Wytrwale do przodu

W Aleksandrowie, jako w pierwszej w miejscowości w naszym projekcie odbyły się warsztaty animacji. Jak pracowali uczestnicy? Jakie trudności musieli pokonać pracując już po warsztatach nad dokończeniem filmu? Przeczytajcie relację.

Za nami warsztaty, które prowadziła dla nas pani Angelika Ochendowska z Fundacji Akcja Animacja. Czekaliśmy z niecierpliwością jak też sobie poradzimy z nieznaną nam sztuką tworzenia filmu animowanego.  Zebraliśmy materiały podczas wcześniejszych działań, ale nie tworzyliśmy żadnej scenografii. Czekaliśmy na wspólne ustalenia z trenerką. Kiedy wszystko się zaczęło nasze obawy zaczęły topnieć jak przysłowiowe kostki lodu. Już na starcie po zwyczajowych powitaniach okazało się, że została nawiązana nić porozumienia pomiędzy prowadzącą a nami.

Pierwszego dnia obejrzeliśmy kilka przykładowych animacji od tych tworzonych przez uczniów pani Angeliki po wykonane przez profesjonalistów. Potem rozpoczęła się praca nad tworzeniem filmu. Na początku opracowaliśmy scenariusz. Stanowiliśmy dość liczną grupę więc szybko podzieliliśmy się na mniejsze zespoły. Nasze „malarki” zajęły się malowaniem tła, kolejna grupa wymyślała napisy na plansze, inna szukała różnych rzeczy w Internecie jak chociażby odgłosów burzy czy lasu, a największa grupa  „plastelinków” zajęła się lepieniem plastelinowych figurek. Pojawiły się drzewa, zwierzęta czy nasi przodkowie. Czasem trzeba było się co prawda domyślać jaki też był pierwotny zamysł artysty ale w przecież każdy artysta ma swoją wizję. Koniec końców powstała dość bogata galeria figurek potrzebnych do animacji. Nad wszystkim czuwała prowadząca, która podpowiadała nam bardzo ciekawie i dobrze jak  poradzić sobie z różnymi zadaniami. Pod jej opiekuńczym okiem wszystko zaczęło się wydawać dość proste.

Drugiego dnia pracowaliśmy już w małych grupkach. Każda z nich realizowała część scenariusza, zaczęliśmy też montowanie. Dwa dni upłynęły bardzo szybko i pani Angelika musiał wracać do Warszawy. Mamy nadzieję, że miło wspomina czas spędzony z nami w Aleksandrowie. My tak! Po zakończonych warsztatach już samodzielnie kontynuowaliśmy montowanie.

I tutaj zaczęły się mnożyć przeszkody. Okazało się że podczas realizowania jednej części scenariusza przesunęło się tło i trzeba je mozolnie malować na ekranie komputera, ale to tylko motywowało nas do działania. Chłopcy- nasi zapaleni informatycy stanęli na wysokości zadania. W końcu mamy film. Nie jest on jakiś super bezbłędny ale nasz pierwszy film animowany. Warsztaty były nie tylko okazją do nauczenia się czegoś nowego ale dały nam świetną lekcję organizacji i uświadomiły nam jak ważne jest zwracanie uwagi na każdy szczegół.

Przed nami już ostatni etap projektu czyli święto języka. Chcemy zorganizować turniej klas „Ojczysty dodaj do ulubionych”, w którym wezmą zespoły klasowe z naszego gimnazjum i uroczyste podsumowanie, podczas którego spotkają się wszyscy zaangażowani w projekt „Filmowe pogwarki” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie.

Justyna Bżdziuch

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php