O tym jak Królowa Bona w Krynkach zagościła

W dniach 18-19 października w kryńskiej bibliotece odbyły sie warsztaty animacji przeprowadzone przez panie z Fundacji Akcja Animacja – Elżbietę Sokołowską i Violettę Swięcińską. W zajęciach wzieła grupka z „Kółka Etnograficznego” spotykającego się w bibliotece już od roku. Czwórka uczniów z Gimnazjum w Krynkach rok temu odpowiedziała zainteresowaniem na moja propozycję zajęć , które miały na celu zachować w pamięci naszą kulturę- gwarę tradycje, obrzędy , kulinaria. ProjektCEO wpisał się tematycznie w nasze zainteresowania , dlatego też zgłosiliśmy się do udziału.

Wybraliśmy „Legendę o założeniu cerkwi w Krynkach przez Królową Bonę” i dodaliśmy do scenariusza  niektóre elementy z naszej kultury. Scenariusz powstał w naszej gwarze tzw „języku prostym”. Przemyciliśmy w filmie kilka przepisów potraw charakterystycznych dla naszego „podwórka”– aby pokazać nasza gościnność.. Pokazaliśmy też jeden z obrzędów żniwnych charakterystycznych dla naszej okolicy -i nie są to dożynki_- a zażynki czyli „hościk”-pierwszy snopek zżętego zboża. Po konsultacjach telefonicznych i mailowych z panią Elżbietą wybraliśmy animacje płaską.. i zrobiliśmy wieloplan, bo bez tego nie byłoby możliwe zrealizowanie tego filmiku. Przygotowaliśmy też trochę rekwizytów i planów. Ale dopiero po przyjeździe pań się okazało ile pracy nasz czeka:)))  Ileż trzeba było zrobić jeszcze rysunków…planów… Nie zniechęciło to nas jednak.. Czwórka młodzieży Ania ,Ola, Wiktoria, Mateusz i ja wraz z paniami wzięliśmy się ostro do pracy.. W trakcie prac dowiadywaliśmy się wielu technicznych zagadnień dotyczących animacji. Rozumieliśmy dlaczego  i po co musimy zrobić coś tak. Panie Ela i Viola nie skąpiły nam wiedzy i same były zaangażowane „do bólu” w nasz projekt. Następnego dnia w sobotę  dogrywaliśmy dźwięk… i robiliśmy animacje..  To był naprawdę wyczyn.. I z naszej strony i ze strony pań z Fundacji.. Okazało się ze nasz filmik jest najdłuższy.. ponad 6 min.. -dlatego jesteśmy dumni ze mogliśmy wykonać taki ogrom pracy… i trochę nam przykro ,,że „zamęczyliśmy” panie instruktorki)))

Humory jednak nam dopisywały.. jakaś pozytywna energia , która się wytworzyła podczas tych zajęć  sprawiła,że dobrnęliśmy do końca w dobrych nastrojach i z poczuciem dobrze wykonanej pracy.

Podczas wizyty w Mediatece w Warszawie na Dniach Animacji dowiedzieliśmy się sporo o historii filmu animowanego..przede wszystkim-ze animacje nie są długie.. ( a nasza..niestety chyba przyprawiła wiele kłopotu montażowego paniom instruktorkom)  i mieliśmy możliwość zobaczyć jak się robi animacje z wykorzystaniem plasteliny.

Mam nadzieję ,że nie będą to nasze ostatnie działania… Może  wyjdzie nam coś większego… I to byłoby pięknym owocem owych „Filmowych Pogwarków” w bibliotece..

 

Lucyna Jurkiewicz-kierownik BPG Krynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php