Grubodziób zwyczajny

W poniedziałek na lekcji języka polskiego zauważyłam przez okno siedzącego na drzewie dziwnego ptaka. Zapytałam panią, jak on się nazywa. Pani powiedziała nam, że to grubodziób. Wszyscy bardzo się zdziwiliśmy. Większość uczniów mojej klasy po raz pierwszy widziała takiego ptaka. Dowiedzieliśmy się również, że jego nazwa pochodzi od grubego dzioba. Najłatwiej teraz można zrobić zdjęcie grubodziobowi, ponieważ ptaki zimą są bardziej osowiałe.

Kilka informacji na temat grubodzioba zwyczajnego.    

Podstawę pokarmu tego ptaka stanowią duże, suche nasiona drzew iglastych i liściastych oraz pestki jawora, leszczyny, ale też nasiona mięsistych owoców – głównie pestki dzikiej wiśni lub czereśni (czasem  jabłek i gruszek, a na polach grochu), również nasiona innych drzew, w tym buka i grabu a także łuskane nasiona orzecha włoskiego. Oprócz tego żywi się pączkami, kwiatami, owocami, młodymi pęczkami. Rodzinne stada po okresie lęgowym, wspólnie koczując na otwartych terenach, żerują zwykle na ziemi. Latem szuka pokarmu pod osłoną liści. Potrafi łowić owady w locie. Specyficzne proporcje ciała i potężna sylwetka sprawiają, że grubodzioba łatwo odróżnić od innych ptaków o podobnej wielkości. Jest nieco mniejszy od szpaka. Z pozoru wydaje się niezgrabny, ale lata szybko i lotem falistym. W powietrzu dobrze widać jasny rysunek na skrzydłach i ogonie. Jest ostrożny i skryty – unika siadania na eksponowanych miejscach, choć gdy przelatuje nad bezdrzewnymi siedliskami nie kryje się. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Źródło: Wikipedia, Wolna Encyklopedia, Grubodziób zwyczajny, Wyszukano 12.01.2016 w https://pl.wikipedia.org/wiki/Grubodziób_zwyczajny

Grubodziób na parapecie okna.

grubodziób zwyczajnyGrubodziób zwyczajny, Zofia Kazimierska  CC BY – SA 3.0

Samica grubodzioba na gałęzi zimą

Grubodziob c coccothraustes4.jpg
Grubodziob c coccothraustes4” autorstwa photo taken by Andrzej Jabłecki – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

 Grubodziób przy karmniku z ziarnami słonecznika.

Grubodziob c coccothraustes1.jpg
Grubodziob c coccothraustes1” autorstwa photo taken by Andrzej Jabłecki – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

 

 

7 thoughts on “Grubodziób zwyczajny

  1. Trochę się pochwalę, że to z okien mojej sali do języka polskiego mam takie widoki na ptaki. Pod oknem rośnie rokitnik, który już dawno stracił owoce, ale teraz jest zimową stołówką ze słoninką. Kiedy już dość mamy na lekcji rzeczowników, opisów i wykresów zdań, wyglądamy przez okno i przyglądamy się ptakom. Najczęściej przylatują sikorki. A ten grubodziób to rarytas. Czekamy na jego odwiedziny! Będzie naszym miłym gościem

  2. Muszę przyznać się do tego, iż w ubiegłym roku zimą, w moim ogrodzie bywał grubodziób. Wyróżniał się na tle innych skrzydlatych gości, mało tego, miałam wrażenie, że gdy siadał na brzegu karmnika inne ptaki uciekały. W tym roku niestety, do tej pory nie widziałam go . Za to jest pełno sikorek i kosów. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge