Przeczytałam Wasze recenzje

(3A) Recenzję można rozpocząć tak:
Przedstawię recenzję książki Erica Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”.
Można  tak:
Kilka dni temu przeczytałem książkę Erica Emmanuela Schmitta „Oskar i pani Róża”.
Można też tak:
Wiara, Bóg, życie, śmierć – „Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami”. Tę i wiele innych sentencji można znaleźć w utworze. E. E. Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”.
Która recenzja zapowiada się najciekawiej? To chyba pytanie retoryczne. Zawsze warto zacząć tekst tak, aby czytelnik nie mógł się od niego oderwać.

Jak wiadomo, recenzję można pisać tortem albo sernikiem (ten tekst jest dla moich uczniów, dlatego przepraszam postronnych czytelników, jeśli nie wiedzą, o co chodzi, ale nie będę teraz tego tłumaczyć). Recenzując książkę, nie wolno pominąć szaty graficznej -  to tak, jakby omawiać film, nie uwzględniając gry aktorów.
Szata graficzna książki nie jest  bogata. W środku nie znajdziemy żadnych ilustracji. Jedynym jej elementem jest okładka, na której przedstawione są nogi małego chłopca w męskich butach. Cała grafika poza tytułem jest czarno-biała.
W powyższym fragmencie wypracowania  mamy krótki opis okładki. Próżno tu jednak szukać oceny, a czyż nie o nią chodzi w recenzji?
Ktoś inny  odniósł się do szaty graficznej zdawkowo: Dla mnie okładka mogła być lepiej zaprojektowana. Tu z kolei mamy ocenę (lakoniczną, bez uzasadnienia), brakuje opisu – jakiejkolwiek informacji o tym, co jest przedstawione na okładce.
Niektórzy pokusili się o interpretację okładki:
Okładka książki bardzo mi się podoba, bo jest w niej ukryty sens książki. Pokazuje nam, że chłopiec przeżył całe życie w dwanaście dni.
Autor tej pracy dotarł do „ukrytego sensu”. Szkoda, że po drodze pominął to, co wcale ukryte nie jest – nie napisał po prostu, co zostało na okładce przedstawione. Jaki stąd wniosek? Idealny akapit poświęcony okładce powinien zawierać trzy elementy:
-krótki opis
-próbę interpretacji
-ocenę (najlepiej uzasadnioną)
Praca domowa: Zredaguj  fragment recenzji poświęcony okładce „Oskara i pani Róży”. Zadbaj, aby były w nim trzy wymienione wyżej elementy.

I jeszcze jeden fragment, który muszę przytoczyć. Tym razem rzecz w poprawności językowej:
Pomimo ciężkiej choroby Oskarowi nie udało się przeżyć.
Z tak zbudowanego zdania wynika, że ciężkie choroby pomagają ocalić życie. Mimo wszystko życzę Wam zdrowia.

 

One thought on “Przeczytałam Wasze recenzje

  1. Dzień dobry,

    mam problem (z tego co mi wiadomo, nie tylko ja), usiłuję znaleźć zadanie domowe…. od wczoraj. Spisywać na przerwie nie chcę, ale zależy mi też na tym, abym to zadanie wykonał. Piszę dopiero dzisiaj, ponieważ dopiero wpadłem na to, iż można dodawać komentarze. Proszę o jak najszybszą odpowiedź i z góry dziękuję:)

    Ps. Powodzenia z blogiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge