W reżyserii…

Zadanie które sprawiło mi troszkę problemu, ponieważ nigdy nie robiłam rankingu TOP reżyserów, a jak już zdarzyło mnie się wybrać ulubionych, to nie było ich 10, ale ze trzech! Jednak postaram się przedstawić wam moje TOP TEN REŻYSERÓW.

Pierwsze zaszczytne miejsce i bez żadnych sporów zajmuje

tim-burton

TIM BURTON

Nie dość, gdy oglądam jego filmy przechodzą mnie ciarki, to w dodatku każdy film trafia w moje gusta. ;)

Filmy  ”Edward Nożycoręki”, „Ed Wood”, „Jeździec bez głowy”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Gnijąca panna młoda” i ostatni „Swenney Todd”, „Alicja w krainie czarów”. Ci którzy mnie znają dokładnie wiedzą dlaczego akurat wymieniłam TE filmy. Podobnie jak Pan Burton, jestem zafascynowana aktorem który w każdym z tych filmów wczuł się idealnie w rolę… Oczywiście chodzi mi tutaj o cudownego Johnego Deep’a. <3

Drugie miejsce…

Steven_Spielberg_Masterclass_Cinémathèque_Française_2_cropped

STEVEN SPIELBERG

No kto choć raz nie oglądał przynajmniej jednej części ( mojej ulubionej serii przygodowej) „Indiana Jones”? No kto?! Albo przynajmniej nie słyszał o wspaniałym Mr. Jones.

Kto nigdy nie usłyszał historii o wyspie na środku oceanu na której żyją wyhodowane dinozaury?

Lub horror z 1975r. przez który w dzieciństwie zapewne większość z nas, gdy leciał on w telewizji znikała sprzed ekranów, by nie widzieć jak „Szczęki” rozszarpują ludzi!

A może Kosmita o imieniu E.T. z 1982r. , czy film który wzrusza do łez „Czas wojny” z 2011r.

Nic więcej nie dodam na ten temat, bo chyba wiadomo o co mi chodzi.

Kolejne miejsce zamykające TOP 3 zajmuje

roman-polanski-wenus-jest-kara-fot-szymon-kobusinski

ROMAN POLAŃSKI

Miałam duży dylemat kto ma wejść na to miejsce (podobnie jak pomiędzy I i II miejscem) , ale już tłumaczę dlaczego wybrałam tego reżysera.

Nie lubię horrorów, a jednak zdarza mnie się czasem obejrzeć jakiś… Tak mniej więcej raz na miesiąc. Jednak gdy zobaczyłam film którego tytuł słyszało większość z was, a mianowicie „Dziecko Rosemary” , nie ruszyłam żadnego strasznego filmu przez dobre 4-5 miesięcy. Ale to nie dlatego zasłużył on sobie na moje trzecie miejsce.

Film dzięki któremu Pan Polański zdobył moje serce, to „Pianista”. Wzruszający film historyczny, który każdy z nas powinien obejrzeć.

Kolejne już 4 miejsce…

139924-george-lucas

GEORGE LUCAS

No kto z was nie słyszał tego nazwiska? Zapadło ono do historii kina.

Jest to twórca mojej kolejnej ulubionej serii filmów „Star wars”/”Gwiezdne wojny”.

5 miejsce…

OB-WZ660_columb_DV_20130409133923

CHRIS COLUMBUS

Stworzył filmy takiej jak „Mrs. Doubtfire”, ”Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna” czy znanej każdemu z nas cudownej serii „Harry Potter”.

No i oczywiście jakbym mogła nie wspomnieć o naszym cudownym chłopcu ;) „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”, był on również reżyserem tych filmów bez których święta nie mogłyby się odbyć.

6 miejsce…

wenn2754515

ROB MARSHALL

Jest odpowiedzialny za dwa wspaniałe musicale ( jeśli ktoś czytał zakładkę „O mnie”, wie o co chodzi)mianowicie „Into the woods” oraz „Chicago” , i dlatego zajął 6 miejsce. Jak również uwielbiam film „Wyznania Gejszy” czy najnowszą część „Piraci z Karaibów”.

7 Miejsce…

Woody-Allen-1

WOODY ALLEN

Uwielbiam jego komedie romantyczne, które za każdym razem poprawiają mi humor. Podziwiam go za jego wspaniałą twórczość.

8 miejsce…

923534-alfred-hitchcock

ALFRED HITCHCOCK

Nie potrafię tego wytłumaczyć, mam pewien sentyment i niech tak zostanie ;) Film przez który znalazł się na tym miejscu to „Ptaki”.

9 miejsce…

928659-christopher-nolan

CHRISTOPHER NOLAN

Jestem wielką fanką superbohaterów, a ów reżyser jest odpowiedzialny za filmy takie jak „Człowiek ze stali”, „Mroczny rycerz” czy po prostu „Batman: początek”.

I ostatnie miejsce zajmuje…

Greek Theater

QUENTIN TARANTINO

Za jego klasyki i wyjątkowy styl, który kryje w takich filmach jak „Django”, „Kill Bill” czy „Desperado”.

Nie przepadam robić rankingów, bo nigdy nie potrafię wyczerpująco uzasadnić dlaczego „tak właśnie jest, jak jest”. Ale i tak dla mnie, TA TOP 10 będzie najlepsza. <3

,,The piano” ~ MOJE przemyślenia i uczucia.

 1bcc09e7cd_101610255_o2

Prawie każdy film ma pewną alegorię, płente, morał… Ale nie każdy z nas to widzi. Ostatnio zastanawiałam się, dlaczego wiele filmów oskarowych jest trudnych do zrozumienia… Wszyscy patrzą na nie powierzchownie, i oceniają w pewnym sensie ”książkę po okładce”.

  Z klasą, jako że mamy kierunek ”medialny” raz w miesiącu chodzimy do kina na edukację filmową. Ostatnio puścili nam bardzo głęboki film, który dla mnie, mimo że musiałam przeznaczy chwilę do refleksji nad nim, był w miarę zrozumiały. „Fortepian”, odebrałam ten film jako namiętność kochanków których połączył instrument. Również drugim metaforycznym określeniem wspomnianej wyżej ”namiętności” może być sam instrument.

  Jednak dla reszty był to dziwny, film erotyczny. Nie zobaczyli, że w tym filmie było również pokazane jak kobiety były traktowane w XIXw. , i że to wszystko było dość prawdziwe.

  Coś co najbardziej oburzyło mnie w komentarzach moich znajomych, to odpowiedź na moją wypowiedź w sprawie filmu… „Racja… Dziwny, ale dobry, głęboki film”, a oni na to ”Monia nam oszalała”.

  Oszalałam… Może? Ale czy szaleństwo jest złe? Sama stworzyłam swoją teorię na temat tego filmu, i będę jej się trzymała. Nie jestem przyzwyczajona do takich filmów, i nawet nie wiem czy dobrze go interpretuję… Ale to jest moje zdanie i moja wyszukana alegoria. :)

,,At night I think of my piano in its ocean grave, and sometimes of myself floating above it. Down there everything is so still and silent that it lulls me to sleep. It is a weird lullaby and so it is; it is mine.”~ Ada McGrath

www

Witam wszystkich bardzo serdecznie na moim blogu filmowym, który założyłam na potrzeby kursy ”Filmoteka szkolna. Akcja!”. Mam nadzieje, że mimo iż ukończę kurs w styczniu, to ten blog nadal będzie funkcjonował. Zapraszam również do zakładki ”O mnie” . Tam dowiecie się parę, może interesujących, lub nie, rzeczy o mojej osobie. 

,,Dajcie mi tylko kamerę i kilku przyjaciół – a ja zrobię film.” ~Michael Hanegbi