Sprawdzam…..

compWielu nauczycieli łamie sobie głowę, jak sprawdzać wiedzę dzieci podczas zdalnej edukacji. Sprawdzać….Jak to brzmi…. Można czytać o zatrważających przykładach, gdzie małe dziecko, przy włączonej kamerze ma pisać kartkówkę i ma zakaz rozglądania się na boki. Co Wam to przypomina? Może więc warto iść śladem takich nauczycieli, których jest całe mnóstwo, a którzy są zwolennikami poglądów p. Wiesławy Mitulskiej: „Szkoda, że wielu z nas przywiązuje tak dużą wagę do narzędzi pomiaru. Szkoda, że tyle czasu tracimy na testowanie i pokazywanie uczniowi czego nie wie, nie umie. Szkoda czasu…” Jak więc sprawdzać wiedzę uczniów? Wspomniana już p. Wiesława proponuje swoim uczniom „wyzwania” typu „Sprawdź, czy potrafisz”. O tych i innych pomysłach na edukację przyjazną dziecku można przeczytać na facebookowym profilu Pomysłowej Szkoły Domowej” oraz na blogu.  Warto choć niektóre elementy takiej edukacji wprowadzać w swojej klasie.

I jeszcze ważna myśl Pawła Łęckiego, warto wziąć ją sobie do serca:

(…) Chciałbym zrozumieć, dlaczego jest tak, że jest całe mnóstwo dobrych nauczycieli, ale nie wszyscy mają odwagę, żeby powiedzieć, że wcale nie trzeba wystawić miliona ocen, w zasadzie w ogóle nie trzeba wystawiać ocen poza semestralną i roczną, że prace domowe w większości nie mają sensu, o ile nie dają sensu działaniom młodych ludzi, że nie trzeba spieszyć się z podstawą programową, że dzieciaki nie mogą być dłużej w pracy niż ich rodzice, że ilość sprawdzianów nie przekłada się na wyniki. Że z dzieciakami po prostu czasem trzeba pogadać? Przy okazji realizując materiał? Przy okazji ich wspierając? Ucząc bez traktowania ich jak półgłówków?

(..) To my, nauczyciele, najbardziej decydujemy o tym, czy robimy coś dobrze, czy źle. Naszych braków w odwadze i empatii nie można nieustannie zrzucać na okoliczności zewnętrzne.

Niektórzy rodzice też powinni się zastanowić, czy ich dzieci są firmą do zdawania egzaminów i pasków na świadectwie, sukcesów życiowych w postaci punktów, czy jednak są to po prostu dzieciaki, które potrzebują bliskości i uważności na to, co mają do powiedzenia”.

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii. Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge