Uroczyste podsumowanie projektu w Krynkach

Na prezentację naszej animacji filmowej zaprosiliśmy osobiście ludzi, którym na sercu leży dobro zachowania naszego dziedzictwa kulturowego. Wszyscy zaproszeni stawili się 14 listopada o godz 16.00 w bibliotece w Krynkach. Przygotowaliśmy wystawkę z elementów , które tworzyły animację, po to by uzmyslowić gościom ile pracy trzeba było włożyć w przygotowanie 7 minutowego filmiku. Opowiedzieliśmy gościom o etapach pracy nad filmem: od pomysłu, po scenariusz i wykonywanie elementów. Praca nad scenariuszem była jednocześnie lekcją historii -weryfikowaliśmy legendę o założeniu cerkwi przez Królową Bonę-więc poznawaliśmy fakty historyczne. Scenariusz  musiał mieć oprócz miejsca czas–wybraliśmy lato, aby na jego tle pokazać obrzęd żniwny właściwy tylko naszej okolicy („hościk”), przekazać kilka starych przepisów potraw, które są charakterystyczne dla naszego miejsca, a poprzez to pokazać naszą wschodnią gościnność, otwartość ,zaznaczyć naszą wieloreligijność (w tym przypadku pokazaliśmy katolicyzm i prawosławie), dwa wyznania obecne w Wielkim Księstwie Litewskim.

Aby obejrzeć film kliknij na rysunek:

Starannie dobrana jest gwara- bohaterowie mówią naszą gwarą, którą nazywamy „językiem prostym”,ale z pewnymi drobnymi różnicami. Kobieta goszcząca królową mówi troszkę inaczej niż para żniwiarzy, słowa gwarowe są spolszczone albo i dodawane pojedyncze wyrazy po polsku-wynika to z tego ,że kobieta jest katoliczką i słyszała język polski w kościele, u księdza. Para żniwiarzy mówi „czystym językiem prostym” (no ..może młodzi twórcy mieli trochę kłopotu z zakcentowaniem zwłaszcza archaicznych wyrazów). Jednak mimo drobnych kłopotów pięknym jest ,że chcemy zachować naszą gwarę i tradycje, chcemy pamiętać o tym, skąd jesteśmy i że możemy być dumni z naszego dziedzictwa kulturowo- religijnego.

Po  filmie  z prezentacją  naszych tradycji i obrzędów wystąpił etnograf  dr Artur Gaweł , dyrektor Białostockiego Muzeum Wsi. Prezentacja multimedialna i opowieści pana Artura przeniosły nas w krainę naszych dziadków. Przypominaliśmy stare tradycje i obrzędy świąteczne i dotyczące życia codziennego. Wywiązała się ciekawa dyskusja, opowiadaliśmy sobie , co pamiętamy z dzieciństwa., pytaliśmy pana Artura o pochodzenie pewnych naszych tradycji, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na ten temat.

Najcenniejszym, co zostało z dzisiejszego spotkania, to chęć uczestniczenia obecnych na nim ludzi w działaniach na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego naszej okolicy. Zyskaliśmy  swoiste „lobby” :) ) na rzecz naszych działań.

Pan Artur  zaprezentował swoją książkę „Rok obrzędowy Podlasia” – która  była jakby „dopowiedzią” do treści naszej animacji. Uczestnicy spotkania mogli też nabyć tę unikatową książkę, i.. rozeszły się wszystkie egzemplarze..

Drugą najcenniejszą rzeczą, która została nam po projekcie „Filmowe pogwarki”- to pozytywna motywacja do działania naszej młody grupy etnograficznej. Mamy pomysł na dalsze działanie (dokończenie słowniczka gwary, i zebrania zanikających przepisów kulinarnych i obrzędów) i  pracujemy nad pomysłem do innego konkursu :) ))) Dziękujemy!:)))))))

Uczestnicy projektu w Krynkach

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php