Jak napisać wypracowanie?

Pisanie wypracowania nie jest zadaniem łatwym. Aby to zrobić, trzeba mieć coś do powiedzenia, poza tym uporządkować treści logicznie, zapisać je poprawnymi zdaniami, bez błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Każda dobra praca – nie tylko na języku polskim -  zaczyna się od planu. Jednak pisanie wypracowania zaczyna się jeszcze wcześniej. Postępuj według poniższych wskazówek:

1.Przeczytaj polecenie.

2.Przeczytaj polecenie. Nie, to nie jest pomyłka – polecenie najlepiej przeczytać dwukrotnie. W przeciwnym razie  po upływie wyznaczonego czasu możesz się przekonać, że napisałeś pracę nie na temat – na egzaminie za taką dostaniesz 0 punktów zamiast 20. Ktoś na egzaminie gimnazjalnym trafił na rozprawkę Śmiech niekiedy może być nauką, a napisał pracę pod tytułem: Śmierć niekiedy może być nauką. To historia autentyczna.

mem1 Można  w temacie podkreślić sobie najważniejsze wyrazy, aby o niczym nie zapomnieć. W ubiegłym roku na egzaminie ósmoklasisty był taki temat: Napisz opowiadanie o spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, który podczas spotkania nauczył Cię czegoś ważnego. W tym temacie warto podkreślić sobie kilka wyrazów:
opowiadanie (czyli w tekście muszą być wydarzenia, trzeba opowiedzieć jakąś historię)
lektura obowiązkowa
– wiadomo, o chodzi
spotkanie (aby nie zapomnieć, że bohaterowie muszą się spotkać)
nauczył
(aby nie zapomnieć o nauce wypływającej ze spotkania)

3.Zaplanuj własną pracę. Ułóż sobie w głowie, co napiszesz we wstępie, co w rozwinięciu, a co w zakończeniu. Plan dobrze jest zapisać w brudnopisie. Dzięki temu zwykle przychodzą do głowy dodatkowe pomysły.

4.Napisz tekst.

5.Sprawdź tekst – przeczytaj go kilka razy, upewnij się, czy nie zawiera zbędnych powtórzeń, błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Sprawdź, czy akapity są widoczne. Teraz zostaje już tylko oddać pracę w terminie. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge