Jak się napracować i dostać zły stopień?

Chyba najbardziej pracochłonne zadanie, jakie może wymyślić polonista dla uczniów, to napisanie wypracowania. Wiele osób tego nie lubi, ale niektórzy  potrafią się sprężyć i włożyć sporo trudu w redagowanie tekstu. Czasem kończy się to jednak niską oceną. Jak się namęczyć i dostać dwójkę albo trójkę? Oto kilka recept:
Zadana była rozprawka na taki temat: Utwory literackie skłaniają nas do refleksji nad ważnymi sprawami.
Można ułożyć wstęp, w którym pojawi się tylko teza:
W tej pracy udowodnię, że zarówno lektury szkolne, jak i fraszki mogą skłonić nas do refleksji nad ważnymi sprawami.
Prawda, że czegoś tu brakuje? Nie ma nawiązania do tematu, przez to wstęp wydaje się zbyt zdawkowy, jakby niedokończony. Trochę więcej można znaleźć w takim rozpoczęciu:
Utwory literackie skłaniają nas do refleksji nad różnymi ważnymi sprawami. W swojej pracy przedstawię argumenty, które to potwierdzają.
Tu też brakuje nawiązania do tematu.
Jeśli jednak ktoś nie chce napracować się na próżno, a nie uważa się za wybitnego literata,  może ułożyć wstęp według najprostszego wzoru używanego na lekcji (nawiązanie do tematu, teza, zapowiedź dalszych rozważań):
Wiele osób zastanawia się, czy utwory literackie skłaniają nas do refleksji nad ważnymi sprawami. Na chwilę obecną stawiam tezę, że utwory literackie oddziałują na nas w ten sposób. W dalszej części pracy uzasadnię swoją opinię odpowiednimi argumentami.

Wróćmy jednak do naszego poradnika dostawania słabych ocen. Teraz przedstawię naprawdę niezawodną receptę: Napisz nie na temat! Na przykład tak:
Według mnie społeczeństwo ma duży problem z tolerancją innych ludzi. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że swoim zachowaniem robią innym krzywdę. W swojej pracy postaram się udowodnić moją tezę na podstawie niektórych utworów literackich omówionych w pierwszej klasie gimnazjum.
Albo tak:
W swojej pracy zamierzam zastanowić się nad ważnymi sprawami z życia codziennego. Moje przemyślenia skupiły się na wartościach człowieka.

Jeśli  nie przepisujesz z tablicy tematu zadanego wypracowania – właśnie robisz pierwszy krok na drodze do dwójki za napisaną (być może w pocie czoła) pracę.

Dobra rada: zanim zabierzesz się do pisania, dokładnie poznaj zadany temat.

Dobra rada: zanim zabierzesz się do pisania, dokładnie poznaj zadany temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge