Nasze Top 10 reżyserów

1. Stanley Kubrick- Wielki Mistrz Kina, jeden z najwybitniejszych osobistości filmu. Prowokator, innowator, wizjoner.  Geniusz kina gatunkowego. Bardzo ważną rolę w filmach Kubricka odgrywała muzyka i precyzyjne zdjęcia.  Zgłębiał studium szaleństwa ( Lśnienie), bezsens wojny (Full Metal Jacket), czy najbardziej intymne ludzkie słabości (Oczy szeroko zamknięte). Balansował między kinem sci-fi (2001: Odyseja Kosmiczna), epickimi filmami historycznymi (Spartakus), a gorszącymi i prowokacyjnymi eksperymentami (Mechaniczna Pomarańcza).

2. Steven Spielberg- twórca wspomnień pokoleń młodych kinomanów, ojciec chrzestny blockbusterów, innowator w dziedzinie przemysłu filmowego. Reżyser i producent nieprawdopodobnej ilości kultowych i niezapomnianych filmów. Twórca zarówno kasowych przebojów (Szczęki, Park Jurajski), jak i filmów poważnych, zaangażowanych, poruszających często trudne i ważne tematy (Lista Schindlera, Monachium). Od lat Spielberg odgrywa również rolę filmowego sumienia Ameryki (Szeregowiec RyanLincoln).

3. Martin Scorsese- Jego filmy pełne są brudu, seksu, pieniędzy i cholernie dobrej muzyki.  W nowatorski i charakterystyczny dla siebie sposób przedstawia ciemne, pełne gangsterów amerykańskie dzielnice (Taksówkarz, Chłopcy z ferajny,  Infiltracja). Stworzył niezapomniany tandem z Robertem De Niro, tworząc niepoważnie prawdziwy maraton świetnych filmów. Ostatnimi laty wymienił starego kumpla na Leonardo di Caprio. Scorsese w swojej twórczości nie raz udowadniał, że nie boi się kontrowersyjnych tematów różniących się od jego typowego emploi ( Ostatnie kuszenie Chrystusa). Ostatnio pokazał także, że wciąż ma jaja (Wilk z Wall Street).

4. Peter Jackson- idealny przykład reżysera, który wyrósł z miłości do kina, co wyraźnie widać w jego twórczości. Zaczynając od krwawych i porąbanych horrorów (Martwica mózgu), gładko przeszedł do trylogii, która przyniosła mu sławę, uznanie i stałe miejsce w panteonie twórców kina. Chodzi oczywiście o trzy części Władcy pierścieni, którymi rozbudził emocje wszystkich fanów i przypomniał o gatunku fantasy, który przeżył dzięki niemu renesans. Władca pierścieni  to filmy pełne magii kina  oraz klimatu, który każdego potrafi przenieść do krainy Śródziemia. Do innych dzieł Jacksona zaliczyć można dramat Nostalgia anioła, spełnienie dziecięcych marzeń-King Konga, i świeży skok na kasę w postaci Hobbita.

5. Tim Burton- naczelny świr Hollywood, tworzący w niepowtarzalnym, magicznym i szalonym stylu. Już pierwszym filmem (Sok z żuka), wyraźnie zakomunikował światu swój styl i oryginalność. Kontynuował tą drogę w świetnych, magicznych obrazach ( Ed Wood, Edward Nożycoręki). Burton tworzy również oryginalne, pełne czarnego humoru animacje (Gnijąca Panna Młoda, Frankenweenie). Filmy Burtona poznać można po charakterystycznym uroczym mroku, galerii zwariowanych postaci oraz po tym, że gdzieś na pierwszym planie kręcą się Helena Bonham Carter i Johnny Depp, a z głośników wybrzmiewa magiczna muzyka Danny’ego Elfmana.

6. Quentin Tarantino- gość, który robi co chce, nie przejmuje się obowiązującymi trendami i dosłownie strzela do widza soczystymi i nieprzyzwoicie wulgarnymi dialogami. Już jego debiut Wściekłe Psy pokazał, że Tarantino nie owija w bawełnę. A po 1994 roku, kiedy to na ekrany kin weszło Pulp Fiction, nic już nie było takie same. Mistrz postmodernizmu w kinie, nie bacząc na obowiązujące normy pokazał, ze można umiejętnie bawić się kinem.  Razem ze swoim sprawdzonym teamem (m.in. Samuel L. Jackson, Uma Thurman) od lat zaskakuje kolejne rzesze kinomanów, jednocześnie pokazując kto tu jest największym pożeraczem filmów. Czerpie z westernów, kina japońskiego i amerykańskich filmów klasy B. Nieprzewidywalny i niepokorny.

7. Darren Aronofsky-  Dziwny. To pierwsze co nasuwa się po obejrzenie fabularnego debiutu Aronofskiego- Pi. Kolejne mocne, wstrząsające dzieło- Requiem dla snu, pokazało niepokorność i ambicje reżysera. Kolejnymi filmami reżyser udowodnił, że interesują go trudne, wżerające się psychikę, paranoiczne dzieła oraz twardo stąpające po ziemi i dążące do swoich celów jednostki (Zapaśnik, Czarny łabędź ). Poetyckie Źródło i biblijny Noe, potwierdziły że należy bacznie i uważnie obserwować poczynania tego reżysera.

8. Frank Darabont- najbardziej znany ze stworzenia dwóch filmów. Ale za to jakich! Zielona Mila i Skazani na Shawshank już na zawsze wpisały go na listę twórców niezapomnianych dzieł filmowych. Któż nie uronił łzy na Zielonej Mili? Kto nie poczuł dreszczu emocji i nie został napełniony nadzieją po obejrzeniu Skazanych na Shawshank? Dzięki tym filmom Darabont zapewnił milionom kinomanów niezapomniane doznania oraz stał się najlepszym ekranizatorem prozy Stephena Kinga i reżyserem filmów więziennych.

9. Christopher Nolan- Geniusz? I tak, i nie.  Ale wiele na to wskazuje. Z pewnością mistrz kina na miarę XXI wieku. Twórca ambitnych blockbasterów (Mroczny Rycerz), inteligentnych filmów akcji (Incepcja) oraz reżyser, sprawnie posługujący się językiem filmu, który angażuje i wpuszcza widza w kolejne pułapki (Memento, Prestiż). Mało jest w obecnym świecie kina takich perfekcjonistów, dbających o każdy szczegół w filmie jak Nolan.

10. Ridley Scott- nie ma chyba drugiego takie reżysera, który tak sprawnie przeskakiwałby w filmowych gatunkach, tak często wychodząc obronną ręką, co więcej odnosząc sukces. Podręcznikowy i wzorowy hollywoodzki rzemieślnik, niepozbawiony ambicji i autorskich zakusów.  Czy to arcydzieła kina sci-fi (Obcy- 8 pasażer Nostromo, Łowca Androidów), feministyczny manifest (Thelma i Louise), epickie kino historyczne (Gladiator), pełne akcji filmy wojenne (Helikopter w ogniu, G.I. Jane),  przewrotna komedia ( Naciągacze), czy kino gangsterskie (American Gangster). Robi wrażenie, nie?

One thought on “Nasze Top 10 reżyserów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge