Sprawozdanie

Jak napisać sprawozdanie? I co to w ogóle jest – sprawozdanie? To wyraz złożony, składa się z dwóch słów. Czasem mawia się: zdał  sprawę  z czegoś (czyli  zrelacjonował, opowiedział o przebiegu).

Sprawozdanie to nic innego jak relacja z jakiegoś zdarzenia, wycieczki, zawodów sportowych.  W telewizji pracują zawodowi sprawozdawcy – opowiadają widzom  o meczu albo o skokach narciarskich.

Pisemne sprawozdanie jest bardzo podobne do opowiadania. Nietrudno je napisać, gdy ma się plan w  zeszycie do języka polskiego. Sprawdzając Wasze prace, będę zwracać uwagę na takie rzeczy:

-czy   podaliście informację o tym, kto, dokąd i kiedy pojechał

-czy opowiedzieliście o przebiegu wycieczki (co kolejno robiliśmy?)

-czy oceniliście tę wycieczkę

-czy zaznaczyliście części pracy za  pomocą akapitów

-czy zadbaliście o poprawność ortograficzną i w budowie zdań

-czy tekst jest zapisany estetycznie, na kartce z marginesem.

I jeszcze jedno: uważnie dobierajcie słowa. Kiedyś w sprawozdaniu z wycieczki uczeń napisał tak:  Punktualnie o siódmej rano cała klasa wstawiła się przed szkołą. Ale się uśmiałam przy sprawdzaniu! Kto nie wie, dlaczego – niech zapyta rodziców, co to znaczy wstawić się (albo: ktoś jest wstawiony). Powinno być: klasa stawiła się przed szkołą. Niezwykłe, jak czasem jedna literka może zmienić sens całego zdania.

 

Uniwersalne  wskazówki dotyczące pisania wypracowań można znaleźć tutaj.

[ankieta id="245"]

5 thoughts on “Sprawozdanie

  1. Mnie nie pomógł ten plan sprawozdania,ponieważ nie dostałam oceny i chciałam się zapytać, dlaczego jej nie dostałam.

    • Nie dostałaś oceny, bo to było pierwsze sprawozdanie, jakie pisaliście samodzielnie (przynajmniej od czasu, gdy ja Was uczę języka polskiego). Następne będzie na ocenę. W tym chodziło o to, aby zobaczyć, co zrobiło się dobrze, a co trzeba poprawić, na co zwrócić uwagę następnym razem.
      Beata Fiszer ostatnio opublikował…Ptasie mleczkoMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge