Biografia, ale inna

Co to jest biografia? To jasne – książka poświęcona jakiejś nietuzinkowej osobie. Pisze się biografie ludzi wybitnych, żeby zrozumieć istotę ich geniuszu i uczcić osiągnięcia, a czasem poświęca się biografie tyranom i zbrodniarzom – ku przestrodze, aby czytelnik zrozumiał, jak rodzi się zło.

 Ceasr wszech choróbMożna też napisać zupełnie inną biografię – o chorobie, i to nie byle jakiej. Tytuł może brzmieć Cesarz wszech chorób – od razu widać, że chodzi coś ważnego. Podtytuł wyjaśnia wszystko: Biografia raka. Trzeba zgromadzić sporo wiedzy, aby zapełnić 600 stron wiadomościami strawnymi dla czytelnika bez medycznego przygotowania i zrobić to na tyle ciekawie, żeby nie zniechęcić do lektury. Niestety, materiału do takiej książki nie brakło w historii ludzkości – okazuje się, że raka zdiagnozowano już w starożytnym Egipcie. Na kolejnych stronach pełno jest wciągających historii o tym, jak raka leczono (albo raczej próbowano leczyć – szczególnie na wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie słyszano o przerzutach). Jest też niesamowity fragment poświęcony manipulacji – pokazuje on, jak koncerny tytoniowe torpedowały upowszechnianie wyników badań dowodzących związku palenia z rakiem. Na szczęście od tamtych czasów jesteśmy dziś mądrzejsi o kilkadziesiąt lat rozwoju medycyny.

Zatem trzymajmy się z daleka od papierosów, nie dokładajmy swojej historii do wielkiej biografii tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge