Warsztaty okiem uczestników

Poznaliśmy już kilka relacji trenerów prowadzących warsztaty animacji w bibliotekach. Teraz czas na relacje samych uczestników. Na pierwszy ogień relacja prosto z biblioteki w Lubochni.

Warsztaty z animacji już za nami. Ze względu, iż budynek biblioteki jest w trakcie remontu , na miejsce warsztatów wybraliśmy salę widowiskową Gminnego Ośrodka Kultury. Sala ta wspaniale nadawała się na nasze warsztaty, tym bardziej, że posiada scenę na której nasi mali aktorzy mogli pozować do zdjęć.

Warsztaty zaczęliśmy od przedstawienia pani trenerki. Następnie pani Sandra wprowadziła po krótce w temat animacji poklatkowej, pokazała dzieciom kilka przykładowych animacji, następnie pokazała tę, którą mieliśmy wykorzystać do naszego filmu animowanego. Po czym przystąpiliśmy do omówienia przygotowanego wcześniej scenariusza naszego filmu. Dzieci pokazały trenerce Kurka którego same dekorowały kwiatami i bibułą. Stroliśmy też naszego gaika.

Pierwszego dnia naszych warsztatów powstały dwie scenografie: WIEŚ: mostek nad rzeką, drzewa, chmury i słońce. Następna scenografia przedstawiała wnętrze izby ludowej: stół, krzesło, wiszący na ścianie kilimek i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Prace poszły dosyć sprawnie, każdy miał przydzielone zadanie, wiedział za co jest odpowiedzialny i sumiennie je wykonywał. W warsztatach wzięło udział 19-ścioro dzieci z zespołu ludowego „Mali Lubochnianie” wraz z opiekunką zespołu panią Małgosią Tyce, która całym sercem zaangażowała się w warsztaty animacji.

Kolejny dzień warsztatów to przede wszystkim ciężka praca naszych dzieciaków. Animowanie i animowanie ;) Uczestnicy dzielnie pozowali do zdjęć. Ujęcie, ruch , ujęcie ;) ćwiczyli cierpliwość i bezruch. Po kilku godzinach było widać na ich małych twarzyczkach zmęczenie ale też zadowolenie z wykonanej pracy. Efekt był zadawalający. Pani Sandra pochwaliła naszych małych aktorów. Po skończonej pracy każdy z uczestników zasłużył na solidny kawałek pysznej i pachnącej pizzy i butelkę soku. Regenerowaliśmy siły i rozmawialiśmy o efekcie końcowym naszej animacji. Pani Sanndra opowiedziała nam o zasadach montażu i udźwiękowienia naszego filmu.

Reasumując te dwudniowe warsztaty przebiegły bardzo szybko. Na zakończenie dzieci pytały panią Sandrę kiedy nas jeszcze odwiedzi, widać było, że temat animacji poklatkowej bardzo ich zaciekawił. Mamy nadzieję, że na tym nie zakończymy naszej przygody z animacji. Wiele się nauczyliśmy i już teraz planujemy co jeszcze moglibyśmy zrobić w tym kierunku.

Przed nami jeszcze jedno wielkie zadanie: organizacja dni języka ojczystego i prezentacja naszego filmu społeczności lubocheńskiej. Już planujemy co i jak. Dzieci mają wiele pomysłów na przeprowadzenie tej uroczystości. Teraz zastanawiamy się który z nich będzie najlepszy.

 Marta Adamiec

Jeden komentarz

 • Sandra
  18 października 2013 - 14:58 | Permalink

  Bardzo miło mi to czytać i wspominać te dwa dni spędzone w Lubochni. Dzieciaki są wspaniałe i bardzo zdolne, wierzę, że jeszcze coś fajnego zaanimują ;)

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php