Recenzja filmowa ‚Schody’

Film reżysera ,pt. „Schody” to jeden z krótkometrażowych filmów pochodzących z pakietu filmoteki szkolnej.

 

Opowiada historię człowieka, o nieokreślonej płci,czy wieku, o symbolicznej posturze, który błądzi po labiryncie tytułowych schodów.Krąży szukając wyjścia, końca,celu, czy też po prostu sensu daneg labiryntu.Na samym początku raz się potyka, ale wstaje i brnie dalej w głąb.W końcówce filmu natrafia na wysokoustawione stopnie. Wchodzi na nie mając nadzieję, że znajdzie drogę ucieczki, jednak dzieje się zupełnie inaczej, mianowicie upada i staje się jednym ze schodków, na samym szczycie, umierając w ten sposób.

Interpretuję to dzieło reżysera jako symbolikę życia, w którym zawsze czegoś szukamy, natrafiamy na przeszkody, jednakże pokonujemy je, ale i nie zawsze osiągamy sukcesy. Labirynt schodów ma znaczenie symboliczne jako wielkie cmenatrzysko.

 

Film na wysokim poziomie. Głęboko porusza, zarazem pobudza do refleksji. Pozostawia dużo pytań. Czarnobiała kolorystyka nadaje tajemniczości. Zakończenie zaskakuje(choć nie wiem jak będzie w państwa przypadku, gdyż zakończenie juz zdradziłam).Film dla osób z wyobraźnią. Na mnie wywarł duże wrażenie. Wszystkim polecam obejrzeć go i poświęcić chwilkę na przemyślenia.

 Oliwia Arent, Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy

 

Recenzja filmu ‚ Chleb’

 

 

Film pt. „Chleb” Grzegorza Skurskiego, który obejrzałem w ramach projektu „Filmoteka Szkolna-Akcja!”, na długo pozostanie w mojej pamięci. Poetycka opowieść wywarła na mnie duże wrażenie, miałem okazję spotkać się z autentyczną osobą, która przeżyła podróż w głąb Rosji.

Zacznę od filmu. Można usłyszeć stukot kół, odgłosy ludzi mówiących w różnych językach, płacz dziecka. Obraz przedstawia widok szarych obrazów oglądanych przez szparę w desce oraz kolorowy obraz pod koniec filmu. Gest kolejarza podającego chleb i wyciągnięta przez kratę dziecięca dłoń usiłująca odebrać „dar”. Połączone w całość tworzą emocje, stwarzają odpowiednią atmosferę , w sumie – bardzo przejmujący obraz.

Od pierwszych scen nie mogłem w pełni go odczytać. Dopiero wspólna rozmowa na temat filmu, analiza poszczególnych scen przybliżyła mi jego tematykę oraz wymowę.

Zwyczaj witania chlebem i solą nazywamy rozpoczynaniem nowego życia, dzielenie się chlebem to symbol przyjaźni i gościnności, upuszczony chleb podnosi się z ziemi i całuje – jest to gest szacunku.

W filmie G. Skurskiego ukazany jest gest kolejarza, który bezrefleksyjnie i mechanicznie podaje chleb do rąk wystająch z okna wagonu ( prawdopodobnie dziecka ), który jest zbyt duży aby przejść przez kraty, można nazwać pomocnym przy jednoczesnej aprobacie zła.

Moją uwage, przykuła końcówka filmu. Ukazuje się nam kolorowy obraz ( który wcześniej był czarno biały, nawiązujący do szarości życia i braku jakiejkolwiek nadziei), który odzwierciedla jakąś nową nadzieje na lepsze życie, na lepszy byt. Widać pewną szansę i kolorowe życie. Ale ukazuje nam się także porzucony chleb. To jest przykład z naszej codzienności, ukazuje niestety że nie wszscy szanują to co mają , lub dostają.

Podróż przebiegała tak, jak przedstawiono ją w filmie: bydlęce wagony, krajobraz oglądany przez szparę, głód, zimno, niepokój, cierpienie, a więc to, co widzimy w filmie jest „ z życia wzięte”.

Zachęcam do obejrzenia tego niezwykłego, przejmującego filmu, ponieważ ten 10-minutowy obraz pt. „Chleb” skłania do głębszej refleksji o szacunku do rzeczy materialnych, tak jak i niematerialnych.

Wojciech Górski, gimnazjum nr 1 w Trzebnicy

Klasowa projekcja filmowa.

Wczoraj mieliśmy zaszczyt zrobienia projekcji filmowej w klasie, nie duża publiczność ale lepsze to niż nic :)

Oglądaliśmy film krótkometrażowy Michała Dudziewicza pt. ‚ Wyjście na jak robotników kina z fabryki snów’. Projekcja wyglądała następująco:

  •  na samym początku omówiliśmy informacje o autorze
  • omówiliśmy film który zaproponowaliśmy, oraz co może oznaczać tytuł
  •  oraz zaproponowaliśmy dla klasy zadanie specjalnie , aby zapisali na rozdanych przez nas wcześniej karteczkach tytuły filmów które rozpoznają podczas projekcji.
  • o obejrzeniu filmu wspólnie z całą grupą dyskutowaliśmy o zapisanych przez nich tytułach, ale niestety nikomu nie udało się zapisać wszystkich.

Ogólnie to jesteśmy dumni z wszystkiego co dokonaliśmy na tej lekcji, nikt nie spał podczas odtwarzania filmu co możemy uznać za nasz mały sukces :)

Podczas projekcji nasza pani nauczyciel bawiła się w fotografa, oto rezultaty :kinokino2

Jak to bywa ze złośliwością rzeczy martwych, mamy dostęp tylko do 2 zdjęć. Mamy nadzieje że nakłoniliśmy was do organizacji takich projekcji filmowych. A może odważycie się na projekcje filmową na większą skale ? Zapraszamy do komentowania oraz przeglądania naszych wcześniejszych wpisów ;)

 

Teledysk który nas inspiruje!!

YouTube Preview Image

Reżyseria: Ryan Lewis i Jon Jon Augustavo

Produkcja :Tricia Davis

Teledysk który nas inspiruje jest teledyskiem do utworu Macklamore’a i Ryan’a Lewis’a pod tytułem ’Same love’. Nieoficjalnie został przyjęty jako hymn przez zwolenników legalizacji małżeństw homoseksualnych. Macklemore wyjaśnił, że piosenka również wyszła z jego własnych frustracji do ludzi którzy źle odnoszą się w stosunku do osób homoseksualnych.Myślimy, że jako społeczeństwo mamy ewolucję i, że hip-hop zawsze reprezentację co sie dzieje w świecie już teraz. Przedstawia życie głównego bohatera i partnera tej samej płci, ukazuje ich życie w skrócie począwszy od małżeństwa a skończywszy na rozstaniu w starości. Inspiruje nas dlatego, że pokazuje że zawsze trzeba być sobą i postępować zgodnie z tym co nakazuje serce a nie społeczeństwo. Dzięki niemu zrozumieliśmy że zawsze niezależnie od sytuacji powinnyśmy postępować zgodnie z tym co mówi nam nasze serce. Mamy nadzieje że nie tylko my dążymy do tego aby być sobą, oraz że nakłoniliśmy kogoś do tego samego. Pozdrawiamy ;)

Różne perspektywy.

Chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi zmaganiami z wykonywaniem zdjęć z różnych perspektyw:

1.Perspektywa żabia.żaba

2.Perspektywa ptasia.

z góry

3.Plan bliski.

dalej twarz

4.Zbliżenie.

twarz

Naszym modelem został członek naszej grupy oraz przyjaciółka ;)

Top Ten najlepszysh reżyserów.

2008 Cannes Film Festival - Palme d'Or Closing Ceremony - Arrivals1. Roman Polański

Wybitny reżyser , jeden z najlepszych a świecie naszą uwagę szczególnie zwrócił dzięki niesamowitemu dramatowi pt. ‚ Pianista ‚. Film ukazuje ciężkie czasy drugiej wojny światowej. Film w całości można obejrzeć TUTAJ.

KI

2.Krzysztof Kieślowski

Także jeden z najlepszych reżyserów w Polsce i na świecie. Swym talentem na trwałe zapisał się w historii kinematografii. Jednym z jego najlepszych dzieł jest trylogia ‚Trzy kolory’. Można je w całości obejrzeć TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ.

janusz

3.Janusz Nasfeter

Bardzo dobry reżyser który zainteresował nas filmem pt. ‚Abel, twój brat’. Film dostępny jest w pakiecie filmoteki szkolnej. Film w całości można obejrzeć TUTAJ. Zareżyserował jeszcze inne filmy jak np. ‚Motyle’ , które można obejrzeć TUTAJ.

ja4.Jacek Borcuch

Bardzo dobry reżyser jednego z najlepszych moim zdaniem polskich dramatów, a mowa o filmie pt. ‚Nieulotne’. Jacek portretuje młodość z czułością, ale i tęsknotą. Świetne dzieło, skłania do głębokiej refleksji. Film w całości można obejrzeć TUTAJ.

wod5.Woody Allen

Jak moglibyśmy zapomnieć o tak znakomitym reżyserze jak i scenarzyście i aktorze. Jednym najbardziej lubianym przez nas filmem są ‚Zakochani w Rzymie. Film można obejrzeć TUTAJ.

Tim_Burton_by_Gage_Skidmore

6. Tim Burton

Genialny człowiek i zarazem reżyser, wyreżyserował między innymi ‚Alicja w krainie czarów’ jak i wiele innych powalających filmów np . ‚Gnijąca panna młoda’ . Pierwszy podany można obejrzeć TUTAJ , a drugi TUTAJ.

lincz7.David Lynch

Bardzo dobry w swoim fachu, zainteresował san swoim filmem pt. ‚Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną’. Który w całości można obejrzeć TUTAJ.

Quentin-Tarantino-Roots-Cover8.Quentin Tarantino

Jeden z naszych ulubionych filmów został wyreżyserowany właśnie przez niego, a mowa oczywiście o ‚Django’. Który można obejrzeć w całości TUTAJ.

pic9.Małgorzata Szumowska

Świetna polska reżyserka i nie tylko. Naszą uwagę zwróciła filmem ‚W imię’. Który można obejrzeć w całości TUTAJ.

ostpor05070610.Andrzej Wajda

I na samą końcówkę jeszcze jeden polski reżyser. Oczywiście filmem który nas zainteresował jest ‚Wałęsa. Człowiek z nadziei ‚. Który można obejrzeć TUTAJ.

Mamy nadzieje że podoba wam się nasza lista top 10 , pozdrawiamy ;) !

Oto my !

kurs
Witamy wszystkich !
Od lewej Wojtek, Paweł, Maciek, Oliwia i Magda my, kolejni członkowie grupy III. Uczęszczamy do Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy. Braliśmy już udział w konkursie organizowanym przez Filmotekę Szkolną. Zawsze uczęszczamy na różnego typu organizowane noce filmowe. Uważamy, że każde dzieło kinematograficzne jest inne, ale fascynujące na swój sposób. Wolne chwile zazwyczaj spędzamy na oglądaniu przeróżnych filmów. Interesujemy się nimi już od dawna. Chcemy ukończyć kurs, aby móc rozwijać swoje zdobyte dotychczas zdolności, ale i nabywać nowe wiadomości. Mamy nadzieję, że będzie to świetna zabawa ; ) !