Moduł II – Top 10 ulubionych reżyserów

  1. tarantinoQuentin Tarantino – jak dla mnie niekwestionowany mistrz kina postmodernistycznego, i przy okazji żywy dowód na słuszność cytatu Platona – „człowiek zupełnie nie tknięty szałem nie wejdzie do świątyni muz”. Szalone zwroty akcji i rozbudowane dialogi to cechy charakterystyczne jego filmów, zaś „Pulp Fiction” – arcydzieło definiujące styl Tarantino samą nazwą.jeunet
  2. Jean-Pierre Jeunet – cenię jego filmy ze względu na wspaniały, groteskowo-surrealistyczny klimat ipomysły, które żadnemu innemu reżyserowi z pewnością by nie przyszły do głowy. Szczególnie polecam „Amelię” – film oryginalny i zapadający w pamięć, a jednocześnie w sam raz na początek dla każdego, kto chce poznać styl tego reżysera.
  3. burtonTim Burton – kolejny mistrz tworzenia klimatu, tym razem takiego, którego najlepszym określeniem byłoby „cudaczny”(nawet Spielberg za starych, dobrych czasów nie dorównuje mu na tym polu). Teoretycznie filmy Burtona można nazwać „filmowymi baśniami dla dorosłych”. Reżyser niezwykle twórczy i zarazem różnorodny – potrafi równie dobrze stworzyć coś nowego(„Edward Nożycoręki”) jak i wskrzesić klasykę w nowej oprawie(„Jeździec bez głowy”).del toro
  4. Guillermo del Toro – na swój sposób podobny do Burtona, z tą różnicą, że zamiast cudactwa preferuje groteskę. Zgrabnie wykorzystuje motywy mitologiczne i z ludowych podań, przypominając współczesnym widzom, dlaczego ludzie boją się sił nadprzyrodzonych („Labirynt fauna”). Nie gorzej cronenbergidą mu też filmy rozrywkowe („Hellboy” obie części; „Pacific Rim”). Filmowy odpowiednik mojego ulubionego pisarza grozy – Howarda Phillipsa Lovecrafta.
  5. David Cronenberg – jeden z nielicznych reżyserów preferujących gore, których mogę polecić ze względu na mimo wszystko wartościowe treści. Szczególnie polecam „Wideodrom”, który – o dziwo – pasuje do czasów współczesnych jeszcze bardziej niż do lat 80., w których go nakręcono.zemeckis
  6. Robert Zemeckis – styl trochę jak u Spielberga, z tą różnicą, że podczas gdy wspomniany weteranHollywood zdaje się powoli „wygasać”, to Zemeckis wciąż pozostaje w formie. Cenię go zarówno za osiągnięcia z dawnych lat („Forrest Gump”, „Kontakt” i trylogia „Powrotu do przyszłości”) jak i za otwartość na nowe techniki(„Beowulf” z 2007 roku).
  7. jacksonPeter Jackson – nazwisko te jest znane chyba każdemu. Powiem tylko, że do dziś dziwię się, jakim cudem twórca tak stosunkowo drobnych produkcji jak „Martwica mózgu” czy „Przerażacze” otrzymał możliwość stworzenia „Władcy Pierścieni”. Nie zmienia to oczywiście faktu, że poza tolkienowską sagą stworzył naprawdę warte uwagi filmy, ale to przecież nie ten sam budżet.spielberg
  8. Steven Spielberg – chyba najsłynniejszy reżyser i producent w Hollywood, które bez niegobyłoby dużo uboższe. Co prawda ostatnio nie popisał się żadnym szczególnie porywającym filmem, wciąż mogę go polecić ze względu na wybitne osiągnięcia w przeszłości(„Imperium Słońca”, „E.T.”, „Park Jurajski” czy trylogia „Indiany Jonesa” to pozycje obowiązkowe dla każdego kinomana). Poza tym to de facto on stworzył te najpopularniejsze wizerunki kosmitów w kinie(zarówno te przyjazne, jak i wrogie).
  9. gilliamTerry Gilliam – najłatwiej go skojarzyć z produkcjami „Monty Pythona”, przepełnionymi humorem skrajnie abstrakcyjnym acz przemyślanym. Współcześnie niewielu reżyserów potrafi wykorzystywać motywy fantastyczne na tyle sposobów – jako element humoru(wspomniany Monty Python), intrygujące halucynacje(„Fisher King”), mroczne strony starych baśni(„Nieustraszeni bracia Grimm”) czy nawet jako wizje całkowicie burzące racjonalne pojmowanie świata(„Parnassus”).
  10. snyderZack Snyder – jeden z nielicznych twórców filmów wyłącznie rozrywkowych, którego mogę polecić także co ambitniejszym widzom. Warty uwagi z racji niecodziennego spojrzenia na popkulturę, którą – jak już udowodnił w „Watchmen” i „Człowieku ze stali” – można wykorzystać do stworzenia wartościowego filmu(co czyni nawet lepiej od Christophera Nolana).
Kategoria: Bez kategorii
Data: 06 kwi 2014

Zostaw komentarz

*

CommentLuv badge


css.php