Poczuj się jak nauczyciel: Jaka następna lektura?

Niedługo omawiamy lekturę dodatkową – „Braci Lwie Serce”. To jeszcze przed nami, ale już zastanawiam się, jaką wybrać następną lekturę nadobowiązkową.  Powinna to być książka ciekawa, nie za długa (żeby każdy zdążył przeczytać),  no i taka, którą można dostać przynajmniej w niektórych bibliotekach.

Może Wam coś przychodzi do głowy? Czekam na propozycje. Kto chce wybierać następną lekturę, może złożyć swoją propozycję.

Jeśli się na to zdecydujesz, zrób  tak:
Podaj tytuł albo autora i tytuł (Pamiętaj o cudzysłowie).
Napisz, kiedy ją czytałeś/ czytałaś.
Napisz, kto jest głównym bohaterem.
Napisz w kilku zdaniach, o czym jest polecana przez Ciebie książka (nie zdradzaj zakończenia).
Określ jej nastrój (czy jest smutna, czy ciekawa, dowcipna, czy trzymająca w napięciu? A może jeszcze inna?)

8 thoughts on “Poczuj się jak nauczyciel: Jaka następna lektura?

 1. John Marsden ,,Jutro”
  Jest to książka o tematyce wojennej. Budzi strach, ale bardzo wciąga. Lektura to siedmiotomowy bestseller. Opowiada o przyjaciołach, którzy wyjechali w góry na camping. Po powrocie okazało się, że ich rodziny zniknęły, a zwierzęta są ledwo żywe. Dowiadują się, że zaczął się napad na ich kraj. Wspólnie starają się zaskoczyć wroga. Używają do tego najczęściej benzyny. Co może ona spowodować? Tego dowiecie się, sięgając po tę książkę. Mogę jeszcze zdradzić, że powstaną nowe miłości. Będzie im czasem trudno zaakceptować swoich partnerów. Dlaczego? Już w drugiej części bestsellera zostanie to wyjaśnione. Czy przyjaciołom uda się odnaleźć bliskich? Czy wszyscy wyjdą z tego cało?
  Serdecznie polecam tę lekturę. Chociaż jeszcze nie przeczytałam wszystkich tomów, to wiem, że to książka świetna i warta wypożyczenia.
  Pozdrawiam Julia :)

 2. ,,Harry Potter i kamień filozoficzny”
  J.K.Rowling
  Książka opowiada o chłopcu, który ma na imię Harry. Mieszka u swojego wuja. Jego rodzice zginęli w wypadku samochodowym. Pewnego dnia przychodzi do niego człowiek o imieniu Hagrid. Dowiaduje się od niego, że jest czarodziejem i ma pojechać uczyć się do Hogwartu. Poznaje całą prawdę o swoich rodzicach. W drodze do nowej szkoły Harry poznaeę nowych przyjaciół. Chłopiec zaczyna pierwszy rok nauki. Interesującym momentem w książce jest to, jak Harry wraz ze swoimi kolegami pomaga Hagridowi odesłać małego smoka. Czy to się uda? Jak normalny uczeń ma tam swoich wrogów. Odkrywa, że czarnoksiężnik Voldemort szuka kamienia filozoficznego. Czy Harry zdoła wziąć go przed nim?
  Wydaje mi się, że ta książka jest dla tych, którzy lubią fantastykę. Tę opowieść czyta się bardzo szybko, bo strasznie wciąga. Jeśli wam się spodoba, to zachęcam do przeczytania kolejnych części.
  Miłego czytania
  Dominika

 3. „Majka i dziewczyna z innej planety”
  autor: Susanne Fulscher
  Książka opowiada o czterech przyjaciółkach: Majce, Justynie, Julce i Alinie. Po wakacjach do ich klasy dołączyła Zośka. Dziewczyny od razu stwierdziły, że jest dziwna. Postanowiły ją śledzić. I tak zaczęła się ich przygoda. Każdego dnia zdobywały kolejne dowody na to, że Zośka jest z innej planety. Gdy zaczęłam czytać tę książkę, od razu przyszło mi do głowy wyobrażenie zakończenia. Jednak potem bardzo się zdziwiłam i doszłam do wniosku, że to najlepsza książka, jaką czytałam. Nie było w niej ani jednego nudnego fragmentu i zawierała dużo dialogów. W lekturze jest również sporo śmiesznych wydarzeń. Dzięki temu szybko, przyjemnie się ją czytało.
  Polecam! :D

   • Dziewczyny podczas śledztwa zauważyły, że Zośka, wszędzie, gdziekolwiek by poszła, nawet do sklepu po bułki, zabiera ze sobą ogromny plecak. Stwierdziły, że jest dziwna również dlatego, że codziennie do szkoły przychodziła ubrana na czarno. Na jednej z lekcji powiedziała:”Mieszkałam już prawie wszędzie na świecie i nie tylko”. To zdanie dało dziewczynom do myślenia. Doszły do wniosku, że mieszkała nie tylko na świecie, ale i w kosmosie. Kolejnym powodem do nazywania Zośki kosmitką był niespodziewany rysunek w książce Majki. Majka pożyczyła Zośce lekturę szkolną, a gdy ona ją zwróciła, na ostatniej stronie pojawił się rysunek w kształcie ufo. Zapewne narysowany przez kosmitkę. Podczas kolejnego śledztwa dziewczyny od razu po szkole poszły za Zośką. Ona doprowadziła je na cmentarz. Przyjaciółki z wielkim zaciekawieniem obserwowały każdy jej ruch, licząc na to, że w końcu coś się wydarzy. Lecz przez jakiś czas dziewczyna tylko stała przed jednym grobem. Ten moment w książce był według mnie najciekawszy i najbardziej trzymający w napięciu. Co było dalej, nie zdradzę, bo chciałabym, aby ta lektura zaciekawiła Was tak samo jak mnie. Więc jeszcze raz polecam Wam tę książkę! :3

 4. „Biała żyrafa”
  Autor: Lauren St. John
  Książkę przeczytałem miesiąc temu i bardzo mnie zaskoczyła jej treść. Spodziewałem się nudnej lektury dla dziewczyn, a okazało się, że każdego może zaciekawić. Główna bohaterka, Martine wyjeżdża do Afryki, gdzie przeżywa wspaniałe, fantastyczne przygody wraz z białą żyrafą.Wartka akcja i niesamowite historie nie znudzą cię w czasie czytania, a wręcz przeciwnie – będziesz chciał skończyć powieść jak najszybciej, aby dowiedzieć się, jak się to wszystko skończy.

 5. ”Magiczne Drzewo” częśc 1 (Czerwone krzesło)
  Książka Andrzeja Maleszki.
  Czytałam tę książkę w czwartej klasie,bardzo mi się spodobała.
  Głównymi bohaterami była trójka rodzeństwa:Tośka,Filip i Kuki.
  Lektura opowiada o przygodach, z jakim spotykają się dzieciaki,a jedną z nich jest historia związana z magicznym czerwonym krzesłem.Ciekawi jesteście, czemu magicznym?
  Utwór napisany z humorem.Zmienna nastrojowo,raz wesoła, że się śmiejesz do kartki papieru,a raz powoduje takie napięcie, że nie możesz się odciągnąć.
  Nie jest ona długa.Przyjemnie się ją czyta. :)
  Polecam !

 6. Marcel A. Marcel. ” ORO ”
  Główną bohaterką jest LENA – dziewczynka z domu dziecka, która przeżywa ciekawe przygody, np. uciekła z domu lub spotkała oro w swoim pokoju. Ale co naprawdę się stało, dowiecie się, gdy przeczytacie tę książkę. Polecam, bo gdy zaczniecie czytać, nie będziecie mogli się oderwać.
  Serdecznie pozdrawiam JULKA :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge