Międzypokoleniowe święto w Ryczywole

Dzisiaj prezentujemy drugą relację z uroczystego podsumowania projektu, tym razem o swoim święcie opowiada zespół z Ryczywołu. Podczas uroczystości nie zabrakło gości, wzruszających momentów ani, oczywiście, filmowej premiery. Przeczytajcie relację i poznajcie animowaną wersję legendy „o powstaniu Ryczywołu”.

 

 

W dniu 07 listopada w Filii nr 6 Biblioteki Gminy Kozienice w Ryczywole uroczyście obchodzono „Święto Języka Ojczystego”. Był to finał projektu „Filmowe pogwarki”, do którego przystąpiliśmy ponad miesiąc temu. Na tę uroczystość zostali zaproszeni najstarsi mieszkańcy wsi. W pierwszej kolejności zaprezentowano film animowany pt. „Legenda Ryczywołu”. Kolejnym punktem programu była inscenizacja legendy przedstawiona przez młodzież, która długo się przygotowywała do występów. Sami napisali scenariusz, zaprojektowali scenografię oraz  zorganizowali wystawę starych przedmiotów użytkowych. Starsi mieszkańcy chętnie zaangażowali się w projekt, opowiadając o skarbach ze strychu pozyskanych na czas wystawy, do czego służyły i jak nimi się posługiwano. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stare zdjęcia zebrane wśród mieszkańców, niektórzy rozpoznawali na nich swoich bliskich. Zachwycili nas również  pięknymi opowieściami o dawnych tradycjach i obyczajach naszego regionu. Serwowano również danie regionalne, czyli kapustę z kartoflami, wszystkim ono bardzo smakowało. Uroczystość zakończyła się pokazem multimedialnym pt. „Mieszkańcy Ryczywołu”. Nie jednemu z mieszkańców pociekła łezka wzruszenia. Mam nadzieję, że jeszcze długo mieszkańcy będą mile wspominać ten wieczór.

Krystyna Pszczółkowska

Jeden komentarz

 • GBP Lubochnia
  13 listopada 2013 - 14:12 | Permalink

  Kolejna piękna animacja. Gratulujemy bibliotece z Ryczywołu.
  W Lubochni Święto języka ojczystego udało się znakomicie. Prezentowana animacja wszystkim się spodobała, seniorom dała okazję do przypomnienia sobie lat swojej młodości, widziałam łzy wzruszenia podczas projekcji filmu. Już nie możemy się doczekać kiedy nasza relacja ukaże się na blogu. Mam nadzieję, że również i Wam się spodoba.
  Pozdrawiamy ciepło z biblioteki w Lubochni- Marta Adamiec

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php