Zorganizowanie projekcji filmowej dla młodzieży z naszego gimnazjum

We wtorkowe popołudnie, 11grudnia,  odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w ramach programu „Filmoteka szkolna. Akcja!”. Uczestnicy obejrzeli krótkometrażowy film Jacka Skalskiego pt. „Portret własny”. Był to montażowy film dokumentalny. Film montażowy oznacza, że dzieło końcowe zostało „sklejone” z wielu mniejszych części. W przypadku „Portretu własnego”Jacek Skalski zebrał krótkie amatorskie filmy z okresu PRL-u, które przedstawiały różne wydarzenia z życia rodzinnego, jak np. urodziny czy komunię świętą, oraz z życia ogółu, jak np. pochody pierwszomajowe czy procesje. Jest to przykład pamięci zbiorowej i indywidualnej.W filmie Skalskiego nie padają żadne dialogi, tylko słychać różne odgłosy oraz powszechnie znane pieśni. Ten film stanowi próbę wglądu w mechanizm rządzący pamięcią zbiorową. Sięgnąwszy do źródeł, jakimi są amatorskie filmy dokumentalne zrealizowane w różnych okresach trwania PRL, reżyser stworzył z ich fragmentów spójną całość składającą się na …Portret własny Polaków. Z całości tej wyłania się z zapis wydarzeń z życia zbiorowego i prywatnego, które filmowcy amatorzy uznali za warte utrwalenia na taśmie filmowej.Uczestnicy podczas dyskusji o filmie zapoznali się także z subiektywnym komentarzem, gdzie poruszono wiele wątków związanych z filmem.

To spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego bardzo mi się podobało, ponieważ oglądaliśmy i dyskutowaliśmy o gatunku filmowym, z którym jeszcze nigdy nie miałem do czynienia. Uważam, że te zajęcia są ciekawym połączeniem zarówno dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą filmów oraz obejrzeć ciekawy polski film.

Uważam, że zajęcia prowadzone w ramach Filmoteki pozwalają młodzieży na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Można obejrzeć polski film, wziąć udział w dyskusji, a co za tym idzie poszerzyć wiedzę dotyczącą historii polskiego kina i jego twórców. Dodatkowym atutem każdego spotkania jest mini konkurs, w którym można wygrać drobne nagrody. Tym razem jako zadanie konkursowe padło: „Podaj datę rozpoczęcia i zakończenia stanu wojennego w Polsce”.

Teledyskiem, który nas inspiruje i wywołuje w nas potrzebę zastanowienia się jest YouTube Preview Image

Można go interpretować na dwa sposoby, ze względu na miłość i relacje lub dzieciństwo. Przemyślenia – ludzie w związku powinni odejść na chwilę od codzienności i znaleźć czas dla siebie. Każdy ma w sobie dziecko.

 

Kilka słów o nas

Nazwa naszej grupy – Maklar nie jest przypadkowa. Łączy dwie pierwsze litery imienia każdego z nas : Martyna, Klaudia, Arkadiusz :)

Chodzimy do jednej klasy, mamy ze sobą dobry kontakt.

Martyna – artystka. Śpiewa, rysuje, fotografuje. Miłośniczka muzyki grunge, alternatywnego rocka i dramatów psychologicznych.

Klaudia – towarzyska. Najwięcej radości sprawia jej przebywanie ze swoimi przyjaciółmi. Wierna słuchaczka rocka i wielbicielka dramatów psychologicznych.

Arkadiusz – pewny siebie. Fan piłki nożnej. Lubi dubstep i piosenki wpadające w ucho. Ulubione gatunki filmowe – horrory, komedie.

„Jestem zły”

Obejrzeliśmy krótki film dokumentalny pt. „Jestem zły”. Pokazuje dzień z życia młodych ludzi, mieszkających w biednej dzielnicy Warszawy – Pradze. Pomysł reżysera, aby powierzyć kamerę głównym bohaterom był bardzo dobry. Prawda została ukazana w najszczerszy i poruszający sposób. To jakim słownictwem dysponują, ich nawyki, warunki w mieszkaniach, postrzeganie życia wywołało w nas zszokowanie, ponieważ nie  doświadczyliśmy czegoś takiego.