Król, damy dworu i rycerze w Ryczywole

Warsztaty animacji w Ryczywole już za nami! Odbyły się 16-17 października w lokalnej bibliotece, która stanowi kulturalne serce miejscowości. Zarówno dzieci, jak i dorośli, mają tam możliwość uczestniczenia w licznych przedsięwzięciach – w czasie naszych warsztatów biblioteka była zaangażowana w aż dwa inne projekty! Dodatkowo, miejsce jest świetnie wyposażone w nowoczesny sprzęt do edukacji oraz rozrywki.

Dzieci, biorące udział w Filmowych Pogwarkach, aktywnie przygotowywały się do projektu jeszcze zanim przyjechałam. Scenografia potrzebna do animacji była już więc właściwie przygotowana, tak samo jak scenariusz do filmu – inspirowany legendą o powstaniu Ryczywołu. Według tej opowieści, miejscowość zawdzięcza swoją nazwę królowi Władysławowi Jaggielle, który, przejeżdżając przez tamte tereny wraz ze swoją świtą, przez przypadek ustrzelił woła, należącego do mieszkających tam wieśniaków. Ci, zamiast się awanturować, ugościli go wspaniałą ucztą. W zamian za to, wzruszony król nadał miejscowości nazwę i przywileje.

Pierwszy dzień warsztatów zaczęliśmy od krótkiej prezentacji na temat animacji – jej początków, rozmaitych technik oraz poszczególnych etapów pracy. Obejrzeliśmy również fragmenty filmów, ilustrujących omawiane zagadnienia. Po teoretycznym zapoznaniu z tematem, zaczęliśmy opracowywać scenariusz w postaci storyboardu, czyli prostego komiksu, pokazującego nasz film. Dzięki temu wiedzieliśmy, czego potrzebujemy do dalszej pracy i jak chcemy opowiedzieć naszą historię. Następnie trzeba było przygotować wszystkie brakujące elementy, czyli przede wszystkim ulepić z plasteliny naszych bohaterów, tak, aby mogli być elastyczni i łatwi do poruszania. Oprócz króla, dam dworu, rycerzy i ziemków, dzieci poszły o krok dalej i ulepiły dodatkowe fantastyczne stworki, które na jakiś czas opanowały naszą scenografię:) Ten dzień warsztatów zakończył się pierwszą próbą animacji – szlaku króla, pojawiającego się na mapie ówczesnej Polski.

Następnego dnia jeszcze intensywniej wzięliśmy się do pracy! Mając przygotowane już wszystkie potrzebne elementy, w uprzednio wyciemnionej sali ustawiliśmy lampki, aparat na statywie i podłączyliśmy go do komputera, z którego sterowaliśmy aparatem. Po krótkiej prezentacji techniki i oprogramowania, część dzieci z łatwością zabrała się do animacji, inne opanowały komputer i aparat. Pozostali uczestnicy dostali własne zadania związane z nagraniem dźwięków do filmu czy przygotowaniem plansz z napisami. Tego dnia udało nam się nakręcić aż 5 krótkich ujęć! Opanowaliśmy też podstawy montażu i pracy z dźwiękiem.

Z prawdziwą radością obserwowałam, jak utalentowane, kreatywne dzieciaki pracowały nad każdym etapem filmu, z jaką łatwością i zapałem opanowywali wszystkie zadania i posłusznie wykonywali różne polecenia. Każdy z nich spisał się na medal! Trzeba podkreślić, że nic z tego nie udałoby się tak sprawnie, gdyby nie pomoc wszystkich dorosłych zaangażowanych w projekt, którzy uczestniczyli w warsztatach z takim samym zaciekawieniem i aktywnością jak dzieci. Z tego miejsca chciałabym gorąco podziękować przede wszystkim paniom Krystynie, Beacie i Ani z biblioteki – za ich wsparcie, gościnę i uśmiechy oraz panu Albertowi za pomoc przy komputerach i oprogramowaniu:)

Z niecierpliwością czekam na ostateczne efekty – nie mam żadnych wątpliwości, że ekipa z Ryczywołu bezproblemowo poradzi sobie z dalszą pracą!

 

Weronika Rajszys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php