Poznajemy otaczający świat różnymi zmysłami

16 listopada 2016r. uczniowie kl. VI a i b wraz wychowawcami odbyli wycieczkę do Warszawy. Połączyliśmy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzenia czasu. W Galerii Arkadia obejrzeliśmy film ,,Za niebieskimi drzwiami”. Potem udaliśmy się do celu naszej wycieczki – Centrum Nauki Kopernik. Otrzymaliśmy opaski na rękę i karty logowania potrzebne do korzystania z różnych urządzeń. Rozpoczęliśmy wspaniałą zabawę. Już na wejściu spotkaliśmy wesołego robota oraz olbrzymie wahadło z kulą ważącą 250 kilogramów. Znajdujące się tam eksponaty pozwoliły nam zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu, a przez samodzielne eksperymenty poznawaliśmy otaczający nas świat. Po trzygodzinnej zabawie opuściliśmy CNK i wyruszyliśmy do Galerii Milenium Plaza, gdzie zwiedziliśmy ,, Niewidzialną wystawę”. Podzieleni na grupy pod opieką niewidomego przewodnika zwiedzaliśmy dwie części wystawy. Pierwszą była część światła, w której poznaliśmy rzeczy ułatwiające życie osobom niewidomym. Druga część to strefa ciemności. Wprowadzono nas do mieszkania w zupełnej ciemności, przechodziliśmy do kolejnych pomieszczeń a przewodnik zadawał nam pytania dotyczące tego gdzie się znajdujemy. Musieliśmy za pomocą zmysłów innych niż wzrok rozpoznać przedmioty i miejsca. Cała wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie wszystkim bardzo podobał się sposób w jaki mogliśmy uzmysłowić sobie, jak trudne jest życie ludzi niewidomych. Dzięki tej wspaniałej wycieczce mieliśmy okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.

20161116_160511 20161116_135930 20161116_175835

Podsumowanie programu Szkoła z Klasą 2.0

20 czerwca podsumowaliśmy nasze działania w programie tegorocznej edycji programu szkoła z klasą 2.0 Spotkanie rozpoczęła pani koordynator. Następnie pani dyrektor podziękowała uczniom i nauczycielom za szereg działań podejmowanych w ciągu roku szkolnego. Dziewczynki biorące udział w Festiwalu Otwartej Edukacji opowiedziały wrażenia z tej imprezy. Wręczono nagrody uczniom za współprowadzenie bloga w tej edycji programu. Uczennice z koła regionalnego przedstawiły rys biograficzny Tadeusza Wacława Korzybskiego pochodzącego z naszego miasta, odkrywcy polskiej penicyliny. Obejrzeliśmy scenkę przedstawiająca korzyści z odkrycia medykamentów, jakimi są antybiotyki. Chętni uczniowie z klas piątych wzięli udział w konkursach: przyrodniczym i czytelniczym. Pytania przyrodnicze przypomniały dzieciom zasady zachowania się w czasie wakacyjnych wypraw. Pytania czytelnicze dotyczyły znajomości książek, zawierających w swoim  tytule kolor. Jest to również propozycja wakacyjnych lektur.

szkolny festiwal12szkolny festiwal11szkolny festwal1szkolny festwal2szkolny festiwal3szkolny festiwal4szkolny festiwal6szkolny festiwal7szkolny festiwal5szkolny festiwal8szkolny festiwal10szkolny festiwal11

 

zdjęcia: Halina Rakowska

Festiwal Otwartej Edukacji – warsztaty

Drugiego dnia Festiwalu uczestniczyliśmy w różnorodnych warsztatach, które odbyły się w Służewskim Domu Kultury. Zajęcia odbywały się w niewielkich grupach Tego dnia poznaliśmy tajniki teatru improwizowanego, uczyliśmy się zasad gry you fo – ciekawe połączenie gry w ringo i hokeja. Uczestniczyliśmy w spacerze akustycznym ulicami Warszawy ze specjalnym sprzętem, wsłuchując się w dźwięki przyjemne i drażliwe dla naszych uszu. Zajęcia były lekkie i przyjemne.

FestiwalOE17FestiwalOE19FestiwalOE20FestiwalOE21FestiwalOE22FestiwalOE18

zdjęcia : Halina Rakowska

Festiwal Otwartej Edukacji

Po dotarciu do Narodowego Instytutu Audiowizualnego – tu odbyła się część główna festiwalu, przygotowałyśmy nasze stoisko. Po uroczystym otwarciu Festiwalu rozpoczęła się oficjalna część – odwiedzanie uczniowskich stanowisk przez ekspertów, dziennikarzy, zaproszonych gości oraz uczniów. ,,Ciekawe doświadczenia w domowym laboratorium” to hasło naszych działań w ramach ścieżki odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj. Odwiedzający interesowali się podejmowanymi działaniami, zadawali  pytania, udzielali porad oraz mogli wykonać doświadczenie według przygotowanej instrukcji, odczytać informacje wykorzystując aplikacje kody QR lub zagrać w grę. Po prezentacji my zwiedzaliśmy stoiska i braliśmy udział w aktywnościach przygotowanych przez zespoły uczniowskie z różnych szkół. Dziewczynki układały tangramy, liczyły kalorie, ćwiczyły z uczniami z programu wf z klasą. Późnym popołudniem pojechaliśmy do Łazienek Królewskich na piękny spacer. Był to dzień pełen niesamowitych wrażeń.

FestiwalOEFestiwalOE1FestiwalOE2FestiwalOE3FestiwalOE4FestiwalOE5FestiwalOE6FestiwalOE7FestiwalOE8FestiwalOE9FestiwalOE11FestiwalOE12FestiwalOE14FestiwalOE13FestiwalOE15FestiwalOE16

zdjęcia : Halina Rakowska

31 maja – Dzień Bociana Białego

31 maja uznawany jest za „Dzień Bociana”

Bocianie święto obchodzone jest w Polsce od 2003 roku, dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

W ten sposób przyrodnicy chcą zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony ptaków, a także na miejsce, jakie bocian biały zajmuje w polskim krajobrazie i kulturze. 

Polskę zasiedla niemal jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Jednak liczebność tego gatunku z roku na rok ulega drastycznym wahaniom, zmienia się także zasiedlony przez niego obszar i dostęp do zasobów pokarmowych. Wszelkie zmiany w środowisku mają pośrednio wpływ na efekty jego lęgów. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy ptakom w Polsce.

Bocian biały
By Frank Vassen from Brussels, Belgium – White Stork (Ciconia ciconia), Mścichy, Poland
Uploaded by snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25421246

Bociany online – zobacz co u nas słychać – otwórz

Bociany online – zobacz

Wędruj z bocianem białym – gra

Co warto wiedzieć o bocianie białym i jego ochronie – otwórz

Bociany – przeczytaj

Palenie tytoniu a zdrowie człowieka

31 maja Dzień Bez Papierosa – to międzynarodowe święto, które ma przede wszystkim zwrócić uwagę na szkodliwość palenia.

Dzień Bez Papierosa został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO (World Health Organization) w 1987 roku. Światowy Dzień Bez Papierosa jest integralną częścią projektu “Europa wolna od dymu tytoniowego”.

Najwięcej papierosów na świecie palą Rosjanie. Obecnie mieszka tam 50 milionów palących, z czego 2/3 to mężczyźni.

Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka – otwórz

Skutki palenia papierosów – otwórz

Życie na kliszy

Uczniowie klasy VI e w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 realizowali projekt pod hasłem „Lubię popatrzeć sobie na czas, co gdzieś już pobiegł”. Czy fotografię można uznać za sztukę? Weszli w role artystów i samodzielnie wykonali zdjęcie o charakterze artystycznym. Z powstałych prac przygotowali wystawę pod tytułem „Życie na kliszy”. Oto najciekawsze prace:

e3e2e1e711e9e4e5e14e15e12e8e6e1013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nauczyciel języka polskiego – Sylwia Grabowska

24 maja – Europejski Dzień Parków Narodowych

Najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki park Sarek utworzony 24 maja 1909 r.

W rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych.

Parki narodowe obejmują obszary całkowitej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej. Na ich terenie, zabroniona jest działalność gospodarcza. Parki narodowe prowadzą działalność edukacyjną i naukową.

Obecnie w Europie jest ponad 250 parków narodowych o łącznym obszarze 12,5 mln hektarów, stanowi to 1,2 % kontynentu. Średnia wielkość parku w Europie wynosi ok. 52 tys. ha, w Polsce ponad 13,5 tys. ha. Najwięcej parków narodowych znajduje się w Finlandii (26), zaś największy udział w powierzchni kraju, ponad 7%, mają parki narodowe w Norwegii.

 Najstarszym parkiem narodowym w Polsce jest Białowieski Park Narodowy utworzony w 1932 r. jako „Park Narodowy w Białowieży”. W 1947 r. reaktywowano go pod obecną nazwą. Powierzchnia parku wynosi 10 502 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa.

Obecnie istnieją w Polsce 23 parki narodowe o łącznej powierzchni ponad 314 tys. ha, co stanowi 1% powierzchni kraju. Najmłodszym jest utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty. Największym obszarowo Biebrzański Park Narodowy około 60 tys. ha. Najmniejszy to Ojcowski Park Narodowy.

2005-09 Białowieski Park Narodowy 2.jpg
By Ralf Lotys (Sicherlich) – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=369466

BIAŁOWIESKIE ŻUBRY NA ŻYWO - OTWÓRZ

Poznaj Parki Narodowe w Polsce - kliknij i graj

Dzień Róznorodności Biologicznej

22 maja  Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Bioróżnorodność to zróżnicowanie życia na Ziemi. Można ją określić, podając czy gatunki są zagrożone wyginięciem i w jakim stopniu lub podając liczbę gatunków występujących na danym obszarze. Różnorodności flory i fauny  na Ziemi zagraża działalność człowieka czyli: niszczenie siedlisk  pod inwestycje, intensywne rolnictwo, nadmierne eksploatowanie lasów, zanieczyszczenia, zmiany klimatu, wędrujące wraz z ludźmi gatunki inwazyjne. 

Ludzkość rozwija się bardzo szybko, pola, domy i fabryki zajmują coraz więcej miejsca. Jak my  ludzie powinniśmy  żyć, żeby korzystając ze zdobyczy cywilizacji i rozwoju technologii, jednocześnie dbali o środowisko dla przyszłych pokoleń? Co zrobić, aby zachować śpiew ptaków za oknem, cykanie świerszczy w trawie, czy barwne dywany kwiatów na łąkach?

Czy znajdziemy sposób na rozwój zrównoważony? 

www.youtube.com  Jak żyć w zgodzie ze zwierzętami?   Standardowa licencja YouTube

Nauka i zabawa

12 maja 2016r. uczniowie kl. V a, b i d wraz wychowawcami odbyli wycieczkę do Gdyni. Połączyliśmy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzenia czasu. W Centrum Nauki Eksperyment uczniowie w efektywny sposób przyswajali wiedzę, pomocną w zrozumieniu otaczających procesów. Stanowiska interaktywne pozwoliły w bezpiecznych warunkach badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Własnymi rękami przeprowadzali eksperymenty poznając prawa rządzące w przyrodzie. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod hasłem ,,Witaminowy koktajl Pana Kulki. Wykrywali witaminę C w substancjach odżywczych, obejrzeli film, sporządzili miksturę na dolegliwości pana Kulki. W Oceanarium Morskim zachwycali się niezwykłymi gatunkami ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Wsłuchując się w głos z audioprzewodnika przemierzali poszczególne wystawy poznając cztery główne biotopy na świecie: rafę koralową, toń wodną, gęste tropiki Amazonii oraz Morze Bałtyckie. Kolejny punkt naszej wyprawy to park linowy – świetna zabawa lub pokonywanie słabości jaką jest lęk wysokości. W kasku na głowie i w specjalnej uprzęży, oczywiście po wcześniejszym odbyciu szkolenia wyruszyli na urozmaiconą trasę na wysokości: wspinaczka, zjazdy, belki, liny i inne. Na koniec spacer Bulwarem Nadmorskim, podziwiając statki w oddali i słuchając szumu fal morskich rozbijanych o betonową opaskę zabezpieczającą stromy brzeg przed działaniem sztormu. Był to przyjemny dzień, pełen emocji i wrażeń.

20160512_10070220160512_10085620160512_10413520160512_10540120160512_10571220160512_110258nauka i zabawa

20160512_13052420160512_13481420160512_13381820160512_15354720160512_175701zdjęcia: Halina Rakowska