Recenzja filmu ‚ Chleb’

 

 

Film pt. „Chleb” Grzegorza Skurskiego, który obejrzałem w ramach projektu „Filmoteka Szkolna-Akcja!”, na długo pozostanie w mojej pamięci. Poetycka opowieść wywarła na mnie duże wrażenie, miałem okazję spotkać się z autentyczną osobą, która przeżyła podróż w głąb Rosji.

Zacznę od filmu. Można usłyszeć stukot kół, odgłosy ludzi mówiących w różnych językach, płacz dziecka. Obraz przedstawia widok szarych obrazów oglądanych przez szparę w desce oraz kolorowy obraz pod koniec filmu. Gest kolejarza podającego chleb i wyciągnięta przez kratę dziecięca dłoń usiłująca odebrać „dar”. Połączone w całość tworzą emocje, stwarzają odpowiednią atmosferę , w sumie – bardzo przejmujący obraz.

Od pierwszych scen nie mogłem w pełni go odczytać. Dopiero wspólna rozmowa na temat filmu, analiza poszczególnych scen przybliżyła mi jego tematykę oraz wymowę.

Zwyczaj witania chlebem i solą nazywamy rozpoczynaniem nowego życia, dzielenie się chlebem to symbol przyjaźni i gościnności, upuszczony chleb podnosi się z ziemi i całuje – jest to gest szacunku.

W filmie G. Skurskiego ukazany jest gest kolejarza, który bezrefleksyjnie i mechanicznie podaje chleb do rąk wystająch z okna wagonu ( prawdopodobnie dziecka ), który jest zbyt duży aby przejść przez kraty, można nazwać pomocnym przy jednoczesnej aprobacie zła.

Moją uwage, przykuła końcówka filmu. Ukazuje się nam kolorowy obraz ( który wcześniej był czarno biały, nawiązujący do szarości życia i braku jakiejkolwiek nadziei), który odzwierciedla jakąś nową nadzieje na lepsze życie, na lepszy byt. Widać pewną szansę i kolorowe życie. Ale ukazuje nam się także porzucony chleb. To jest przykład z naszej codzienności, ukazuje niestety że nie wszscy szanują to co mają , lub dostają.

Podróż przebiegała tak, jak przedstawiono ją w filmie: bydlęce wagony, krajobraz oglądany przez szparę, głód, zimno, niepokój, cierpienie, a więc to, co widzimy w filmie jest „ z życia wzięte”.

Zachęcam do obejrzenia tego niezwykłego, przejmującego filmu, ponieważ ten 10-minutowy obraz pt. „Chleb” skłania do głębszej refleksji o szacunku do rzeczy materialnych, tak jak i niematerialnych.

Wojciech Górski, gimnazjum nr 1 w Trzebnicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge