przykryte obrusami. Ustawiliśmy duże kwiaty doniczkowe, aby stworzyć klimat kawiarenki.
To był ważny dzień w życiu trzecioklasistów. Poprzedzony dwoma tygodniami prac przygotowawczych. Dużo rozmawialiśmy wcześniej, tworzyliśmy business plan. Kolejne pomysły przychodziły nam do głowy. Dzień po dniu przygotowania nabierały tempa, zaangażowanie dzieci rosło. Były emocje i radość. Samodzielność i edukacja w działaniu.

Kawiarenka “Od Serca” nie powstałaby bez akceptacji i wsparcia rodziców. Rodzice upiekli ciasta, dostarczyli okrągłe stoliki i obrusy. Przynieśli ekspresy do kawy, dzbanki i to, co było nam potrzebne. Upiekli pyszne ciasta, babeczki, przygotowali desery i wiele innych smakołyków. W naszej kawiarence siedzieli uczniowie klas młodszych z wychowawcami, nauczyciele i pracownicy szkoły. Przybyli też niektórzy rodzice, a nawet babcie i dziadkowie z młodszym rodzeństwem. Sprzedaliśmy wszystko, co było w asortymencie. Zarobiliśmy pieniądze, które przeznaczymy na zakup szklanych naczyń na imprezy klasowe. Taki był nasz cel. Bo chcemy być EKO. Chcemy mieć „Wigilie bez plastiku”.

Projekt „Kawiarenka Od Serca” pokazał, że zaangażowanie i samodzielność młodszych uczniów jest ogromna i warto to wykorzystać. Warto dać dzieciom możliwość aktywności poza klasą, działania na rzecz innych. Z pewnością „Kawiarenkę Od Serca” zapadnie im w pamięć na długo.

Beata Skrzypiec

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Edukacja I klasa, Nauczyciel 1. klasa z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge