Aleksandrów świętuje i film prezentuje

W bibliotece a Aleksandrowie hucznie zakończyły się działania w Filmowych pogwarkach. Przeczytajcie relację i obejrzyjcie pierwszy gotowy film animowany! Działania w Aleksandrowie śledziły też lokalne media, zamieszczamy więc linki do regionalnych relacji z działań.

Ostatni etap projektu to Święto Języka Ojczystego.  23 października odbył się turniej klas „Ojczysty dodaj do ulubionych”, w którym wzięły zespoły klasowe gimnazjalistów. Gimnazjaliści tworzyli drużyny i przygotowywali się do konkurencji a wszystko po to aby jak najlepiej wypaść w turnieju. Drużyny pokonywały różne zadania nawiązujące do naszego dziedzictwa  a szczególnie gwary, kuchni, czy stroju. Było więc zjadanie kiszonych ogórków na czas, rozpoznawanie gwarowych słów, wymienianie składników na krupniak czy rozpoznawanie nazw i funkcji dawnych przedmiotów.  Nad przebiegiem turnieju czuwały uczestniczki projektu w strojach ludowych. Rywalizacja była zaciekła. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania. Najlepsza jednak okazała się klasa II „a”. Była  to fajna zabawa i okazja do promowania aleksandrowskiego dziedzictwa.

Następnego dnia odbyła się uroczystość podsumowująca projekt.  Uczestniczyło w niej ponad 100 osób: uczestnicy projektu, rodzice, młodzież gimnazjum, nauczyciele, władze gminy, zespół, koło gospodyń  i mieszkańcy Aleksandrowa. Na początku prowadzący (w oryginalnych strojach ludowych) przedstawili informację z realizacji projektu, która wzbogacona była o prezentację multimedialną. Następnie wystąpił Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowicy”, który zaprezentował piosenki ludowe i  scenkę „Kręć się wrzeciono”. Potem nastąpił główny punkt programu czyli prezentacja filmu animowanego „Legenda o powstaniu Aleksandrowa”. Uroczystość zakończyła się podsumowaniem turnieju klas, wręczeniem podziękowań i drobnych upominków uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w projekt przez wójta gminy i dyrektora gimnazjum. Dla wszystkich zebranych babcie i mamy uczestników przygotowały smakowite racuchy a panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Trzecim tradycyjny smalec z chlebem. Dziewczęta w strojach ludowych częstowały tymi specjałami uczestników spotkania. Scenografię do Święta Języka Ojczystego stanowiły zebrane wyrazy i zwroty z gwary aleksandrowskiej.

Projekt „Filmowe pogwarki” był okazją do poznawania własnego dziedzictwa poprzez ciekawą formę jaką było chociażby tworzenie filmu animowanego

Linki do regionalnych relacji:

http://bilgoraj.com.pl/filmowe-pogwarki-w-aleksandrowie,,4,11,11,1,10938,n.html

http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/42458/aleksandrow-mlodziez-nakrecila-animowany-film.html

http://www.bilgorajska.pl/aktualnosc,6996,0,0,0,Aleksandrowska-legenda-i-gwara-w-filmie-animowanym.html

Justyna Bździuch

 

 A teraz czas na blogową premierę „Legendy o powstaniu Aleksandrowa”


3 Komentarzy

 • GBP Lubochnia
  6 listopada 2013 - 17:06 | Permalink

  Super, że Aleksandrów już po… My w Lubochni właśnie ostro przygotowujemy się do imprezy, która już w tę sobotę. Setki zaproszeń wysłanych do mieszkańców gminy, ogłoszenia porozwieszane na terenie Lubochni, informacja na portalach społecznościowych i stronie internetowej zamieszczona. Sala widowiskowa w Gminnym Ośrodku Kultury zamówiona. Teraz tylko dopracowujemy scenariusz naszej imprezy i gotowe. Mamy bogaty program naszego święta:występ zaspołu Mali Lubochnianie- autorów i jednocześnie aktorów naszej animacji, liczne konkursy, quiz językowy, mini „Familiadę”., śpiewające Seniorki, wspólną biesiadę, poczęstunek przy wiejskim stole… także trzymajcie za nas kciuki kochani ;) Pozdrawiamy ciepło z Lubochni i jeszcze raz gratulujemy bibliotece w Aleksandrowie pięknej animacji i udanego święta ;)

 • zofiatraczyk
  6 listopada 2013 - 17:19 | Permalink

  Święto w Lubochni zapowiada się wspaniale. Trzymamy kciuki!

 • bibliotekazelgno
  7 listopada 2013 - 20:45 | Permalink

  Pozdrawiamy Aleksandrów:)
  my skupiliśmy się na premierze filmu:)
  zaproszenia rozesłane:)
  wszystko zaplanowane:)
  będzie coś głośno czytane:)
  wystawy odsłaniane:)
  kroniki oglądane:)

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php