Spotkania z historykami, lokalnymi twórcami i gospodarzami

Warsztaty animacji w Pawonkowie, a dokładniej w małej miejscowości Lisowice, odbyły się 18,19 października.

Do tego czasu grupa młodzieży przygotowywała się przez trzydniowy cykl spotkań  w bibliotece oraz przez przeprowadzone wywiady ze  starszymi mieszkańcami naszej gminy.W pierwszym dniu przygotowań młodzież spotkała się z historykiem Kazimierzem Bromerem, który przybliżył historię powstania naszej” Małej Ojczyzny”. Uczestnicy poznali również co znaczą pojęcia takie jak: gwara,kultura,folklor,legenda, czy etnografia.

Na drugim młodzież wraz z naszymi starszymi paniami rozśpiewała się i roztańczyła -poznała parę piosenek i tańców, zabaw naszego regionu oraz czym i jak bawiły się dzieci dawnej. Na trzecim spotkaniu uczestnicy poznali regionalne potrawy i przepisy które zostały spisane w gwarze śląskiej. Jeden z przepisów na tzw.”buchty” został wykonany. Młodzież sama wyrabiała ciasto z pomocą naszych gospodyń ,a później po upieczeniu ich też skonsumowała. Powstała również broszura  z przepisami w języku śląskim, która wykorzystana będzie jako niespodzianka  na dniu” Święta języka „-spotkaniu podsumowującym  dla naszych gości i uczestników projektu.

Jesteśmy bardzo też zadowoleni z wywiadów. Nasi gospodarze przyjmowali nas bardzo serdecznie i radośnie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących i ciekawych wiadomości dotąd nie odkrytych. W radosne spotkania z mieszkańcami ruszyła również młodzież z Skrzydłowic i  Gwoździan , brali oni też udział w  warsztatach  -to miejscowości oprócz Lisowic należące do GBP w Pawonkowie.

Dwudniowe warsztaty z animacją to najbardziej  oczekiwane  dni . Do animacji wybraliśmy historię powstania legendy  o naszej miejscowości i naszego herbu Lisowic. Dzięki  Panu Michałowi Mrozowi  powstała historyjka animowana  dzięki, której  historia dotąd przekazywana z pokolenia na pokolenie ożyła. Do filmiku dołączona będzie również  piosenka pt.” Szła dzieweczka do laseczka”-śpiewana przez naszą Panią Teresę i dzieci. Podkładem  stanie się  historia powstania miejscowości  czytana w gwarze śląskiej przez uczestnika warsztatów Jakuba Sleziona.

LEGENDA O LIS-OWICACH

Downo, downo tymu- a boło to bezma we tysiąc dwiesta piędziesiątym trzecim roku , kiej na tyj nasyj ziemi nic sam nie boło, jyno same nieprzebyte lasy a wnich połno dzikiej gadziny.We poszczotku tych lasow płynoła się rzycka „ Liska”.

 Roz przez tyn las soł się chop kierymu się sam bardzo spodobało, bo boło sam dożo gadziny, woda po blisku  w rzyzce no i dzewa na chałpa połno.Wzion  się chop do roboty. Wyrznoł pora drzew i postawioł se chałpa a do niej sprowadzioł sie baba.

Po tych gęstwinach lotało nojwiecyj lisow i na nie jyno nas nowy gospodorz  mog polować. Bo tak przikozoł Pon tych lasow.Nasymu gospodarzowi się dobnrze wiodło i posprowodzoł sam swoich kamratów kierzi tyz pobudowali se chałpy. A tego pierwszego kiery sam osiod nazwali LIS- bo łonymu najlepiej szło polowanie na lisa.

I tak tys nazwa nasyj wsi LIS – OWICE pochodzi łod tego, ze sam boło tak dużo lisow.

Tak więc spełniły się nasze marzenia. Było to niesamowite doświadczenie po raz pierwszy przeżywane.Wszystkimi doświadczeniami z przebiegu projektu podzielimy się z naszymi gośćmiw dniu 5 listopada na” ŚWIĘCIE JĘZYKA  OJCZYSTEGO”.

Jolanta Piosek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php