etrojka

Witajcie!! Tym razem chciałabym wam napisać o festynie piłkarskim, który odbył się 2 czerwca na terenie naszej szkoły. Było bardzo dużo atrakcji i konkursów, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Każda klasa miała przygotować ciasto o tematyce Euro. To ciasto, które zostanie pierwsze wykupione, miało wygrać, a nagrodą były punkty do systemu motywacyjnego. Większość ciast była z cukierni i praktycznie na każdym „namalowane” było boisko. Nasza klasa miała inny pomysł na ciasto. Nasz kolega z klasy wraz ze swoją babcią upiekli ciasto, na którym zwyczajnie położyli wydrukowaną kartkę ze Slawkiem i Slavko oraz logo mistrzostw. Do tego w ciekawy sposób udekorowali ciasto owocami. Nie było więc wątpliwości, że to nasze ciasto wygra. Na festynowej scenie kilka klas gimnazjum miało zaprezentować jakieś przedstawienie, bądź zatańczyć. My postawiliśmy  na kabaret o EURO w formie serialu… „Świat według Kiepskich” i wyszło nam wspaniale. Publiczności się podobało, a to najważniejsze. Następnie na scenie zagrało kilka kapel, więc, korzystając z atrakcji, mogliśmy także „podelektować się” muzyką. Potem odbył się konkurs na temat wiadomości o EURO. Brały w nim udział 3- osobowe drużyny, w tym kilka z naszej szkoły, ponieważ w tym konkursie udział mógł wziąć każdy. Z naszej klasy były aż dwie drużyny. Pytania były różne, dotyczące teraźniejszych mistrzostw, ale także poprzednich. Mieliśmy takie szczęście, że pan prowadzący w trakcie opowiadał dużo o Euro, więc czasami sam mówił nam odpowiedzi, wystarczyło go tylko uważnie słuchać. W trakcie konkursu okazało się, że są aż 4 miejsca egzekwo na 2 miejscu, więc była dogrywka. Po dogrywce okazało się jednak, że nic się nie zmieniło, więc tak skończyliśmy ten konkurs. Oczywiście nie obyło się bez nagród. Największy problem był z nagrodami dla drugich miejsc, dlatego każdy praktycznie dostał inną nagrodę. Jedni dostali koszulki, inni kosmetyki, itd.  A wracając do atrakcji. Na naszym Orliku także odbyło się kilka konkursów. Mieliśmy kilkakrotne zawody w ludzkich piłkarzykach dla dzieci, ale nawet chłopaki z naszej klasy spróbowali na nich swoich sił. Była także dmuchana zjeżdżalnia, wspinaczka dla dzieci oraz… wielka piłka, w której każdy mógł sobie przez chwilę pobiegać. Można było sobie także kupić coś do jedzenia czy na pamiątkę. Było więc bardzo ciekawie. Jeżeli chcecie zobaczyć dokładniej, co u się wtedy działo w naszej szkole, to daję wam linka z plakatem „Wielkiego Festynu Piłkarskiego”: http://www.mosir.zory.pl/aktualnosci/mega-piknik-pilkarski-program-szczegolowy/

Hej! ;)

Na początku chciałyśmy Was przeprosić za to, że tak długo nie pisałyśmy, ale miałyśmy dużo szkolnych obowiązków. Dzisiejsza notka będzie dotyczyła szkolnego święta- Dnia Patrona. Patronem naszego gimnazjum jest Jacek Kuroń-  polski polityk, historyk, dwukrotny minister pracy i polityki społecznej. Tą uroczystość w naszej szkole obchodzimy 2 marca, dzień przed urodzinami Patrona. My obchodzimy to święto pierwszy raz. W tym dniu nie mieliśmy zajęć lekcyjnych. Na początku był apel, który wspólnie przygotowaliśmy. Daria i Iza przedstawiły prezentacje, a w trakcie kilka osób wyrecytowało wiersz. Apel podobał się zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Po zakończeniu apelu każda klasa miała lekcje związane z Jackiem Kuroniem. Były to zazwyczaj historia, informatyka, lekcja wychowawcza i język polski. Dla nas pierwszą lekcją po apelu była informatyka. Pan pokazał nam prezentację o życiu Jacka Kuronia.  Gdy ją oglądaliśmy, pan co jakiś czas ją zatrzymywał i komentował dane wydarzenia. Po informatyce mieliśmy lekcję z panią pedagog. Na początku rozmawialiśmy o wolontariacie. Następnie podzieliliśmy się na grupy i na kartkach napisaliśmy skojarzenia dotyczące właśnie tego słowa. Później przedstawiliśmy swoje wyniki. Później Pani przyniosła papier i położyła go na ziemi. Poprosiła dwie chętne, odważne osoby, którymi okazały się Ania i Klaudia. Klaudia, pewnie z racji tego, że jest mała, miała za zadanie położyć się na papierze. Ania zaś musiała ją obrysować. Myśleliśmy, jaki powinien być wolontariusz. Odpowiednie cechy Jacek zapisywał na rysunku. Kolejną „lekcją” był język polski. Pani rozdała nam teksty dotyczące Jacka Kuronia. Następnie pani dała lizaki osobom zaangażowanym w apelu. Oczywiście reszta też chciała. Ostatnią lekcją w ten dzień, czyli piątek, była historia. Na historii mieliśmy za zadanie ułożyć pięć pytań, które zadalibyśmy Jackowi Kuroniowi podczas wywiadu. Pani powiedziała nam, że nie możemy zadań np. pytania „Kiedy pan się urodził?”, ponieważ dziennikarz powinien takie rzeczy wiedzieć już na początku.

Zdjęcia z Dnia Patrona możecie zobaczyć tutaj:

http://www.zs3zory.aplus.pl/nowa/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=96:dzie-patrona-2012&Itemid=87

Witajcie ponownie!! Tym razem opiszę dni otwarte, które obyły się 21 marca. Było bardzo fajnie, bo wtedy nie mieliśmy lekcji.;P Odwiedziły nas klasy szóste z niedalekiej  podstawówki. Każda klasa „coś” przygotowała na te dni. My oczywiście też, bo jesteśmy klasą, która mocno angażuje się w życie szkoły. Kilka osób z naszej klasy zabawiło się w kucharzy i częstowało naszych gości pysznymi ciastkami. Inne osoby z naszej klasy robiły chemiczne eksperymenty, które bardzo spodobały się wszystkim zwiedzającym. Jeszcze inni przedstawili im program „Geogebra”, w którym można tworzyć rożne konstrukcje geometryczne.  Pokazaliśmy im także naszą klasę oraz przedstawiliśmy za pomocą naszej tablicy interaktywnej i płyty fragment lekcji z biologii. Pokazaliśmy też ludzki szkielet kobiety. Nasz wychowawca powiedział, że powstanie jeszcze jedna taka klasa, bo wyniki naszej nauki są wspaniałe (mamy najwyższą średnią w szkole i największą frekwencję).  Na koniec zwiedzania naszej klasy nasi goście rozwiązali test za pomocą „pilotów”. Był on dosyć prosty, bo na temat informatyki z poziomu szkoły podstawowej, więc nie mieli najmniejszego problemu. Bardzo im się spodobały „piloty” i mamy nadzieję, że wiele z tych osób dołączy do nas w przyszłym roku szkolnym. Oprócz nas inne klasy też przygotowały wiele atrakcji, jak np. pokazywanie wielu ciekawych prezentacji na różne tematy. Całą szkołę ozdobiły także różne plakaty i wystawy. Ten dzień był przyjemny nie tylko dla naszych gości, ale także i dla nas, ponieważ nie dość ,że nie mieliśmy lekcji to jeszcze sami się wspaniale bawiliśmy. Oby takich dni było w naszej szkole więcej. ; DD

Ta notka będzie dotyczyła sprzętu w naszej sali. Jak już wiecie, nasza klasa liczy 17 uczniów. Każdy uczeń ma swojego laptopa. Każdy ma również „pilota” do testów oraz kartkówek. Jak to działa? Nauczyciel tworzy dowolną kartkówkę lub sprawdzian w postaci prezentacji. Każdy slajd powinien zawierać pytanie i od dwóch do sześciu możliwych odpowiedzi. Następnym krokiem jest włączenie specjalnego systemu do testów oraz sprawdzenie listy obecności. Wtedy każdy uczeń bierze do ręki „pilot” i wpisuje swój kod, np. 30001. Następnie nauczyciel zatwierdza listę oraz otwiera prezentację z pytaniami. Pytań może być dowolnie dużo. Czasem jest ich pięć, czasem piętnaście. Każde pytanie ma ustalony czas, przez który musimy zdążyć odpowiedzieć. Zwykle jest to 30 sekund. Przed wysłaniem odpowiedzi nauczyciel musi „puścić” czas. Po udzieleniu odpowiedzi wyświetla się diagram pokazujący ilość danych odpowiedzi. Po kartkówce czy sprawdzianie pokazuje się tabela z wynikami. Następnie nauczyciel wpisuje oceny do dziennika elektronicznego. To tylko kartkówki i sprawdziany. Jak wygląda lekcja? Również nieco inaczej niż ta tradycyjna. Wchodząc do klasy witamy się, następnie włączamy laptopy oraz tablicę multimedialnej, o której zaraz napiszę. W zależności od tego, jaką mamy lekcję, uruchamiamy stosowne programy. Na przykład w matematyce na ten czas będzie to elektroniczny zeszyt oraz GeoGebra, program, w którym tworzymy różne figury, bryły, okręgi itp., ponieważ zajmujemy się teraz geometrią. Teraz o tablicy. Wykorzystujemy ją do różnych celów. Zazwyczaj oglądamy prezentacje oraz wykonujemy lekcje z płyt. Często też zapisujemy na niej obliczenia lub notatki. Do tablicy dołączone są trzy „pióra”.

Zdjęcia z naszej pracowni możecie zobaczyć w filmikach z poprzedniej notki i zobaczyć jak to wygląda. ;)

Podam Wam linki do filmików utworzonych przeze mnie na PhotoPeach oraz nakręconych przez na naszego wychowawcę na jednej z lekcji chemii. Filmiki są związane z naszą klasą. ; )

YouTube Preview Image
YouTube Preview Image
YouTube Preview Image

A te linki musicie sobie skopiować, bo coś mi nie wychodzi :D :

http://photopeach.com/album/diijgb

http://photopeach.com/album/w0gssa

Ten wpis dotyczy tego, co najbardziej poruszyło świat w ostatnich dniach. Mianowicie chodzi o ACTA. Jest to projektowane porozumienie wielostronne, mające ustalić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej. Dokument ustanawia szereg regulacji prawnych o globalnym zasięgu. Jednak tak jest tylko teoretycznie. Tak naprawdę dokument ten stał się punktem zapalnym do ataków hakerów na strony internetowe administracji publicznej. Po podpisaniu tej umowy wiele popularnych stron internetowych typu YouTube, Wikipedia, Facebook, itp. zostanie ocenzurowanych lub nawet usuniętych!!! To jest tak, jakby mieli usunąć połowę Internetu! Szczególnie naszą klasę to poruszyło, bo bez Internetu nie możemy pracować na lekcjach. Ale to nie chodzi tylko o nas… Cały czas internauci protestują, strony się buntują… My mamy tylko nadzieję. ;)

Przepraszam, że piszę tę notkę dopiero teraz, ale ostatnio nie miałam czasu. Wiecie, koniec semestru, wystawianie ocen, poprawy. Na pewno też macie podobną sytuację.
Opowiem Wam teraz o wydarzeniach z 11 stycznia 2012r. Może przeczytaliście o tym dniu na naszym klasowym blogu, ale tutaj opiszę to bardziej szczegółowo.
Jeszcze przed przerwą świąteczną pani z języka polskiego poprosiła nas, czyli mnie, Darię i Basię o przygotowanie dla klas trzecich naszego gimnazjum lekcji dotyczącej „Zemsty” Aleksandra Fredry. Ja robiłam test na piloty, Daria życiorys A. Fredry do uzupełnienia, a Basia ćwiczenia słownikowe. Po naszych lekcjach wybrani przez panią uczniowie klas III przyszli do naszej pracowni i zalogowali się na laptopach jako „goście”. Tłumaczyłyśmy im wszystko, gdzie znaleźć notatkę i takie tam…. Do tej lekcji wykorzystałyśmy także prezentację, którą zrobiliśmy na języku polskim podczas omawiania „Zemsty” oraz materiały od pani. Zaczęliśmy od życiorysu. Informacji „nasi uczniowie” szukali w Internecie na podanych przez nas stronach. Potem pokazałyśmy prezentację, a oni uzupełniali notatkę dotyczącą prawy historycznej i fikcji literackiej na podstawie „Zemsty”. Potem był już test na pilotach. Musiałyśmy im wszystko dokładnie wytłumaczyć, tzn. jak się zalogować, jak odpowiadać, jak wysyłać odpowiedzi, itd. To najbardziej im się spodobało. Nasza lekcja trwała 45 minut.
Ale to nie było jedyne ciekawe wydarzenie w tym dniu.
O 17.00 zaczęło się zebranie dla naszych rodziców. Nie było to jednak zwykłe zebranie. Na 17.25 przyszliśmy my, czyli uczniowie naszej klasy oraz wszyscy uczący nas nauczyciele. Odbyła się lekcja pokazowa. Były 4 krótkie lekcje prezentujące naszym rodzicom, jak pracujemy na laptopach, tablicy, pilotach itp. Na początku była informatyka. Najpierw pan zrobił nam krótkie powtórzenie z Worda na pilotach, a potem rozwiązywaliśmy test również z Worda na platformie. Potem była historia, pani pokazała, w jaki sposób korzystamy na lekcjach z płyty dołączonej do podręcznika. Na geografii również pani pokazała zasoby naszej płyty z podręcznika. Potem graliśmy w grę na portalu mojezadanie.pl, w którą, by poćwiczyć, graliśmy kilka dni temu na lekcji. Na biologii pani zrobiła nam powtórzenia o bezkręgowcach, najpierw w postaci krótkiej kartkówki na pilotach, którą rozwiązywaliśmy tak jak na informatyce – z rodzicami. Pani wysłała nam także notatkę, którą stanowiła tabelka porównująca stawonogi. Obejrzeliśmy filmik z płyty, a potem uzupełniliśmy tabelkę. Ostatnia była krótka matematyka, na której w GeoGebrze rysujemy wszystkie rzeczy związane z geometrią, by później wkleić je do naszego elektronicznego zeszytu. Na tej „lekcji” konstruowaliśmy sześciokąt foremny.
Naszym rodzicom spodobało się, w jaki sposób wykorzystujemy laptopy, Internet itp. do nauki. 

Dzisiejsza notka opowie trochę o różnych stronach internetowych z których często korzystamy na lekcjach. Bardzo często korzystamy ze strony mojezadanie.pl, na której najpierw trzeba wpisać swoje imię i nazwisko, a potem kod, który otrzymujemy od nauczyciela. Najczęściej używamy jej na lekcjach angielskiego, gdzie rozwiązujemy różne ciekawe i fajne zadania, a potem wysyłamy je pani klikając na „zakończ zadanie” i automatycznie wysyła się ono do pani. Nauczyciele mogą natomiast korzystać ze strony nauczyciel.pl, na której mogą dodawać różne materiały do lekcji.

Korzystamy również z ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia interaktywne musimy uzupełniać jako zadania domowe z matematyki i angielskiego. Gdy je uzupełnimy musimy je wysłać i automatycznie komputer sprawdza nam ilość błędów. Jest to bardzo przyjemne bo często nie trzeba nic wpisywać, tylko np. przenosić, czy zaznaczać. :)

Ostatnio kilku nauczycieli poprosiło, byśmy mogli poprowadzić jakąś lekcję, np. pani z biologii i w tym tygodniu w czwartek właśnie Daria i Iza poprowadziły lekcję o płazach. Najpierw przesłały notatkę do uzupełnienia, a potem wyświetliły ciekawą prezentację, na której były informacje do notatki. Lekcja była przyjemna i szybko minęła. :D

Na koniec wszystkim to czytającym życzę wytrwałości co do szkoły i nie martwcie się – za niedługo już ferie. :) :) :)

Już długo zabierałyśmy się do napisania pierwszej notki. Ale zawsze coś nam wypadało, więc może na początku się przedstawimy. :D Pisać dla Was będą: Iza, Daria i Basia. Jesteśmy uczennicami klasy Ia, czyli e-klasy w Gimnazjum nr 3 im. Jacka Kuronia w Żorach.
Do pisania bloga, wybrał nas wychowawca, pewnie dlatego, że piszemy również naszego klasowego bloga, więc mamy wprawę. :)
Teraz może napiszemy coś o naszej szkole i klasie. Nasza szkoła znajduje się na osiedlu Sikorskiego, jest to Zespół Szkół nr 3, ponieważ gimnazjum jest połączone z liceum. W naszej szkole są 4 pracownie komputerowe. Jedną z nich jest nasza sala, w której każdy uczeń ma swojego laptopa. Jest tam również tablica interaktywna, ale nie jedyna w naszej szkole. Tablica interaktywna jest także w pracowni audiowizualnej. W wielu innych salach mamy ekrany i projektory. W każdej pracowni jest również laptop lub komputer, ponieważ od tego roku szkolnego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Mamy dwie sale gimnastyczne – małą i dużą oraz salę do gry w tenisa stołowego i dwie siłownie. Więcej o naszej szkole znajdziecie na stronie internetowej : /www.zs3zory.aplus.pl/ Możecie tam również przeczytać naszego bloga oraz wejść na stronę internetową naszej klasy.
Teraz trochę więcej o e-klasie. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła, jako jedyna w Żorach i jako jedna z pierwszych w kraju utworzyła właśnie taką klasę. Jest nas siedemnaścioro. Jak już wcześniej napisałyśmy, każdy ma swojego laptopa. Notatki z niektórych przedmiotów piszemy na laptopach lub nauczyciele nam je po prostu wysyłają z tablicy na serwer. Korzystamy również z laptopów do wyszukiwania różnych informacji związanych z tematem lekcji. Kartkówki lub nawet sprawdziany niekiedy mamy na pilotach. Dość często przygotowujemy różne prezentacje i to my prowadzimy lekcję. Lubimy taki charakter zajęć. Tylko na niektóre lekcje, takie jak muzyka, plastyka czy wuef wychodzimy z naszej sali. Czasami jednak zdarza się, że pani z jakiegoś przedmiotu chce przeprowadzić lekcje w swojej sali, więc wtedy zmieniamy pracownię.
Jak na razie to będzie chyba tyle. Więcej dowiecie się w następnych notkach, które będziemy starały się dodawać dość często.
Mamy nadzieję, że nasz blog Wam się spodoba i będziecie go często odwiedzać. ; )

Pozdrawiamy

A tak na koniec ; ) :
Stary Rok odchodzi wielkimi krokami, niech więc wszystkie złe chwile
zostaną za Nami. Nowy Rok niech Wam przyniesie dużo zdrowia, wiele radości a
przede wszystkim szczęścia w miłości SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!