Wiersze i wierszyki ;)

Wiersze i opowiadania konkursowe: Jaki wpływ mogę mieć ja- mieszkaniec południowej Wielkopolski na stan wód Morza Bałtyckiego?- Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku

,,Kręta Swędrnia” (Martyna Woźniak)

Przez Koźminek płynie Swędrnia

Piękna, czysta i przejrzysta

Potem wpada wprost do Prosny

Taki to jej los żałosny

Płynie, płynie mija lasy

Tworząc kręte zawijasy

I niziny i równiny

Ale to z niczyjej winy

Potem wpada wprost do Warty

I zakręca łuk otwarty

Dalej płynie do Noteci

I tak z nurtem szybko leci

Byle dalej, byle szybko

Złączyć się z szeroką Wisłą

I ku górze powędrować

Do Bałtyku zanurkować.

 

 

Mój Bałtyk(Aleksandra Cicha)

Choć mieszkam z dala od Bałtyku
to i tak będę chronić go!
Nie wrzucaj śmieci do rzeki, która płynie na północ kraju
to samo zło

 

Moja miejscowość mimo, że leży w centrum Polski, leży nad Bałtykiem” (Katarzyna Buczkowska

W centrum państwa lub trochę wyżej,

leży moja mała ojczyzna, zwie się Koźminek.

Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc,

lubię tu przebywać, wiecie?

Często wybieram się z przyjaciółmi na lody,

dzięki którym doznajemy ochłody.

Najbardziej lubię rzekę,

która przepływa przez tę wioskę,

zwie się Swędrnia.

Zimą pływają po niej różne ptaki:

kaczki, łabędzie, czasem kaczki krzyżówki,

chętnie je dokarmiamy

i o ich życie dbamy.

Mimo to rzeka jest poważnie zaśmiecana,

butelki, puszki, szkło – to wszystko w niej znajdziecie.

Czyniąc taką rzecz, nie zatruwamy tylko Swędrni,

bowiem łączy się ona z Prosną, a ta ma ujście w Bałtyku.

Zatruwamy środowisko mew w północnej części Polski,

bo nie mamy ochoty segregować śmieci i odpadów.

Mimo tego są ludzie, którzy segregują

i są w zgodzie z naturą.

Musimy dbać o przyrodę,

żeby mieć czystą wodę.

 

 

Prosna i Bałtyk (Sandra Poniatowska)

Prosna to taka rzeczka radosna,
do Bałtyku sobie płynie przez Polską krainę.
Gdy słońce nad nią świeci cieszą się wszystkie dzieci.
Zaraz rzeczka z morzem się połączy, w jedność złączy.

 

Moja małą ojczyzna i Bałtyk” (Daria Skurczak)

Moja mała ojczyzna nad Prosną leży,

Która od wieków do Bałtyku należy.

Prosna wije się wśród łączki na której skaczą zajączki.

Piękna to kraina, gdzie cieszy się każda dziewczyna.

Prosna jest długa, Bałtyk głęboki,

To jest nasz kraj szeroki.

OPOWIADANIE (Natalia Nowakowska)

Pewnego ranka, kiedy obudziłam się nad rzeką to troszkę byłam zdziwiona, ponieważ mieszkam na wsi. Wyszłam na zewnątrz aby zobaczyć gdzie jestem. Okazało się, że znalazłam się w Koźminku przy niewielkiej rzece o nazwie Swędrnia. Na jej brzegach były rozsypane całe sterty śmieci. bardzo brzydki zapach unosił się nad jej drobnymi falami. Miałam wyrzuty sumienia, że codziennie są wyrzucane przez nas te różnego rodzaju śmieci więc zaczęłam sprzątać. Kiedy zauważyłam sto morsów biegnących w moją stronę, zrozumiałam, że to był tylko sen. W szkole opowiedziałam o śnie pani i klasie. Pomyślałam, że moglibyśmy zrobić taki dobry uczynek i posprzątać brzegi wód: mórz, rzek i jezior. Nasza Swędrnia płynie aż do Bałtyku kiedy zaśmiecamy rzekę niszczymy morze. Chrońmy Polskie wody, jeziora, morza i rzeki.

 

Co ma piernik do wiatraka”? (Julia Kałach)

 

Pewnego razu gdy szedłem przez wieś z przerażeniem zobaczyłem że mój sąsiad, którego do tej pory tak szanowałem, robi coś, od czego włosy stanęły mi dęba. Do przepływającego obok drogi Swędrni wlewa zużyty olej z kosiarki. 

- Co pan robi? Sąsiedzie? 

- No co to takiego? Wylewam niepotrzebny olej. Co w tym złego?

- Ależ przecież tak nie można!

- A co mam z tym zrobić, mądralo? 

- Czy nie zdaje sobie pan sprawy z tego, że zużyty olej jest niebezpiecznym odpadkiem, który wraz z wodami naszej rzeczki wpadnie do Prosny, później do Warty, a następnie wodami Odry popłynie do Bałtyku?! 

- A wiesz, że nie pomyślałem o tym? Jaki z ciebie mądry chłopie. A skąd ty to wszystko wiesz? 

- No przecież chodzę do gimnazjum i na lekcjach często rozmawiamy o ochronie środowiska. 

- Masz rację chłopcze. Trochę mi tera wstyd. Obiecuję, że już tak nie będę robił. 

 

Ze Swędrni nad Bałtyk (Jakub Koralewski)

 

 

Pewnego słonecznego dnia, kiedy jeden z uczniów gimnazjum podczas biwaku nad Swędrnią wyrzucił śmieć do rzeki, zamiast wyrzucić go do odpowiedniego kubła, nie zdawał sobie sprawy co stanie się następnie z owym odpadem.

Ów śmieć przeniesiony hulającymi wodami rzeki poniósł go nieszczęśnie zdążając do rzeki Prosny. Tam właśnie przywitał sie z innymi odpadami i już w grupce, z towarzystwem pokonywał jeszcze bardziej nieszczęśliwą podróż niesioną siłami natury. Następnym przystankiem, gdzie znów spotkał inne śmieci była rzeka Warta, ta podróż była jak stwierdził nasz bohater: „bardzo integracyjna”, podobała mu się. Niestety bardzo nie przypadła mu do gustu podróż rzeką Odrą. Falująca woda z wielką prędkością niosła jego i jego przyjaciół od jednej strony rzeki do drugiej, co przyprawiło go o mdłości. Po długiej wędrówce nasz śmieć zauważył bezgraniczną pustkę jaką było Morze Bałtyckie w którym mógł odpocząć i rozkładać się w spokoju przez setki lat.

Po biwaku uczeń poszedł do szkoły. Zobaczył w niej komiczną historię śmiecia wrzuconego do rzeki na tablicy ogłoszeń. Zdziwił się, że odpad mógł przebyć tak dużą drogę, że Koźminek wcale nie leży tak daleko od Bałtyku i że te śmieci, które wrzuca tutaj wrzuca jednocześnie tam. Zaraz potem spostrzegł jak bardzo pasuje do tego co przed chwilą zrobił. Doznał wyrzutów sumienia. Postanowił, że ekologia będzie od dzisiaj jego priorytetem.

 Ada, Sandra ;) x

Działania Ekoludków

 „Ekoludki się wspierają, o Ziemię zawsze i wszędzie dbają”

W piątek 21 marca br. społeczność Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Koźminku uczestniczyła w ekologicznym powitaniu wiosny. Spotkanie rozpoczęło przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy I b „Woda nasz największy skarb”. Następnie rozpoczęła się rywalizacja miedzy klasowa fair-play w następujących konkurencjach: transparent na temat nasz wkład w ochronę wód Bałtyku, strój ekologiczny zawierający surowce wtórne, piosenka ekologiczna, biżuteria lub mini rzeźba z surowców wtórnych. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie- pani dyrektor Iwona Chojnacka- Adamus, p. Agnieszka Andrzejczak- pedagog, Joanna Zimniak- nauczyciel biologii oraz Katarzyna Szydzisz- przewodnicząca SU naszego gimnazjum. Po zakończeniu konkurencji ekologicznych odbyło się przedstawienie w wykonaniu uczniów klas I a i I c. Obydwa przedstawienia są elementem projektu pt. „Ekoludki się wspierają, o Ziemię zawsze i wszędzie dbają” realizowanego przez uczniów klas pierwszych w ramach „Szkoły z klasą 2.0” pod opieką p. Izabeli Czechowskiej i Róży Buchnajzer.

W czasie realizacji projektu- przygotowywanie przedstawień, wykonywanie prac konkursowych oraz podczas prezentacji naszych projektowych działań ekologicznych wykonywaliśmy zdjęcia, z których zrobiliśmy tablo. Dokumentacja fotograficzna w postaci tabla została przedstawiona rodzicom podczas spotkania w dniu 28 kwietnia i będzie trwałym śladem- dokumentem potwierdzającym realizację naszego projektu.

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny był możliwością zaprezentowania talentów naszych uczniów oraz lekcją ekologii. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania będą przyczyniały się do wzrostu świadomości ekologicznej i zachowań ekologicznych, które będą widoczne w codziennym postępowaniu wszystkich mieszkańców naszej gminy.

W dniu dzisiejszym- dniu szkolnych projektów edukacyjnych chcemy całej naszej szkolnej społeczności przedstawić prezentację podsumowującą nasze działań. Wszystkim, którzy włączyli się w działania ekologiczne bardzo dziękujemy, mamy nadzieję, że nasze działania wpłynęły na postawy proekologiczne całej naszej społeczności. Prosimy o obejrzenie prezentacji.

Prezentacja w kolejnym wpisie :) x

Ekologiczny Dzień Wiosny ;)

W piątek 21.03 br w naszej szkole odbył się ekologiczno-teatralny dzień wiosny.
Grupa projektowa Ekoludki ,,szkoły z klasą 2.0” oraz nasi koledzy i koleżanki wykazali się ogromnym zaangażowaniem.
Wystawili dwa przedstawienia dotyczące ekologii.
Pierwsze przedstawienie nawiązywało do ochrony wód ,,Woda nasz największy skarb”, natomiast drugie przedstawienie nosiło tytuł ,,My się śmieci nie boimy”.
Po spektaklach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych.
Uczniowie wszystkich klas zmagali się z konkurencjami takimi jak: biżuteria z surowców wtórnych, strój z odpadów, piosenka ekologiczna,transparent dotyczący ochrony wód Bałtyku.
Warte podkreślenia jest to, że nasz kolega-Mateusz Stempień zapewnił oprawę muzyczną i ułożył tekst piosenki, która wygrała w konkursie na piosenkę ekologiczną.
Dziękujemy za wspaniałe, pouczające przedstawienia uczniom klas pierwszych i wszystkim z naszej grupy projektowej, a przede wszystkim naszym opiekunkom: p. I. Czechowskiej oraz p. R. Buchnajzer.
Gratulujemy zwycięzcom konkursów ekologicznych i życzymy dalszych sukcesów.
Dokumentacja fotograficzna i wideo wkrótce.
Pozdrawiamy wszystkich ekologów.
Aleksandra, Martyna, Oliwia i Konrad ;)
10154784_501123526679875_685337806_n1624789_501124900013071_1348706180_n10322994_501124913346403_1784116191_n10313927_501124796679748_1087997904_n10312150_501124523346442_1014202589_n10322873_501125706679657_758514986_n10287347_501122240013337_206067395_nP1030450P1030460P1030462P1030465P103046810259544_501125720012989_1218091360_n

Spotkanie

We wtorek 25.02.br. po raz kolejny spotkaliśmy się z grupą projektową ,,Szkoły z klasą 2.0″ klas pierwszych ,,Ekoludki”. Na samym początku rozmawialiśmy o naszym blogu ,,Ekoludki”. Postanowiliśmy też, że rozstrzygniemy konkurs na logo naszego bloga. Następnie podzieliliśmy się na grupy i razem z naszymi koordynatorkami- p. Izabelą Czechowską i p. Różą Buchnajzer główkowaliśmy nad pomysłem naszego hasła projektowego. Po długich rozmyśleniach wspólnie wybraliśmy nazwę, którą wymyślił nasz kolega- Konrad. Chcielibyśmy wam przedstawić! Brzmi ona tak: ,,Ekoludki się wspierają, o Ziemię zawsze i wszędzie dbają.”  Mamy nadzieję, ze będzie ona odzwierciedlała to co chcemy i będziemy robić dla naszej planety- Ziemi, naszej małej ojczyzny- Gminy Koźminek i przede wszystkim nas samych. Jako prace domową otrzymaliśmy wykonanie plakatu, w którym uwzględnimy dalsze działania naszej grupy. Pozdrawiamy i życzymy miłej pracy. Kolejne relacje już wkrótce.

Oto kilka zdjęć:

P1030372 P1030369 P1030371

P1030362

Aleksandra, Oliwia, Martyna i Konrad.

TiK

     We wtorek  07.01.2014r. nasza grupa projektowa uczniów klas pierwszych w ramach ,, Szkoły z klasą 2.0 ” wzięła udział w zajęciach z TIK-iem.  Na początku grudnia otrzymaliśmy zadanie domowe –  przygotować się do debaty na temat segregacji  odpadów. Nasze opiekunki poprosiły nas o korzystanie z różnych źródeł, ale o podawanie tych źródeł zgodnie z prawem autorskim.

    Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji dotyczącej segregacji odpadów przygotowanej przez nasze opiekunki p. I. Czechowską i p. R. Buchnajzer. Pod koniec jej trwania panie zwróciły uwagę na zamieszczenia źródeł.

    Kolejny etap naszych zajęć to dyskusje na temat segregacji połączona z segregacja odpadów. Okazało się, że wspaniale sobie z tym radzimy.

  Na zakończenie spotkania odbył się krótki test na temat segregacji odpadów. Z tym również świetnie sobie radzimy.

    Postanowiliśmy, że po powrocie do domu odbędziemy razem z naszymi rodzicami lekcję sortowania i tym samym zrealizujemy kolejne zadania naszego kodeksu.

   I jeszcze jedno ! Trwa konkurs na kogo naszego bloga. Prosimy, głosujcie ! ;>

  Udanych ferii !

Ada i Sandra x

 

P1030335

 

GŁOSOWANIE

UWAGA!

Otrzymałyśmy od was loga na naszego bloga. Zamieścimy je tutaj, niestety niektóre osoby źle wysłały i muszą to zrobic jeszcze raz. Głosujemy pisząc numerki w komentarzach.

1.Logo od Kuby Koralewskiego

2.Logo od Martyny Woźniak

3. Logo Natalii Nowakowskiej.

LOGOOO

4.Logo od kreatorek.

fdsfsdfsfsafsafaf

 

5. Logo od Kasi Buczkowskiej

EKOLUDKI

DZIĘKUJEMY ZA WYSŁANE PRACE.

Ada i Sandra :) :) :)

Humor

Trochę humoru. :)

Nauczyciel biologii pyta Jasia:
- Po czym poznasz drzewo kasztanowca?
- Po rosnącym na nim kasztanach.
- A jeśli kasztanów jeszcze nie ma?
- To ja poczekam…..

Po kilku dniach nieobecności Jasio zjawia się w szkole i z tornistra wyciąga jakąś kartkę. Wychowawczyni pyta:
- Czy to usprawiedliwienie twojej nieobecności od rodziców??
- Nie, od porywaczy!

Jasiu, dlaczego spóźniłeś się na lekcje? – chce wiedzieć pani wychowawczyni.
- Bo jak szedłem do szkoły, to napadł mnie uzbrojony bandyta.
- O Boże, dziecko, czy nic ci się nie stało?!
- Owszem, zabrał mi zeszyt z wypracowaniem.

Tato mówi do Jasia:
- Nie rozumiem, jak ty możesz zadawać się z Wojtkiem. Przecież to niegrzeczny chłopiec, najgorszy uczeń w klasie!
- Przez wdzięczność tato. Gdyby nie on, ja byłbym najgorszym uczniem!

Ada i Sandra :*